Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt főigazgatója látogatást tett Nagy Jánosnál, a vám- és pénzügyőrség országos parancsnokánál és Bencze József parancsnokhelyettesnél, az új rendőrfőkapitánynál is, hogy az Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügyében tájékozódjon, még a botrány kirobbanása előtt – derül ki a Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodájának (NBI) jelentéséből, amelynek egyes részleteit tegnap kiadták a Magyar Távirati Irodának. A kancelláriaminiszter által korábban húsz évre titkosított dokumentumból kiszolgáltatott részletek igazolják lapunk tegnapi információját is, hogy volt kapcsolat az NBH felső vezetői és az alapítvány között, de a szervezet nem volt fedőcég. A jelentésből kiadott szöveg megerősíti azt az értesülésünket is, hogy Szilvásy Györgyöt az NBI vizsgálatának megállapításai szerint a családján keresztül kívánták behálózni.
*
A politikai kapcsolatépítést szolgálta tehát, hogy Földesi-Szabó László alapítványa támogatást nyújtott a Szilvásy István vezette BM-kórháznak, illetve eseti megbízásokat adott Szilvásy Péter grafológusnak. Az NBI által készített dokumentumban az is szerepel, hogy rendhagyó módon Földesi-Szabó László az NBH főigazgatójától kért segítséget, amikor a VPOP eljárást indított az Egymásért, Egy-másért Alapítvány ellen, és elküldte neki az ezzel kapcsolatos dokumentációt is. Galambos Lajos ezt követően kereste fel a VPOP vezetőit. Az alapítványtól kapott iratokat a főigazgató ráadásul annak a Simon Ibolyának adta át véleményezésre, aki egy évig, szabályellenesen egyszerre volt az NBH és az alapítvány jogi képviselője. Az MTI-nek kiadott jelentésrészlet kitér arra is, hogy az alapítvány kuratóriumának első tagja volt Jakubinyi Róbert, akivel Földesi-Szabó László nyugalmazott rendőrtiszt még rendőri vezetőként került kapcsolatba. A rendőr büntetett előéletű társára csalás és magánokirat-hamisítás miatt 1997-ben letöltendő börtönbüntetést szabtak ki, de 1999-ben, az akkori igazságügyi miniszter előterjesztésére Göncz Árpád köztársasági elnök valamiért kegyelemben részesítette.
Az NBI jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy Földesi-Szabó László és Jakubinyi Róbert kapcsolatépítési törekvéseinek kezdeti lépéseként került be a kuratóriumi tagok sorába Nagy Lajos, az NBH első vezetője, aki halála előtt néhány hónappal közreműködött a kuratórium kiegészítésében, és támogatást kért ez ügyben Galambos Lajostól. Nagy annak a biztonsági cégnek volt vezérigazgatója, amelyben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök rokonsága is érdekelt volt. Ezt követően került be 2006-ban a kuratóriumba Gyarmati György, az NBH megbízott főosztályvezetője és Simon Ibolya, az NBH nyugdíjas jogásza. Gyarmati szerepvállalása a jelentés szerint „önmagában nem kifogásolható”, mivel ő a hatályos rendeletnek megfelelően a szükséges bejelentést az állományilletékes parancsnoknak megtette. Más a helyzet Simon Ibolyával, aki már nyugállományban volt, amikor jogviszonyt létesített az alapítvánnyal, így bejelentési kötelezettség nem terhelte.
Buzálné Szabó Mária, a Nemzetbiztonsági Iroda vezetője a jelentésben megfontolásra javasolta annak a rendeletnek a módosítását, amely a polgári nemzetbiztonsági szolgálatoknál a munkavégzéssel nem járó jogviszony létesítését szabályozza jelenleg. Azt javasolja, hogy a jövőben az érintett személynek még a jogviszony létesítése előtt kell megtennie bejelentését az állományilletékes parancsnoknak. Ez lehetőséget adna az engedélyezés előtt a megelőző ellenőrzésre.
Az ügyet tegnap zárt ülésen tárgyalta a parlament nemzetbiztonsági bizottsága. Ezt követően Szilvásy György újságírókkal közölte: a jelentés alapján javaslatot tesz a vonatkozó jogszabály módosítására. A miniszter korábbi nyilatkozatait meghazudtolva kijelentette: „az alapítvány részéről feltételezhető, hogy politikai kapcsolatépítésre törekedtek, és ezek között megemlíthető a két testvéremmel összefüggő információ”, a kórháztámogatás és a grafológusi megbízás. – Az is tény azonban, hogy ha volt ilyen szándék, az nem valósult meg. Mint ahogy a bekövetkezett tények is mutatják, a hatóságok hivatalos eljárásukat akadálytalanul folytatták és folytatják ma is – tette hozzá Szilvásy.
Az ülés után Simicskó István (KDNP) és Demeter Ervin (Fidesz) sajtótájékoztatót tartott, ahol lemondásra szólították fel a kancelláriaminisztert. – A bizottsági ülésen hallottak megerősítették, hogy vizsgálóbizottságnak kell tárgyalnia az Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügyét, hiszen az NBI jelentése az ellenkezőjét tartalmazza annak, mint amit Szilvásy György eddig mondott – jelentette ki Demeter Ervin. Közölte azt is, hogy szándékaik szerint a bizottság következő ülésén a VPOP országos parancsnokát hallgatják meg az ügyről. Továbbra is kérdéses, hogy Szilvásy György képes volt-e törvényes keretek között tartani az NBH munkáját, mert a részleteket nem ismerhették meg a bizottság tagjai, tette hozzá a képviselő. Demeter szerint egyértelmű az összefüggés az alapítványi ügy és Galambos Lajos lemondása között, a főigazgató lett a bűnbak, hogy olyan ember kerülhessen a helyére, aki feltétel nélkül végrehajtja a Gyurcsány-kormány elvárásait.
Simicskó István megdöbbentőnek nevezte, hogy az NBH részt vesz vagy asszisztál olyan csalásokban, amelyek során rászorulóknak gyűjtött adományokat multicégeknek adnak át. A képviselő szerint Gyurcsány Ferenc kormányfőnek is le kell vonni a következtetéseket az esetből, és mérlegelnie kell, mekkora teher kormánya számára Szilvásy György, aki nem első esetben keveredik zavaros ügyekbe.
Demeter Ervin nyilatkozata „tendenciózus és félrevezető” – reagált Szilvásy György kancelláriaminiszter, aki az MTI-nek így érvelt: „Amikor az ügy kirobbant, valóban nem álltak rendelkezésemre a szükséges információk, amiért az NBH akkori vezetése a felelős.”
Mint ismert, a vám- és pénzügyőrség április 13-án több budapesti vállalkozásnál és az Egymásért Egy-Másért Alapítványnál házkutatást tartott. A vámosok szerint az érintett vállalkozásokat és az alapítványt irányítása alatt tartó elkövetői kör megközelítőleg 1,4 milliárd forint értékben hozott jogellenesen forgalomba belföldön élelmiszert.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le