Több biztosító: koalíciós szakítópróba

Legfelsőbb szinten egyeztettek tegnap a koalíciós pártok az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról. Az MSZP-nek most már saját javaslata is van.

2007. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szabad demokrata képviselők hétfőn kapták meg a biztosítási rendszer átalakítására vonatkozó, nagy terjedelmű MSZP-s javaslatcsomagot. Így a szocialisták már elmondhatják, hogy a részletesen kidolgozott anyag alternatívát jelent az SZDSZ által elképzelt több-biztosítós, vegyes modellel szemben. Ezzel visszavághattak a koalíciós partnernek, hiszen a kisebbik kormánypárt többször vágta a fejükhöz, hogy elképzelésükre folyton csak nemet mondanak, miközben nincs saját javaslatuk.
Tegnap este legfelsőbb politikai szinten egyeztettek a koalíciós partnerek a témáról, a tárgyalás lapzártánk idején is tartott. Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésekért felelős államtitkár, az SZDSZ ügyvivője előzetesen elmondta: a találkozón tárgyalnak majd a szocialisták biztosítási elképzeléseiről is.
Az MSZP-s javaslatcsomag új alternatívát kínál. A tervek szerint zártkörű részvénytársasággá alakítanák és megerősítenék az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat, egyúttal megteremtenék annak lehetőségét, hogy a biztosító eldönthesse, melyik szolgáltatóval szerződik, melyikkel nem. A verseny szerintük a minőség javítására ösztönözné a háziorvosokat, szakrendelőket, kórházakat. Ugyanakkor azzal a lehetőséggel is számolnak, hogy regionális szinten szervezzék a betegutakat. Ennek egyik lehetséges módja profitorientált ellátásszervezők bevonása, a másik a Nemzeti Egészségbiztosító divíziójaként működő megyei egészségpénztárak létrehozása, ahol a menedzsment lenne a felelős azért, hogy a leghatékonyabb ellátást kapják a területükön élő betegek. A megtakarítást tehát a jól szervezett betegirányítástól remélik a szocialisták. Ezzel kapcsolatban Vojnik Mária, az MSZP egészségpolitikusa úgy fogalmazott: a betegek joggal vetik ma az ellátórendszer szemére, hogy nincs koordinálva és megszervezve betegútjaik menedzselése, vagyis az, hogy problémájukkal a megfelelő bajmegállapító és gyógykezelő egységekhez jussanak.
A szocialisták „ajánlata” persze nem egyezik a szabad demokraták javaslatával, így – az általunk megkérdezett politikusok várakozásai szerint – a tegnap esti, lapzártánk után véget ért egyeztetésen sem született megegyezés. A szocialisták ugyanis kitartanak amellett, hogy a gyógyító szolgáltatások piacára nem engedik be a „klasszikus” magánbiztosítókat. Mint ismert: a kisebb kormánypárt elképzelései szerint a versengő magánbiztosítók mellett megmaradna az állami, s mindenki maga dönthetne, hogy melyiket választja. Emlékezetes, a két párt június végéig adott határidőt magának arra, hogy a biztosítási rendszer átalakításáról meghozza a politikai döntést.
– Az SZDSZ tanulmányozza az MSZP javaslatát – nyilatkozta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. Véleményt nem közölt az anyagról, mint mondta: arról csak most kezdődnek az egyeztetések. Annyit leszögezett, olyan modell kell, amely garantálja az egészségügyi rendszer fenntarthatóságát, működőképességét és a szolgáltatók versenyét; s egyben biztosítania kell a nemzeti kockázatközösséget.
A fideszes Mikola István tegnap ismét a több-biztosítós rendszer ellen érvelt. A koalíciós egyeztetés kapcsán azt mondta: újra a nyilvánosság kizárásával folynak a mutyik. A gyógyulási esélyeket teszi kockára az egészségügyi miniszter, aki mániákusan csak a nyereségérdekelt biztosítói rendszerre koncentrál, miközben összeomlanak a kórházak, nem működik a járóbeteg-ellátás és nem fejlesztik a háziorvosi ellátást – fogalmazott a politikus. A Fidesz az egységes társadalombiztosítás mellett áll ki – szögezte le Mikola. Hozzátette: egyébként a szegények sorsa megpecsételődne, a várólisták a végtelenségig nőnének, a biztosítási díjakat pedig megemelnék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.