Tocsiknak vissza kell fizetnie 801 milliót

Tízévnyi pereskedés után tegnap a Fővárosi Bíróság nem jogerősen úgy határozott: Tocsik Mártának a 804 milliós sikerdíjából csaknem 801 millió forintot vissza kell fizetnie az államnak. A jogásznő védője bejelentette: az ítélettel nincsenek megelégedve, ezért fellebbeznek.

2007. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsőfokú, nem jogerős ítéletében a Fővárosi Bíróság polgári tanácsa tegnap kimondta, hogy Tocsik Mártának tizenöt napon belül vissza kell fizetnie az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.-nek 804 millió forintos sikerdíjából csaknem 801 millió (egész pontosan 800 877 909) forintot. Emellett a jogásznőnek kell megfizetnie a sikerdíj után járó, 1996 júniusától számított átlagkamatot és a 750 ezer forintos perköltséget is. A tízévnyi pereskedés után született, precedensértékű ítélet indoklásában Csíkyné Szobácsy Julianna tanácselnök kiemelte: arányosnak találta a felperes Legfőbb Ügyészség számítását, amely szerint Tocsik Mártát az elvégzett munkájáért 3,2 millió forint illeti meg. A bíróság elfogadta a felperes álláspontját, miszerint az ÁPV Rt. a saját apparátusával is elvégeztethette volna azt a közvetítői munkát, amit végül Tocsik Mártának adtak ki.
*
Ismert, az ÁPV Rt. és Tocsik Márta között 1995-ben megkötött, majd 1996-ban részben módosított sikerdíjas szerződést a Legfelsőbb Bíróság 2003-ban jogerősen jó erkölcsbe ütközőnek, így semmisnek minősítette. Azt is megállapították: ellentétes a társadalom értékítéletével, ha valaki a gazdasági átmenet ellentmondásait kihasználva az átlagos jövedelmet messze meghaladó bevételre tesz szert. A Legfelsőbb Bíróság emellett úgy határozott, hogy az ÁPV Rt.-nek el kell számolnia Tocsik Mártával, akinek az elvégzett munkájáért jár valamekkora fizetség. Hogy ez a fizetség milyen mértékű, ezt kellett eldöntenie tegnap a Fővárosi Bíróságnak. A Legfőbb Ügyészség által a vagyonkezelő és a jogásznő ellen indított, tíz éve tartó polgári eljárásnak ez már a második fordulója.
Tocsik Márta azért kapta a még napjainkban is horribilis összegnek számító 804 milliós sikerdíjat, mert több milliárd forintot lealkudott abból a vagyonból, ami az önkormányzatokat kompenzációként megillette az eladott volt állami vállalatok belterületi földjei után. A felperes Legfőbb Ügyészség szerint az akkori munkabéreket kell alapul venni, 1995–1996-ban az átlagkereset 62 ezer forint volt. Álláspontjuk szerint a közvetítői munkát az ÁPV Rt. saját alkalmazottaival is elvégeztethette volna. Ezzel szemben a jogásznő ügyvédje azt állította, a vagyonkezelőnek nem volt adatbázisa a belterületi földekről, sem azok értékéről, így képtelenek lettek volna saját munkavállalóikkal megoldani az egyeztetést.
A tegnapi tárgyaláson ismét vitát váltott ki az igazságügyi szakértő korábban elkészült jelentése, amely a hajdani közvetítői, megbízási díjakra hivatkozva 420 millió forintot javasolt Tocsiknak. A jogásznő védője szerint a díjazással kapcsolatban ez az egyetlen bizonyíték. Ezzel szemben a Fővárosi Bíróság tegnap kizárta a bizonyítékok sorából a szakértői véleményt, mivel abban egyetlen olyan megbízást sem említenek az akkori időkből, amely hasonlítana a Tocsik-féle szerződésre.
A Tocsik Mártát védő Hidasi Gábor ügyvéd a tárgyalás után kijelentette: fellebbeznek. A polgári per így a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódhat.
Emlékezetes, a 804 millió forintos sikerdíjból Tocsik Márta nyomban átutalt 343 millió forintot két gazdasági társaságnak, az Arány és az Utilitas Rt.-nek, de a Legfelsőbb Bíróság 2003-ban jogerősen megállapította: ezek a cégek csak papíron, a Tocsikkal kötött valótlan tartalmú szerződés szerint voltak a jogásznő alvállalkozói. Emiatt Tocsik Mártát okirat-hamisításért pénzbüntetésre ítélték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.