Vége az ETA tűzszünetének

Az ETA felmondta a spanyol kormánynak tavaly március végén ajánlott tartós tűzszünetet – közölte a Berria című baszk napilap. Valamivel több mint 14 hónap, pontosan 439 nap után sikertelenül végződött a negyedik béketárgyalás a diktatúra utáni madridi kormányok és a baszk fegyveres függetlenségi szervezet között.

2007. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem érte váratlanul a spanyolországi közéletet a közlemény, de tegnapig sokan reménykedtek abban, hogy ezúttal valóban véget érhet a konfliktus, és Észak-Írországhoz hasonlóan Baszkföldön is békésen zárul le a spanyol– baszk viszály. Tavaly december végén a két halálos áldozatot követelő reptéri robbantás miatt a baloldali kormányfő, José Luís Rodríguez Zapatero előbb csak felfüggesztette a tűzszünetet, de áprilisban már nem zárta ki azt a lehetőséget sem, hogy felújítja azt az úgynevezett Terroristaellenes Paktumot a néppárttal, amit 2000 végén az ellenzék vezéreként még ő kötött elődjével, José María Aznarral. A szocialisták és a mérsékelt baszk nacionalisták tavasszal elejtett célzásai, hogy adott esetben közelednek a néppárthoz, előbb új erőt adtak a kale borrokának (utcai erőszakos cselekményeknek), majd az ETA újra forradalmi adót vetett ki a tehetős baszk vállalkozókra. A választási kampány végén az ETA politikai szárnyának tekintett, ezért betiltott Batasuna szóvivője úgy próbálta elejét venni a közeledésnek, hogy nyilvánosságra hozta: a tavalyi tűzszünet megkötése előtt Zapatero és az ETA öt év alatt huszonötször tárgyalt egymással. Úgy tűnik, mégsem lehet megakadályozni a jobb- és baloldal valamilyen szintű együttműködését.
A közvélemény-kutatások is befolyásolták a szocialista kormányfő mozgásterét: a tűzszünet előtt a két nagy spanyol párt között alig volt különbség, míg a bejelentés után nem sokkal már a szocialisták jutottak előnyhöz. Az említett reptéri merényletet követően a néppárt nemcsak beérte, hanem meg is előzte a szocialistákat. Végeredményben a május 27-i helyhatósági választásokon sem változtak a két nagy párt közötti erőviszonyok.
Zapatero május 27-e előtt azt is jelezte, közös francia–spanyol bizottságot hoztak létre a Barajasi repülőtéren végrehajtott ETA-merénylet nyomozására. A múlt héten pedig a Madridba látogató francia elnök, Nicolas Sarkozy kijelentette, hogy a bal- és a jobboldal között nincs és nem is lehet nézeteltérés a terrorizmus ügyében. A francia elnök nyilatkozata arról árulkodik, hogy Franciaország tudomásul veszi a két ország területén lakó radikális baloldali baszkok függetlenségi követeléseit. De továbbra is viszszautasítja azokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.