Nem érte váratlanul a spanyolországi közéletet a közlemény, de tegnapig sokan reménykedtek abban, hogy ezúttal valóban véget érhet a konfliktus, és Észak-Írországhoz hasonlóan Baszkföldön is békésen zárul le a spanyol– baszk viszály. Tavaly december végén a két halálos áldozatot követelő reptéri robbantás miatt a baloldali kormányfő, José Luís Rodríguez Zapatero előbb csak felfüggesztette a tűzszünetet, de áprilisban már nem zárta ki azt a lehetőséget sem, hogy felújítja azt az úgynevezett Terroristaellenes Paktumot a néppárttal, amit 2000 végén az ellenzék vezéreként még ő kötött elődjével, José María Aznarral. A szocialisták és a mérsékelt baszk nacionalisták tavasszal elejtett célzásai, hogy adott esetben közelednek a néppárthoz, előbb új erőt adtak a kale borrokának (utcai erőszakos cselekményeknek), majd az ETA újra forradalmi adót vetett ki a tehetős baszk vállalkozókra. A választási kampány végén az ETA politikai szárnyának tekintett, ezért betiltott Batasuna szóvivője úgy próbálta elejét venni a közeledésnek, hogy nyilvánosságra hozta: a tavalyi tűzszünet megkötése előtt Zapatero és az ETA öt év alatt huszonötször tárgyalt egymással. Úgy tűnik, mégsem lehet megakadályozni a jobb- és baloldal valamilyen szintű együttműködését.
A közvélemény-kutatások is befolyásolták a szocialista kormányfő mozgásterét: a tűzszünet előtt a két nagy spanyol párt között alig volt különbség, míg a bejelentés után nem sokkal már a szocialisták jutottak előnyhöz. Az említett reptéri merényletet követően a néppárt nemcsak beérte, hanem meg is előzte a szocialistákat. Végeredményben a május 27-i helyhatósági választásokon sem változtak a két nagy párt közötti erőviszonyok.
Zapatero május 27-e előtt azt is jelezte, közös francia–spanyol bizottságot hoztak létre a Barajasi repülőtéren végrehajtott ETA-merénylet nyomozására. A múlt héten pedig a Madridba látogató francia elnök, Nicolas Sarkozy kijelentette, hogy a bal- és a jobboldal között nincs és nem is lehet nézeteltérés a terrorizmus ügyében. A francia elnök nyilatkozata arról árulkodik, hogy Franciaország tudomásul veszi a két ország területén lakó radikális baloldali baszkok függetlenségi követeléseit. De továbbra is viszszautasítja azokat.
Megjelentek a munkáshitel részletszabályai