Visszavont vezetői megbízás

Visszavonták tegnap az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet megbízott főigazgatójának megbízását. A kórház a tervek szerint a jövőben Központi Baleseti Intézet néven a Péterfy-kórház „telephelyeként” működne. Az európai hírű baleseti intézettől a közeljövőben 115 orvost és szakápolót bocsátanak el.

2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljes a bizonytalanság az európai hírű Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet (OBSI) jövőjét illetően, ráadásul tegnap visszavonták Szita János megbízott főigazgató megbízását. Bár az Egészségügyi Minisztérium még Molnár Lajos vezetése alatt úgy döntött, hogy a kórház-átalakítási „reform” részeként az eddig a tárca alá tartozó intézmény átkerül a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő Péterfy Sándor Utcai Kórházhoz, a minisztérium és a főváros vezetése egyelőre nem tudott megállapodni az átadás részleteiről.
A tárca sajtóosztályának tájékoztatása szerint az összevonás „egyértelműen tervbe van véve”, és a súlyos anyagi helyzetben lévő baleseti intézetbe költözne a Péterfy Sándor Utcai Kórház traumatológiai osztálya és a Semmelweis Egyetem traumatológiai tanszéke, a működtetést pedig a kiegyensúlyozott gazdálkodású Péterfy venné át. Az így megerősödött intézmény Központi Baleseti Intézet néven az eddigi 4 helyett heti 7 napon nyújtana éjjel-nappali baleseti sebészeti ellátást – mondják a minisztériumban, hozzátéve: az OBSI így gyakorlatilag a Péterfy „elkülönült telephelyeként” működne tovább.
Eközben az OBSI 115 orvosát és szakápolóját értesítették arról, hogy a napokban kézhez kapják felmondólevelüket. Így több évtizedes tapasztalattal rendelkező, kiemelkedő szaktudású orvosok, nagycsaládos szülők kerülnek az utcára. A „reformnak” nevezett kórház-átalakítások nyomán országszerte több ezer orvos és szakápoló jut hasonló sorsra.
Szita János, az OBSI megbízott főigazgatója lapunknak elmondta: reményei szerint az eddigi magas színvonalú sérültellátást nem sodorja veszélybe a leépítés, amelynek oka a bevezetett volumenkorlátozás. Bár az intézmény 363 ágy kapacitású, az egészségbiztosító csupán 246 aktív és 30 krónikus ágyat finanszíroz, amihez a főigazgató szerint túl nagy a személyzet.
Az OBSI által felhalmozott mintegy 800 millió forintos hiány nem az intézmény rossz gazdálkodására vezethető vissza. Annak legfőbb oka a már említett volumenkorlátozás: hiába alakították ki az egyes osztályokat harmincágyasra, ha az egészségbiztosító csupán 15 vagy 22 ágy után fizet. A kórház viszont nem teheti meg, hogy nem veszi föl a sérülteket.
Pár nappal azután, hogy az egészségügyi tárcánál érdeklődtünk az összevonásról, tegnap berendelték a minisztériumba Szita Jánost, és visszavonták megbízását. Szita János lapunk megkeresésére elmondta: indoklás nélkül június 19-i hatállyal vonták vissza a megbízatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.