Büntetésre számíthatnak az orvosok

A napokban kapták meg az egészségbiztosítótól az orvosok a gyógyszerfelírási szokásukat elemző kimutatást, s rengetegen szembesültek azzal, hogy januártól pénzbüntetésre számíthatnak, mert túl sok, illetve túl drága medicinát írtak fel betegeiknek. A szakmai szervezetek tiltakoznak.

2007. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most kaptak először tájékoztatót az orvosok gyógyszerfelírási szokásaikról. A kimutatás tartalmazza az adott doktor által rendelt és a betegek által kiváltott medicinák mennyiségét, a kifizetett tb-támogatás összegét, az országos átlagot, valamint az attól való eltérést. Az idén még csak tájékoztató jellegűek a táblázatok, januártól viszont – a 2007. utolsó negyedévében kiállított és kiváltott vények alapján – pénzbüntetésre számíthat az az orvos, amelyik lényegesen túllépi az országos átlagot – tudtuk meg a hivatal sajtóosztályán.
– A legsúlyosabb büntetési kategóriába kerültem, így a finanszírozásomnak a 10 százalékát tartanák vissza, ha már élesben működne a rendszer – mondta lapunknak Horváth Péter háziorvos. Nem érzem úgy, hogy bármelyik betegemnek indokolatlanul sok vagy drága orvosságot rendeltem volna, mégis megbüntetnének.
*
– Rengeteg kollégám keresett meg, mert elképedve látták, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) számítása szerint az országos átlagot jócskán meghaladóan rendeltek gyógyszereket – fogalmazott Huszár András, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke. – Már a jogszabály hatálybalépése előtt jeleztük, hogy hibás számítási módszert alkalmaznak. Összevontan kezelik például a gyermekeket és a felnőtteket kezelő háziorvosokat, miközben gyógyszerfelírási szokásuk nagymértékben különbözik. Előbbiek általában lázcsillapítókat és felső légúti betegségek kezelésére szolgáló készítményeket rendelnek, míg utóbbiaknál a szív- és érrendszerre ható szerek a leggyakoribbak. Én például egyáltalán nem rendelek vérnyomáscsökkentőt, így ebben a gyógyszercsoportban „lehúzom” az országos átlagot, emiatt a felnőtteket kezelő kollégák könnyebben átlépik a határt, és megbüntetik őket – szögezte le Huszár András. – Ráadásul sokszor olyan gyógyszereket kell felírnunk, amelyeket a szakrendelőben vagy a kórházban írtak elő a betegnek. Ezekért hogyan vállalhatnánk pénzügyi felelősséget? – tette fel a kérdést.
Januártól nemcsak a háziorvosok, hanem a szakrendelőben, kórházban dolgozók is büntetésre számíthatnak. Esetükben azonban nem a doktor béréből, hanem az őt foglalkoztató intézmény finanszírozásából tartanak vissza egy bonyolultabb számítás alapján.
Nem lehet az orvosokat sújtó pénzügyi szankciókkal csökkenteni a gyógyszerekhez adandó tb-támogatás kiáramlását – hangsúlyozták egyöntetűen a jogszabály hatálybalépése előtt a szakmai szervezetek. Azt a gyógyszeres terápiát kellene alkalmazni, ami a legjobb a betegnek – szögezték le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.