Bár a Fővárosi Közgyűlésben a tavaly októberi választásokon alig egyfős többséget szerző MSZP–SZDSZ-es koalíció és a háromtagú MDF közötti együttműködés Budapesten rendre biztosítja a balliberális fölényt, a testület múlt heti ülésén a szoros mandátumarány ellenére a Fidesz és a KDNP alkotta ellenzék több javaslatát is sikerre vitte. Elsőként egy szimbolikus kérdésben szavazott együtt a jobboldal és a szocialisták egy része, amikor arról döntöttek, hogy megváltoztatják a fővárosi fenntartású, Pesterzsébeten működő Varga Jenő Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskola nevét.
Ismeretes, a „nemzetközi munkásmozgalom egyik vezetőjéről, a Jevgenyij Varbaként is emlegetett tanácsköztársasági pénzügyi népbiztosról, a szovjet kommunista párt tagjáról” elnevezett oktatási intézmény névváltoztatása már az előző ciklusban napirenden volt. A balliberális többség akkor politikai alapon elutasította az ilyen kezdeményezéseket, sőt Sztálint mind a mai napig nem törölte Budapest díszpolgárainak sorából, és csak olyan határozatot hoztak, hogy a véreskezű diktátort nem tekintik a város kitüntetettjének. A Demszky Gábor vezette közgyűlés az eltelt tizenhét évben rendre elutasította az antikommunista indíttatású előterjesztéseket, egyszer sem támogatta, hogy szobrot állítsanak a magyarság kiemelkedő személyiségeinek, többek között Teleki Pálnak vagy Wass Albertnek, ugyanakkor szélsőséges kirohanásaik voltak ősi nemzeti jelképeink, az Árpád-sávos zászló és a turul ellen.
Az iskola névváltoztatásáról szóló előterjesztést most Kucsák László (Fidesz) és Endrédy István (KDNP) jegyezte; az elfogadott határozat szerint az új névről az intézménnyel kell egyeztetni szeptemberig.
A képviselők ugyancsak támogatták azt a XII. kerületi javaslatot, hogy egy még el nem nevezett farkasréti tér Mindszenty József bíboros, érsek, Magyarország hercegprímása, a budafoki Kárpitos utca pedig Demján István néhai református lelkész nevét viselje.
Az ellenzék minapi eredményességét jelzi, hogy két gyakorlati kérdésben is támogatást szereztek a „túloldalról”. A KDNP-s Wertán Zsolt előterjesztése alapján ősztől várhatóan megszűnik a Főpolgármesteri Hivatalból 2005-ben „kiszervezett” Fővárosi Ellátási és Gazdasági Szolgálat. Utóbbi nem bizonyította, hogy működésével hatékonyabb lenne az eszközbeszerzés, az önkormányzati intézmények védelme, ellenőrzése, ráadásul az előző hónapokban közpénzből két Nissan luxusterepjárót vásárolt, mondván, azok az árvizek és az építkezések bejárásához kellenek. Ezzel szemben az Index úgy értesült, hogy jelenleg festékeket szállítanak a méregdrága gépjárművekkel.
– A budapesti adófizetők pénzét inkább azokra kellene költeni, akik gyermekeket nevelnek – mondta lapunknak Rétvári Bence kereszténydemokrata fővárosi képviselő, akinek elfogadták javaslatát, hogy a fővárosi tömegközlekedésben, a BKV járművein kedvezményes bérlettel utazhassanak azok a szülők, akik munka helyett gyermeküket otthon nevelik annak hároméves koráig. Az ügyben a gazdasági tárcával, illetve a BKV Zrt.-vel folytatott tárgyalások után Demszky Gábor főpolgármesternek, akárcsak az előző javaslatnál, szeptemberig kell a közgyűlésnek benyújtania a részletesen kimunkált előterjesztést.
Újabb tanú vallott a Lakatos Márk-ügyben