Úgy tűnik, hogy a közeli jövőben biztosan nem vonják össze a katonai nemzetbiztonsági szolgálatokat a polgári titkosszolgálatokkal. Információink szerint az Állami Számvevőszék (ÁSZ) erre vonatkozó vizsgálata is olyan megállapításokat tett, hogy nem jelentene komoly megtakarítást a két szervezet összevonása. Az átalakítás elvetésére utalhat az is, hogy Szekeres Imre honvédelmi miniszter tegnap a Katonai Felderítő Hivatalban (KFH), a katonai attasék értekezlete után azt mondta: „ez olyan fontos nemzetbiztonsági ügy, amelyet kellő nyugalommal és szakmai megalapozottsággal kell majd eldönteni”.
A miniszter közölte azt is, határozott véleménye van a polgári, illetve katonai titkosszolgálatok összevonásáról, de erről nem beszélhet, amíg az ügyet a kormányon belül nem vitatták meg. Egyelőre ugyanis még zajlik a polgári, valamint a katonai titkosszolgálatok gazdasági és szervezeti tevékenységét áttekintő állami számvevőszéki vizsgálat, illetve a szakmai konzultáció a szervezetek jövőjéről – tette hozzá. Megjegyezte: az ügyről az ellenzéki pártokkal is konzultálniuk kell, hiszen kétharmados törvényről van szó. Mint ismert, egy, a Szilvásy György nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő miniszter által felkért szakértői bizottság javaslata szerint a jelenlegi ötről háromra csökkentenék a nemzetbiztonsági szolgálatokat Magyarországon. Erről határozati javaslatot is elfogadott a kormány. Az előterjesztés szerint azt a megoldást kell előnyben részesíteni, hogy a két elhárítást (Nemzetbiztonsági Hivatal és Katonai Biztonsági Hivatal) és a két hírszerzést (Információs Hivatal és Katonai Felderítő Hivatal) vonják össze egy-egy szervezetbe a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat megtartásával. Egy másik javaslat szerint azonban a katonai titkosszolgálatokat megtartanák a honvédelmi tárca főosztályaiként. Szekeresnek információink szerint az utóbbi megoldásról készítettek feljegyzést katonai szakemberek.
Az összevonások elmaradására utalhat az is, hogy a napokban a KFH megbízott igazgatóját megerősítették hivatalában. Az attaséértekezleten bejelentették: július 1-jei hatállyal Madarász Károlyt kinevezték a szervezet főigazgatójává, akit egyben a köztársasági elnök altábornaggyá léptetett elő.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország