Eltérített extravizitdíj

Levélben fordult az Egészségügyi Minisztériumhoz a Magyar Kórházszövetség, mert kiderült: az emelt összegű vizit- és kórházi napidíjból is csak háromszáz forintot tarthatnak meg a szolgáltatók, a fennmaradó összeget elvonja az egészségbiztosító. Az egészségügyi tárca nem tervez változást a szabályozásban.

2007. 07. 31. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben fordultunk az Egészségügyi Minisztériumhoz, és kértük, hogy változtassanak a szabályozáson, mert méltánytalannak tartjuk, hogy az emelt összegű vizitdíjnak csak egy része marad a szolgáltatóknál – jelentette ki lapunknak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette, választ eddig még nem kaptak.
Mint ismert, bizonyos esetekben nem háromszáz, hanem hatszáz, illetve ezer forintos napidíjat kell fizetni a betegeknek például akkor, ha beutaló nélkül vettek igénybe beutalóköteles szakrendelést, vagy ügyeleti időben keresték fel az orvost, de valójában nem volt szükségük sürgősségi ellátásra. Ők hiába fizettek többet, a szolgáltatók ebből az összegből is csak háromszáz forintot tarthattak meg, a többit elvonta az egészségbiztosító.
– Sokak számára csak most derült ki, hogy az emelt összegű vizitdíj egy részét elvonja a biztosító. Ők csak a finanszírozásuk alaposabb áttekintésekor szembesültek a gyakorlattal – tette hozzá a kórházszövetség elnöke.
Varga Imre, a járóbeteg-szakrendelőket képviselő Medicina 2000 vezetője is értetlenségét fejezte ki, mondván: korábban az egészségügyi vezetők mindegyike úgy nyilatkozott, hogy a vizitdíj egésze a szolgáltatóknál marad. Mi is jeleztük a problémát a szakminisztériumnak, választ azonban nem kaptunk – szögezte le.
Molnár Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főosztályvezető-helyettese arról tájékoztatta lapunkat: az emelt öszszegű vizitdíj részleges térítési díjnak minősül, amely csökkenti a finanszírozást.
*
Kétszer ugyanis nem finanszírozható ugyanaz a tevékenység. Hozzátette, a szóban forgó összeg nem jelentos tétel, az összességében beszedett vizit-, illetve kórházi napidíjnak körülbelül 1,5-2 százalékát teszi ki.
Az Egészségügyi Minisztérium lapunk kérdésére – miszerint terveznek-e változást ebben a szabályozásban – úgy reagált: „A tárca célja a betegút hierarchiájának betartása mind a beteg, mind pedig az intézmény szempontjából. Az emelt összegu vizitdíj a bevételek szempontjából csupán néhány százalékot tesz ki.”
A szolgáltatók egyébként júliustól az eddiginél valamivel nagyobb összegtol esnek el, bizonyos esetekben ugyanis hatszáz forintról ezer forintra nott az emelt összegu vizitdíj.
Eközben a háziorvosok arra hívták fel a figyelmet, hogy nincs gazdasági és személyzeti kapacitásuk a vizitdíj beszedésére – mondt el Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara átalakuló háziorvosi szekciójának volt elnöke az Inforádió Aréna címu musorában. Hozzátette, a vizitdíj beszedése a sok papírmunka, a pénzkezelési és nyugtaadási eloírások miatt jelentosen lassítja az orvosi munkát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.