Szerdán az Európai Unió portugál soros elnöksége a portugál fővárosban, Lisszabonban történelmi eseménynek adott otthont: itt rendezték az Európai Unió és Brazília első teljesen portugál nyelvű csúcstalálkozóját José Sócrates portugál kormányfő, José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság szintén portugál elnöke és Luiz Inácio „Lula” da Silva, a brazil államfő részvételével. Brazília 1889-ig Portugália gyarmata volt, azóta a világ ötödik legnagyobb területű országa már az Európai Unió szerint is globális hatalomnak számít.
A találkozó végén aláírták a megállapodást, amelynek értelmében Brazília már az EU stratégiai szövetségesének számít az éghajlatváltozás elleni küzdelem jegyében, és felsorakozott az Európai Unió eddigi három stratégiai szövetségeséhez: Oroszországhoz, Indiához és Kínához.
Csütörtökön és pénteken Brüsszelben José Sócratesszel együtt a brazil elnök részt vett az Európai Bizottság szervezésében a bioüzemanyagról tartott nemzetközi konferencián. Az eseményen a résztvevők a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése céljából megvitatják a bioüzemanyag-termelés előnyeit és hátrányait. Brazília az Egyesült Államokkal együtt a föld termelésének 70 százalékát adja – előbbi főleg kukoricából, utóbbi pedig cukornádból állítja elő. A brazil elnök célzott rá, hogy az Egyesült Államoknak inkább más növényfajtát kellene választania a kukorica helyett, mert északi szomszédja igényei miatt Mexikóban nagyon megdrágította azt, ráadásul már behozatalra szorul belőle. Az Európai Unió és Brazília ezenkívül állandó energia-párbeszédről szóló megállapodást is aláír, ilyet eddig Oroszország, Ukrajna és Algéria kötött az unióval. Az Európai Unió egyik szakértője szerint Közép-Amerika és a Karib-térség – köztük Kuba – cukornádtermesztése is figyelembe veendő a bioetanol-termelés növeléséhez.
A lisszaboni csúcstalálkozó ismét lehetőséget teremt Brazíliának, hogy új lendületet adjanak a nemrég megfeneklett tárgyalásoknak a Kereskedelmi Világszervezet és – a több mint száz fejlődő országot képviselő – Brazília között a mezőgazdasági termények kereskedelmének felszabadításáról. Brazília és India nemrég szakította meg a tárgyalásokat a szervezettel éppen az EU hajthatatlansága miatt.
Holttestet találtak az M3-ason