Több mint félmillió köbméternyi szemét hever Nagytétény közelében a folyóparton egy közel 25 hektár alapterületű telken, elrejtőzve az időközben rátelepült növényzet alatt. A helyszínre kivonult munkatársaink frissen lerakott sitthalmokat, óriás gumiabroncsokat, különféle szemétkupacokat is találtak, vagyis a területen azóta is folyik az illegális hulladéklerakás. A Fővárosi Közterület-fenntartó Vállalat (FKFV) egykori lerakójába az idők során nagy mennyiségű veszélyes hulladék is került, és a földben három-négy méter mélységben elhelyezkedő szenny már a felszín alatti vizeket, illetve a közeli Duna vizét is veszélyeztetheti. Ahol pedig megbolygatják a szeméthalmokat, robbanásveszélyes metángáz szivárog a levegőbe a rothadó szerves anyagok miatt. A XXII. kerület szabadidőközpontot létesítene a Duna partján, de egyelőre kérdéses, hogy ki takarítja el ezt az irdatlan mennyiségű szennyező anyagot a területről. A főváros ugyanis elhárítja magától a felelősséget, a helyi önkormányzatnak pedig nincs pénze a rekultivációra.
Szabolcs Attila Budafok–Tétény polgármestere levelet írt az ügyben a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnek, és a fővárosi önkormányzatnak is, de a válasz nem tükröz túl nagy konstruktivitást.
Bor Gézától, a polgármester titkárságvezetőjétől megtudtuk, a válaszlevelekben az szerepel, hogy nincs dokumentáció az elhelyezett szemétről. A hulladéktelepet a XXII. Kerületi Tanács és a Fővárosi Tanács megállapodása alapján a Fővárosi Közterület-fenntartó Vállalat – mint teljesítési segéd – töltötte fel a városrész számára. Rekultivációs kötelezettséget a társaság nem vállalt át, a területet a hetvenes években visszaadta a kerületi tanácsnak. A telek ugyan úgy szerepel a fővárosi rendezési tervben, mint rekultiválandó terület, de ezt a főváros szerint a kerületnek kell végrehajtani – ismertette a főváros válaszlevelének tartalmát Bor Géza.
Az önkormányzat munkatársa elmondta azt is, a főváros álláspontja szerint, mivel a FKFV jogutódja, az FKF Zrt. jogi értelemben soha nem volt üzemeltetője a hulladéklerakónak, az annak lezárásával és utógondozásával kapcsolatos feladatokat a tulajdonosnak kell elvégezni, amely jelen esetben a kerületi önkormányzat. A hulladék elszállításának ügyében tehát sajnos nincs előrelépés, és ezt még Lendvai Ildikó, a kerület országgyűlési képviselője is kénytelen volt elismerni, akinek szintén a segítségét kérte Budafok–Tétény önkormányzata – jegyezte meg Bor Géza.
Ez többek között azért aggasztó, mert mint a helyi környezetvédőktől megtudtuk, a területen felgyülemlett veszélyes hulladék egy része a felszín alatti vizekkel érintkezik, vagy áradáskor könnyen bekerülhet a Dunába is.
Mészáros Péter, a nagytétényi Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület vezetője arról tájékoztatta lapunkat, hogy a volt hulladéklerakóban a felmérők a feltöltések alatt a talajban a háztartási szemét és az építési törmelék mellett erős szerves oldószer szagot is tapasztaltak, találtak ipari hulladékot, festékanyagokat, gyógyszeripari hulladékot, vegyipari hordókat is, és egyes részeken négy méter alatt sem érték el a tiszta földet a kotrógépek. A hulladéktelep rekultivációja a szakértők szerint legalább ötszázmillió forintba kerülne, de a megnyugtatóbb megoldások költsége elérheti az egymilliárdot is.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek