Nyilvánosságra hozta a rendőrség a tavaly őszi eseményekről készített belső jelentését, amely október 22-től 24-ig vizsgálta a rendőri fellépést. Amint azt Bencze József országos főkapitány korábban ígérte, a jelentésnek csupán egy kivonata került fel tegnap délután a rendőrség honlapjára (www. police.hu), és abból kivették a szerintük állam- vagy szolgálati titoknak minősülő részeket. Emiatt a Civil Jogász Bizottság arra kérte az adatvédelmi biztost, intézkedjen, hogy a jelentést egészében megismerhesse a közvélemény. A szervezet kifogásolta, hogy a főkapitány nem jelölte meg a titkosítás jogalapját és nem adott ismertetést a minősítési eljárásról, a titok birtokosáról és a titokgazda személyéről.
A bizottság felállítására január 23-án adott parancsot az akkori országos főkapitány, Bene László. Vezetőjének Papp Károly dandártábornokot, akkori Fejér megyei főkapitányt választották, aki jelenleg a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) parancsnoka.
*
A jelentés tegnap nyilvánosságra hozott változata még azt is eltitkolja, kik voltak a tagjai a tényfeltáró bizottságnak. Azonban kiderül belőle, hogy „a rendőrség csapaterős tevékenysége alapvetően törvényes volt, és a személyi állomány döntő többsége szakszerűen teljesítette feladatait”. Ugyanakkor az anyag elismeri, hogy a fellépés több elemében szakszerűtlen volt. Például nem intézkedtek a rendzavaró csoportok elszigeteléséről. Az egyéni túlkapásokhoz a Papp-bizottság szerint hozzájárult a személyi állomány nagyfokú leterheltsége, túlhajszoltsága. A jelentésből az is kiderül, hogy a rendőrség szerint a Fidesz nagygyűléséről a „normális és tisztességes” emberek a Kálvin tér felé mentek. Az oszlatási parancs kiadására 51 másodperccel a gyűlés vége után utasították a kötelék parancsnokát. Kiderült, hogy a lovasroham során az alosztályvezető saját elhatározására kezdték el kardlapozni az embereket.
Völgyesi Miklós, a Civil Jogász Bizottság társelnöke lapunknak elmondta: a tömegoszlatás teljesen törvénytelen volt. A Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnöke hangsúlyozta: a Papp-jelentés nem nevezi meg a szabálytalanságok felelőseit, szót sem ejt arról, ki adta ki a parancsot a csapaterő alkalmazására. Ennek törvényi előfeltétele a politikai felhatalmazás lett volna – mutatott rá –, amit a kormány, illetve annak feje, Gyurcsány Ferenc tehetett meg, mint ahogy a tévéostrom idején saját bevallása szerint meg is tette. Völgyesi Miklós szerint a jelentés tele van hiányosságokkal is: az azonosító jelvényektől kezdve a jogszerűtlen bilincseléseken át a rendszerbe sem állított gumilövedékek alkalmazásáig.
A Fidesz szerint a bizottság megállapításai igazolni látszanak korábbi álláspontjukat: hogy október 23-án a rendőrség súlyos jogsértéseket követett el az alkotmányos jogaikkal élni kívánó békés megemlékezők kárára.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó