Függetlenségpártiak a fiatal katalánok

Aki figyeli a spanyol labdarúgó-bajnokságot, annak nyilván feltűnt, hogy az FC Barcelona hazai mérkőzései előtt a szurkolók mindig eléneklik a XVII. századi népdalt, vagyis a katalán himnuszt. Az 1640-ben keletkezett dal azóta is a IV. Fülöp spanyol király elleni sikertelen, úgynevezett Szántóvető felkelésre (1640–1652) emlékeztet. 1641-ben Hollandia mintájára rövid időre kikiáltották a Katalán Köztársaságot is.

2007. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A katalán nacionalizmus a XIX. század második harmadában kezdődött, és 1932-ben elérte, hogy megkapja az első (korlátozott) autonómiát, amit Francisco Franco diktátor már 1938-ban érvénytelenített. A ma is hatályos, és 1978-ban elfogadott újabb spanyol alkotmány történelmi jogon biztosította a második autonómiát, amelyet éppen tavaly bővítettek, de egyik katalán pártot sem kielégítő mértékben.
A katalán nacionalisták ma is két fő irányzat körül tömörülnek: a többségi irányzatot a kereszténydemokrata Összetartás és Unió (CiU) ikerpárt képviseli, amely legfeljebb az önrendelkezést kívánja elérni egy föderális spanyol államon belül. Vele szemben a még kisebbségben levő függetlenségi irányzat áll, élén az 1931-ben alapított baloldali Radikális Köztársasági Párttal (ERC), amely ugyancsak a föderális államból indult ki, de az önrendelkezést csak az első lépésnek tekinti a teljes függetlenség felé.
A katalán baloldali politológus, Roger Buch nemrég jelentette meg A baloldali függetlenségpártiak ma című tanulmányát a katalán baloldali fiatalok körében végzett felmérései alapján. A politológus egyébként évek óta kutatja a függetlenségi gondolatot és terjedésének okait Katalóniában. A politológus kutatásai alapján arra a következtetésre jutott, hogy a most fiatal függetlenségpárti baloldaliak felnőttkorukban sem gondolkodnak másképp. Végkövetkeztetése szerint egy nemzedék, vagyis tíz év múlva a függetlenségpártiak száma már eléri azt az arányt, amikor az önrendelkezés ügye mindenképpen napirendre kerül. A spanyol féllel szembeni elégedetlenséget erősítik a gazdasági hátrányok is, mivel elmaradnak az ígért spanyol befektetések Katalóniában, és emiatt infrastrukturális lemaradások is vannak, ráadásul újabban egyre többet akadozik a közlekedés a katalán és a spanyol országrész között. A megoldás – Buch megfogalmazásában – azonban Spanyolországon is múlik, mert minél inkább ellenzi, annál inkább gyarapítja a függetlenséget követelők táborát.
Buch szerint már nemcsak az ERC sajátja a függetlenségi gondolat, hanem a CiU 40 évesnél fiatalabb tagjainak többsége is ezt vallja. Sőt, már a szocialista párti szavazók egy része sem utasítja el feltétlenül ezt a lehetőséget, és még a radikálisabb pártok is erősödnek, például a Népegység Jelöltsége (CUP). Buch felmérései alapján a mai katalán függetlenségi mozgalom abban tér el a baszkokétól, hogy nem utasítja el Spanyolországot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.