Gyurcsány pénzt ígért a hírszerzőknek

A stratégiailag fontos állami vállalatok védelmére kérte a hírszerzést Gyurcsány Ferenc, aki a kormány hírigényének kielégítése esetén további állami támogatást ígért az Információs Hivatalnak. A hírszerzők értekezletén nem vett részt a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter. Információink szerint ez annak a jele, hogy az év végén Szilvásy György valóban távozik a kormányból.

2007. 07. 31. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc kormányfő az Információs Hivatal múlt heti értekezletén további állami támogatást ígért a hírszerzőknek, ha teljes mértékben sikerül kielégíteni a kabinet hírigényét a legfontosabb biztonsági területeken – tudta meg lapunk. A miniszterelnök példaként említette, hogy hasznosak lehetnek a kormány számára azok az információk, amelyek az iraki kérdésben kialakult törésvonalakat térképezik fel a NATO-n belül, de hangsúlyosan beszélt a stratégiailag fontos állami vállalatok védelmét szolgáló hírek megszerzésének szerepéről is. A miniszterelnök felhívta a hírszerzők figyelmét arra: egyes államok részéről vannak olyan törekvések, hogy jelentős befolyást szerezzenek ezekben a társaságokban. Nyilvánvaló azonban, hogy ezeket a folyamatokat nem elsősorban a profitszerzés mozgatja – tette hozzá a miniszterelnök.
Az Információs Hivatal értekezletén Zsohár István főigazgató a kormány hírigényén kívül még két fontos kérdést emelt ki, amelyek igazán foglalkoztatják a hírszerző állományt: a nemzetbiztonsági szolgálatok összevonásának tervét és a szolgálati törvény változásait. Lapunk úgy tudja, az első kérdésben Vadai Ágnes, a honvédelmi minisztérium államtitkára tett olyan nyilatkozatot, hogy inkább belső átalakításokkal képzelik el a nemzetbiztonsági reformot, nem pedig a polgári és a katonai titkosszolgálatok összevonásával.
Mint ismert, a kormány korábbi határozata szerint terveket kellett kidolgoznia egy bizottságnak az átalakításra. Ez a testület az Információs Hivatalba integrálta volna a Katonai Felderítő Hivatal nagy részét, és a Katonai Biztonsági Hivatalt beolvasztotta volna a Nemzetbiztonsági Hivatalba, miközben megtartotta volna az ezeket kiszolgáló Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot.
A nemzetbiztonsági állomány szerzett jogaival kapcsolatban – amelyek a szolgálati törvény módosításával jelentősen csorbulhatnak – az igazságügyi és rendészeti tárca államtitkára próbálta megnyugtatni a jelenlévőket. Kondorosi Ferenc közölte ugyanis, hogy az év végén felmérik, kinek mekkora nyugdíj járna a jelenlegi helyzet szerint, és a későbbiekben ezt is figyelembe vehetik a nyugállományba vonulóknál.
Az értekezleten Szilvásy György tárca nélküli miniszter – aki a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyeli – nem vett részt. Információink szerint ez többek között arra mutat, hogy Szilvásy jövőre meg kíván válni a bársonyszékétől, mert átveszi a megalakuló Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. irányítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.