Jogaikért küzdenek az orvosok

Aláírásgyűjtésbe kezdtek és az Alkotmánybírósághoz fordultak az orvosok a gyógyszerfelírást korlátozó jogszabály miatt. Azt szeretnék elérni, hogy az Egészségügyi Minisztérium vonja vissza, de legalábbis módosítsa azt a rendelkezést, amely szerint hamarosan pénzbüntetéssel sújthatják a túl drága és túl sok medicinát rendelő doktorokat.

2007. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy internetes orvosi portálon zajlik az aláírásgyűjtés – tájékoztatta lapunkat Herczeg Zita jogász-orvos, a kezdeményezők egyike. Eddig 638 aláírás gyűlt össze. Az akció célja, hogy vonják vissza az orvosok gyógyszerfelírását korlátozó jogszabályt. Noha a rendelkezést a minőségi és hatékony gyógyszerrendelés ösztönzésére hivatkozva hozta az Egészségügyi Minisztérium, az valójában végrehajthatatlan, értelmezhetetlen s alkotmányellenes. A büntetésen keresztül korlátozzák ugyanis a betegek törvényben rögzített hozzáférési jogát a magasabb tb-támogatású készítményekhez. Ezen felül az orvos kötelezettségei közé tartozó, jogszerű tevékenységért szankcionálnak anélkül, hogy a gyógyszerrendelés szakmai indokoltságát vizsgálnák – szögezte le.
A jogszabály lényege, hogy havonta kimutatást kapnak az orvosok az egészségbiztosítótól gyógyszerfelírási szokásaikról. Ez tartalmazza többek között az adott doktor által rendelt és a betegek által kiváltott medicinák mennyiségét, a kifizetett tb-támogatás összegét, az országos átlagot, valamint az attól való eltérést. Az idén még csak tájékoztató jellegűek a táblázatok, januártól viszont – a 2007 utolsó negyedévében kiállított és kiváltott vények alapján – pénzbüntetésre számíthat az az orvos, amelyik lényegesen túllépi az országos átlagot. Az első ilyen kimutatást már meg is kapták az érintettek, s rengetegen szembesültek azzal, hogy ha nem csak januártól lenne lehetőség a szankcionálásra, akkor már most pénzbüntetést rónának ki rájuk.
Egyébként nemcsak a háziorvosok, hanem a szakrendelőben, kórházban dolgozók is büntetésre számíthatnak. Esetükben azonban nem a doktor béréből, hanem az őt foglalkoztató intézmény finanszírozásából tartanak vissza egy bonyolultabb számítás alapján. – Tudunk az aláírásgyűjtésről, de azt nem a Magyar Orvosi Kamara kezdeményezte – mondta Kertai Aurél, a kamara háziorvosi szekciójának volt elnöke. Hozzátette: a jogszabályt elhibázottnak tartják, s úgy látják: hibás számítási módszer és egymással nem összehasonlítható adatok alapján rónak ki büntetést a doktorokra. Összevonták például a gyermekeket és a felnőtteket kezelő háziorvosokat, miközben gyógyszerfelírási szokásuk nagymértékben különbözik. Ráadásul sokszor olyan medicinákat kell felírnunk, amelyeket a szakrendelőben vagy a kórházban írtak elő a betegnek. – Ezekért hogyan vállalhatnánk pénzügyi felelősséget? – tette fel a kérdést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.