Egy internetes orvosi portálon zajlik az aláírásgyűjtés – tájékoztatta lapunkat Herczeg Zita jogász-orvos, a kezdeményezők egyike. Eddig 638 aláírás gyűlt össze. Az akció célja, hogy vonják vissza az orvosok gyógyszerfelírását korlátozó jogszabályt. Noha a rendelkezést a minőségi és hatékony gyógyszerrendelés ösztönzésére hivatkozva hozta az Egészségügyi Minisztérium, az valójában végrehajthatatlan, értelmezhetetlen s alkotmányellenes. A büntetésen keresztül korlátozzák ugyanis a betegek törvényben rögzített hozzáférési jogát a magasabb tb-támogatású készítményekhez. Ezen felül az orvos kötelezettségei közé tartozó, jogszerű tevékenységért szankcionálnak anélkül, hogy a gyógyszerrendelés szakmai indokoltságát vizsgálnák – szögezte le.
A jogszabály lényege, hogy havonta kimutatást kapnak az orvosok az egészségbiztosítótól gyógyszerfelírási szokásaikról. Ez tartalmazza többek között az adott doktor által rendelt és a betegek által kiváltott medicinák mennyiségét, a kifizetett tb-támogatás összegét, az országos átlagot, valamint az attól való eltérést. Az idén még csak tájékoztató jellegűek a táblázatok, januártól viszont – a 2007 utolsó negyedévében kiállított és kiváltott vények alapján – pénzbüntetésre számíthat az az orvos, amelyik lényegesen túllépi az országos átlagot. Az első ilyen kimutatást már meg is kapták az érintettek, s rengetegen szembesültek azzal, hogy ha nem csak januártól lenne lehetőség a szankcionálásra, akkor már most pénzbüntetést rónának ki rájuk.
Egyébként nemcsak a háziorvosok, hanem a szakrendelőben, kórházban dolgozók is büntetésre számíthatnak. Esetükben azonban nem a doktor béréből, hanem az őt foglalkoztató intézmény finanszírozásából tartanak vissza egy bonyolultabb számítás alapján. – Tudunk az aláírásgyűjtésről, de azt nem a Magyar Orvosi Kamara kezdeményezte – mondta Kertai Aurél, a kamara háziorvosi szekciójának volt elnöke. Hozzátette: a jogszabályt elhibázottnak tartják, s úgy látják: hibás számítási módszer és egymással nem összehasonlítható adatok alapján rónak ki büntetést a doktorokra. Összevonták például a gyermekeket és a felnőtteket kezelő háziorvosokat, miközben gyógyszerfelírási szokásuk nagymértékben különbözik. Ráadásul sokszor olyan medicinákat kell felírnunk, amelyeket a szakrendelőben vagy a kórházban írtak elő a betegnek. – Ezekért hogyan vállalhatnánk pénzügyi felelősséget? – tette fel a kérdést.
Zseniálisak, így istenítette nyilvánosan Magyar Péter az EP-képviselőit, a hangfelvételen viszont példátlanul mocskolta őket