Kabai nem vonult börtönbe

A nyíregyházi büntetés-végrehajtási intézethez közel álló jogi forrásaink szerint tegnap délután nem vonult be a börtönbe Veres János pénzügyminiszter volt üzlettársa, az adócsalás miatt jogerősen három és fél év letöltendő szabadságvesztésre ítélt Kabai Károly nyírbogáti színesfém-kereskedő.

2007. 07. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vállalkozónak eredetileg áprilisban kellett volna megkezdenie börtönbüntetését, ám egészségi állapotára való hivatkozással öt hónap halasztást kapott, ami tegnap lejárt. Kabai júniusban újra halasztást kért, ám kérelmét a Nyíregyházi Városi Bíróság elutasította, így tegnap be kellett volna mennie a börtönbe. A magát megnevezni nem kívánó jogi szakértőnk tájékoztatása szerint mivel nem kezdte meg a jogerős szabadságvesztése letöltését, holnap a büntetés-végrehajtási bírónak határozatot kell hoznia. Ebben a szakbíró elrendelheti az elítélt lakásáról történő előállítását, de azt is, hogy megkeresik azt az egészségügyi intézményt, ahol állítólag Kabait gyógyítják.
*
Ez utóbbi megoldás azért is érdekes lehet, mert miközben a vállalkozó állítólag idegösszeomlással kórházban fekszik, Nyírbogáton többen látták az elmúlt napokban saját autóját vezetni.
Forrásaink szerint azért nem vonult börtönbe Kabai, mert az ártatlanságát vélelmező felülvizsgálati kérelmét a Legfelsőbb Bíróság szeptember 4-én tárgyalja. A Bárándy Péter ügyvédi irodája által megfogalmazott felülvizsgálati kérelem információink szerint arra apellál, hogy az elkövetés idejéhez képest az adott cselekmény jogi megítélése megváltozott. A megyében már akkor is az MSZP vezető köreihez tartozó Veressel együtt Kabai a kilencvenes évek elején alakította meg színesfém-felvásárlással foglalkozó cégét. Néhány év után Veres kiszállt az üzletből. A színesfém-kereskedelem azonban már a rendszerváltás óta bizonytalan hátterű, mások szerint egyenesen gyanús üzletek közé tartozott, ugyanis míg tonnaszámra tűntek el értékes rézszerelvények, drótok az üzemekből, a kereskedők gyakorlatilag nem tudták igazolni, honnan került a telepeikre az áru. E helyzet kezelésére a kereskedők egy része fiktív cégeket hozott létre egyszerű, tanulatlan emberek nevén, s a tőlük fillérekért, vagy ingyen kapott bizonylatokat a könyvelésébe betette. Ezzel lefedte az áru bizonytalan eredetét, s lehetővé tette az áfalevonást is. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság szerint ezt az utat követte Kabai is, s ezért ítélték három és fél év börtönre. Bár az üzleti kapcsolat a kilencvenes évek közepén megszűnt Kabai és Veres között, az előbbi továbbra is tett szolgálatokat a miniszternek. Az ő busza szállította például az MSZP szimpatizánsait Veres kampányrendezvényeire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.