Káoszhoz vezetett a földtulajdonosok széthúzása

Több tíz millió forintos kárt okoz a nyírábrányi–fülöpi vadállományban a Nyírábrányi Vadásztársaság felelőtlen gazdálkodása – állítja Terdik György, a földtulajdonosok képviselője. Sipos László vadászmester – szintén földtulajdonos – viszont úgy látja, azért pusztul a vad, mert a vadásztársaság haszonbérleti szerződésének lejárta óta nincs, aki szakszerű vadgazdálkodást folytathatna a területen. A tulajdonosi vita nem egyedi az országban, rámutat a vadászati törvény hiányosságaira.

2007. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csaknem tízezer hektáros területből ezer hektáron erdőműveléssel foglalkozó Terdik György szerint a Nyírábrányi Vadásztársaság sosem bánt jó gazda módjára a rábízott vadállománynyal. Nem etették rendesen az állatokat, több vadat lőttek ki a kívánatosnál. Az erdőgazda kifogásolja, hogy 2000–2007 között a földtulajdonosok nem kapták meg a vadászati jog átengedése miatt őket megillető bérleti díjat, ráadásul a számukra előnytelen haszonbérleti szerződést pedig hiába kifogásolták, a vadászati törvény rigorózus és életszerűtlen paragrafusai miatt nem találtak kiutat.
Terdik György meg van győződve arról, hogy hiába nincs február óta érvényes szerződés a terület vadászati hasznosítására, a vadásztársaság egyes tagjai ezt nem veszik figyelembe. Az illegális vadászatra abból következtet, hogy a vaddisznó beetetésére szolgáló szórókon mindig van friss kukorica. Sipos László vadászmester szerint viszont erről szó sincs, a szórókon abrak van, ami azt jelzi, hogy a jóérzésű földtulajdonosok – köztük a hatvan vadász – nem tudják elnézni, hogy gazdátlanul pusztuljon a vad. Épp elég baj, hogy mivel nem lehet vadászni, nem lehet kilőni a rókát, a kóbor kutyát és a macskát sem, s azok elszaporodván nagy kárt tesznek az apróvadakban és a baromfiudvarokban, de még a kisebb, gyengébb őzeket is elejtik – mondja. Majd hozzáteszi, hogy ez a sajnálatos állapot néhány „széthúzó” tulajdonos ármánykodása miatt jött létre, s remélik, hogy e hónapban sikerül szabályos földtulajdonosi gyűlést összehozni, s azon képesek lesznek a vadászati törvény szerinti s így az agrártárcához tartozó Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MSZH) által elfogadható határozatokat hozni.
A Nyírábrányi Vadásztársaság 1996-tól, vagyis a vadászati törvény életbelépésétől bérelte a dél-nyírségi határ vadászati jogát. A Terdik György véleményét osztó erdőgazdák úgy döntöttek, a bérlet idei lejárta után nem akarják földjeiket újabb tíz évre nekik bérbe adni, sőt azt szeretnék, ha kettéválna a nyírábrányi és a fülöpi határ, s a vadászati hasznosításról a gazdák gondoskodnának. Ezért tavaly decemberben tulajdonosi gyűlést hívtak össze. A tanácskozást azonban az MSZH nem találta szabályosnak, mert nem volt aláírva a benyújtott jegyzőkönyv, így az ott született határozatokat nem fogadta el. Ezt megelőzően a Sipos László vadászmester mögött csoportosuló tulajdonosok is tartottak egy földtulajdonosi gyűlést. Az ő kérelmüket azért utasították el, mert az MSZH álláspontja szerint a gyűlést összehívók nem képviselték az összes tulajdonos egyharmadát.
– Ezt nem is tudtuk volna teljesíteni. Én például olyan helyen vagyok tulajdonos, ahol a nyolc társtulajdonosból öt halott, közülük csak egynek volt meg a hagyatéki tárgyalása – mondja Sipos László. – Hogy szavazhatna az, aki nem is él? Ha nem szavaz, hogyan lesz meg a törvény által megkövetelt többség? – teszi fel a költői kérdést, hozzáfűzve, hogy a vadászati törvény egymásnak ellentmondó, életszerűtlen paragrafusai akadályai a jogszerű működésnek. Az MSZH osztályvezetője által aláírt határozat a törvény szerint jár el, közli, hogy a gyűlés nem volt szabályos, így nem fogadható el a vadászati terület kijelölésére vonatkozó földtulajdonosi kérelem sem. Emellett a hivatal a vadászterületet hivatalból kijelölte. Most már csak az hiányzik, aki vadászhat rajta, mert erről csak szabályosan – vagyis a törvény betűjét betartva összehívott, többségi határozattal záródó tulajdonosi gyűlés dönthet. Vagyis előállt a 22-es csapdája.
Harsányi Antal, a hajdú-bihari MSZH vezetője úgy nyilatkozott: a vadászati törvény értelmében a hivatalnak ebben a helyzetben is találnia kell vadgazdálkodót. Ez egységes tulajdonosi döntés hiányában úgy is történhet, hogy a terület vadászati jogát árverés útján adják haszonbérletbe. Az érdekelt feleket többször is figyelmeztették, ám eddig nem sikerült a vitáikat jogilag is elfogadható formában rendezni. Budai Gyula, a gazdakörök szövetségének ügyvezető igazgatója viszont úgy látja, a vadászati törvény kapcsán felvetett tulajdonosi kifogások jogosak, a jogszabály annyira bürokratikus, hogy a legkisebb tulajdonosi érdekellentét is patthelyzethez vezethet, s ez senkinek nem jó. Így nem meglepő, hogy az érdekképviselethez folyamatosan érkeznek jelzések a méltánytalan helyzetekről, visszaélésekről. Ezt többször jelezték Gráf József agrárminiszternek, ám csak arra kaptak ígéretet, hogy a tárca a hozzá eljutó panaszokat egyedileg kivizsgálja.
A nyírábrányi–fülöpi erdők és földek vadban gazdagnak mondhatók. Terdik György szerint eredményesen lehetne gazdálkodni a vadállománnyal, ám ennek szerinte akadálya, hogy a vadászati jogot bérlő vadásztársaság – amelynek tagjai most földtulajdonosi jogon szeretnék folytatni azt, amit korábban a vadásztársaság kötelékében végeztek – egyáltalán nem ezt teszi. Véleményét megerősíti Fúró József sportvadász is, aki szerint a társaság tíz és fél millió forintos évi költségvetéséből az elmúlt években egyetlen fillért sem fordítottak a vadak etetésére. A határban járva valóban azt tapasztalni, hogy az őzetetőkben évek óta ott büdösödő szalmatörekkötegek vannak. A gyakorló vadász szerint arra is van példa, hogy az őzet sörétes puskával ejtik el, amitől nagy valószínűséggel nem pusztul el azonnal,
viszont előbb-utóbb belehal sérüléseibe.
A lehetetlen helyzet kialakulásának oka Terdik szerint az, hogy a vadászati törvény megszületését követően a vadászati terület használati jogát a tulajdonosi érdekek figyelmen kívül hagyásával jelölte ki az akkori megyei FM-hivatal, majd adta bérbe az az egyesület, amelynek jelenleg ő az elnöke. Ám akkoriban Szántó Mihály vezette az egyesületet, s egyben ő volt a vadásztársaság elnöke is, vagyis saját magával köthette meg a bérleti szerződést, ami nyilvánvalóan jogi nonszensz. A helyzet megoldását a hatóságoktól remélik: csakúgy, mint Sipos Lászlóék, ők is megfellebbezték az MHSZ határozatát. A vad pedig eközben egyre pusztul…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.