Kármentesítés háromszoros áron

A korábban tervezett 1,8 milliárd forint helyett hatmilliárd forintért, vagyis háromszoros áron takarították el a gázgyári salakot a budafoki barlanglakásokból. A kármentesítést végző cég arra hivatkozik, hogy a feltárás során a korábbi tanulmányok alapján feltételezett hulladék többszörösét találták meg a helyszínen, és ezért bonyolultabbá vált a kivitelezés. A környezetvédelmi kármentesítéseknél ma már szinte bevett szokás, hogy a rehabilitációt végző cég előre nem látható pótmunkákra hivatkozva milliárdokkal többet hajt be az eredeti megállapodásban szereplő összegeknél.

2007. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befejeződtek Budafokon és Budatétényben a barlanglakások területén 2004 októberében megkezdett kármentesítés műszaki munkálatai. A három éve húzódó rehabilitációt a kivitelező Terszol Szövetkezet a többször módosított szerződésben foglaltak véghatárideje előtt két nappal hivatalosan is lezárta. Az eseményt nem követte nagy felhajtás, a helyszínen nem jelent meg Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter, és ezúttal távol maradt Lendvai Ildikó, a városrész szocialista országgyűlési képviselője is, aki a kivitelezés megkezdésekor egy munkagéppel együtt fotóztatta magát a helyszínen Persányi Miklós korábbi tárcavezető társaságában.
Siker vagy kudarc?
A csöndes munkazárás talán érthető is, hiszen a helyiek szerint nehéz eldönteni, hogy a gázgyári salak eltüntetése valódi sikernek vagy éppen kudarcnak számít. Az állami felelősségi körben elvégeztetett munkáról ugyanis kiderült, hogy azt a korábban hangoztatott mintegy kétmilliárd forintos költség helyett hatmilliárdért sikerült elvégeznie a Terszolnak, a környezetvédők szerint pedig egyelőre nehéz megítélni, hogy az elszállított hulladék végül milyen körülmények közé került.
Mészáros Péter, a XXII. kerületi Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület vezetője örvendetesnek tartja, hogy a veszélyes hulladék több évtized után elkerült Budatétényből, de végül sok pótmunkára volt szükség a kármentesítés befejezéséhez.
Megnövekedett hulladékhegy
A cég állítása szerint a tervezett 35 ezer tonna helyett végül 80 ezer tonna hulladékot kellett elszállítania, miközben a helyszínen lévő épületek közül négy házat úgy kellett megmenteni, hogy kiszedték alóluk a gázgyári salak nagy részét, és körbebetonozták, vízzáró réteggel látták el az alapokat – tudtuk meg a környezetvédőtől. Mészáros Péter ismeretei szerint a gázgyári salakot a borsodi ércelőkészítő műbe vitték, de ettől külön kellett kezelni a keletkező csurgalékvizet és nagy mennyiségű iszapot, és ezt veszélyeshulladék-tárolókba kellett szállítani. A hulladék elszállításáról és a pótmunkákról szerettük volna megkérdezni a Terszol Szövetkezet elnökét, Maráczy Endrét is, de a cégvezetőt lapzártánkig nem sikerült elérnünk.
Olt Boglárka, a kármentesítést koordináló Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szóvivője lapunk kérdéseire azt közölte: a hároméves munka alatt folyamatos volt a felmérése a szennyezés mértékének, és kiderült, több mint kétszer annyi veszélyes anyagot rejt a föld mélye, mint amire számítottak a kivitelezők. A veszélyes hulladékot ráadásul bonyolultabb technikákkal kellett eltávolítani.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Terszol Szövetkezet eredetileg 1,8 milliárd forintos ajánlattal nyert a kármentesítésre kiírt pályázaton, de már a munkálatok megkezdésekor pótszerződést kötött az állammal, amely arról szólt, hogy 2,5 milliárd forintért ártalmatlanítja és szállítja el a veszélyes hulladékot. Az eredeti tervek szerint mintegy 36 500 tonna veszélyes hulladék kitermelését végezték volna el 2005. november végéig, a Terszol azonban az első mélyudvar feltárása után már azt állította, hogy újabb 12 500 tonna veszélyes anyagra bukkantak a területen, ezért pótmegállapodást kellett kötni a környezetvédelmi minisztériummal. A több mint tízezer tonna hulladéktöbbletet a korábbi felmérések ugyan nem igazolták, de Dankó László, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség főosztályvezetője lapunknak szintén azt állította: a szennyező anyagok kiemelésekor kiderült, hogy a korábbi felmérések által nem ismert barlangrendszerek vannak a körzetben, és találtak nyolc régi kutat is, amelyek negyven méter mélyen szennyezettek gázgyári hulladékkal.
Kizárt vetélytárs
Az ügy érdekessége, hogy a tenderből kizárták azt a kármentesítésre már korábban is pályázó Körte-Organica Rt.-t, amely szintén 1,8 milliárd forintért vállalta volna a munkát. A kiszorított cég ráadásul közvetlen tapasztalatokkal is rendelkezett a helyszínről, hiszen a talajvizet veszélyeztető csurgalékvizet szivattyúzta a szennyezett területen mintegy nyolcvanmillió forintos állami megbízással. A Körte-Organica Rt. ellenlábasai éppen ezt használták fel arra, hogy megtámadják a társaság pályázatát.
Kenyeres Istvántól, a cég vezérigazgatójától korábban megtudtuk: először egy 1,8 milliárd forintos ajánlattal indult a megbízás elnyerésére, de a pályázatot visszavonták, mert nem volt pénz a kármentesítésre. A társaság a következő pályázati kiírásra is a legjobb ajánlattal jelentkezett, de kizárták a tenderből, arra hivatkozva, hogy egyenlőtlen lenne a verseny, hiszen már tapasztalatokat szereztek a területen. A bíróság végül megállapította, hogy az új közbeszerzési törvény irányelvei alapján jogtalannak tekinthető a cég kizárása. A Terszol ennek ellenére elkezdhette a munkát, amelyet végül az eredeti határidőnél több mint egy évvel később és háromszor annyiért végzett el.
Mint ismeretes, a mérgező, cianidokat tartalmazó gázgyári tisztítómasszával a hatvanas évektől a nyolcvanas évekig terjedő időszakban töltötték fel a mélyudvarokba épült budafoki barlanglakásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.