Pénz-visszafizetési garanciát kapnának azok a biztosítótársaságok és más üzleti befektetők, amelyek hajlandók beszállni az új egészségbiztosítási rendszerbe. Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős szabad demokrata államtitkár a Népszavának azt nyilatkozta: ez annyit jelent, hogy ha szerződéseiket az állam felmondja, akkor visszakapják befektetett pénzüket.
Kérdés azonban, hogy a pénz-visszafizetési garancia mire vonatkozna. Csak arra az összegre, amelyet a befektető a piacra kerülés, azaz a 49 százalékos üzletrészek megvásárlására fordít, vagy esetleg a későbbi beruházásaikra, például az infrastruktúra-fejlesztésre vagy a marketingköltségekre is.
A befektetőknek kezdetek óta az egyik legnagyobb aggályuk, hogy egy esetleges politikai változás mit eredményezhet ezen a területen. A Fidesz politikusai többször is jelezték, hogy ha megnyerik a 2010-es országgyűlési választásokat, akkor megszüntetik a nyereségérdekelt biztosítói rendszert és visszaállítják a jelenlegi, egy állami biztosítóra épülő modellt.
Horn Gábor azt is elmondta, hogy a befektetőkkel hosszú távú magánjogi szerződéseket kötnének, ezekben szabályoznák a működés feltételeit, többek között a pénz-visszafizetési garanciát is.
– Tartanak az egyeztetések, egyelőre a szakmai kérdésekre keressük a válaszokat – így reagált Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a pénz-visszafizetési garancia ötletére. Hozzátette: az biztos, hogy olyan garanciákra van szükség, amelyek kellő stabilitást biztosítanak. – Ezeket a garanciális elemeket nemcsak a befektetőknek, hanem a biztosítottaknak, a szolgáltatóknak és az államnak is meg kell kapnia – tette hozzá. Részleteket azonban nem árult el. Arra a kérdésünkre, hogy a magánjogi szerződések nem akadályozzák-e meg, hogy a nyilvánosság részleteiben is megismerhesse az új egészségpénztárak működési feltételeit, a tárcavezető úgy felelt: a pénztárak alapításának folyamata nyilvános lesz, és abszurd azt gondolni, hogy nem lesznek megismerhetők olyan információk, mint például a menedzsmentjogok megoszlása vagy a vezetőség összetétele.
Kökény Mihály, az MSZP egészségpolitikusa is azt hangsúlyozta, hogy jelenleg a szabályozási koncepció kialakítása zajlik. A munka még nem tart ott, hogy bárki ígéretet tehetne a pénz-visszafizetési garanciára. Ebben a kérdésben még nem dőlt el semmi, persze vélemények vannak. Ugyanakkor elhamarkodottnak tartja bármire is ígéretet tenni. Arra a kérdésre, hogy a szocialisták támogatnák-e ennek a garanciális elemnek a bevezetését, úgy felelt, ebben még nincs döntés. Kökény károsnak tartja, hogy a Fidesz lépten-nyomon kinyilatkoztatja: kormányra kerülése esetén milyen változásokat vonna vissza.
Pesti Imre fideszes politikus úgy reagált lapunknak: egyértelműen látszik, az SZDSZ több-biztosítós modelljének célja nem az, hogy kialakítsa az embereknek a lehető legjobb egészségbiztosítási rendszert, hanem az, hogy biztosítsa a maga számára a gazdasági hatalmat. – Ezért igyekeznek a szabad demokraták mindenáron keresztülverni az MSZP-n és a parlamenten a saját elképzelésüket – tette hozzá. Leszögezte: nem riadnak vissza attól sem, hogy a piactól távol álló garanciákat adjanak a befektetőknek.
Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértője lapunk kérdésére elmondta: jól látszik, hogy a kormány csapdahelyzetben van. Létkérdés számára, hogy legyenek olyan üzleti befektetők, amelyek hajlandók részt venni az új egészségbiztosítási modellben. Enélkül ugyanis elmaradna a váltás, vélik a szabad demokraták, az egész konstrukció nem érne semmit, aminek súlyos politikai következményei lennének. Úgy látja, a piacra lépés iránt érdeklődő biztosítótársaságok tisztában vannak azzal, hogy az ő térfelükön pattog a labda. Erőfölényük miatt a részletekről szóló vitában az állami oldal kedvezőtlen helyzetbe kerülhet. A pénz-visszafizetési garanciáról szólva Sinkó Eszter azt mondta, hogy az önmagában nem ördögtől való dolog, kérdés persze, mire vonatkozna. Hozzátette: rengeteg módja van annak, hogy a kormány bebetonozza a magánbiztosítókat az egészségbiztosítás rendszerébe. Könnyen köthet olyan szerződéseket a kabinet, amelyek lehetetlenné, de legalábbis rendkívül költségessé teszik, hogy egy új kormány alapjaiban visszafordítsa az új rendszert.
Meghalt egy beteg. Járó betegnek minősítette a győri megyei kórház portása azt az agyvérzéses beteget, aki saját lábán ment be segítséget kérni. A recepciós ezért azt javasolta, menjen át az ügyeletre. Onnan rohammentő vitte vissza a beteget az intézménybe, ahol már nem tudtak rajta segíteni. A kórház takarékossági intézkedések miatt szervezte ki a portaszolgálatot. Hétfő este 11-kor vitték a kórházba az alig lélegző, súlyosan beteg fiatal férfit a társai. A biztonsági őr a járóbeteg-ügyeletre irányította a kétségbeesett csoportot, mondván, ő nem orvos, majd ott eldöntik, szükséges-e a kórházi kezelés. A jegyzőkönyv szerint a beteg ekkor még magánál volt, alig fél órával később azonban már életveszélyes állapotban szállította vissza a rohammentő a 33 éves fiatalembert a Petz Aladár Megyei Kórházba, ahol az életét már a gyors beavatkozás sem tudta megmenteni. A győri kórház, az állami normatívák megvonása miatt kialakult hiányán egy éve sorozatos leépítésekkel próbál faragni. Első lépésben kiszervezték a portaszolgálatot és a takarítást, majd 600 egészségügyi szakembert bocsátottak el, egy ideje a biztonsági szolgálatot is külső cég látja el. (Hír TV)
Zseniálisak, így istenítette nyilvánosan Magyar Péter az EP-képviselőit, a hangfelvételen viszont példátlanul mocskolta őket