Kockázat nélkül versengő biztosítók?

Pénz-visszafizetési garanciát adna az SZDSZ azoknak az üzleti befektetőknek, amelyek hajlandók beszállni az új egészségbiztosítási rendszerbe. Ezzel reagálnának a Fidesz azon bejelentésére, miszerint kormányra kerülésük esetén megszüntetnék a nyereségérdekelt több-biztosítós modellt.

2007. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénz-visszafizetési garanciát kapnának azok a biztosítótársaságok és más üzleti befektetők, amelyek hajlandók beszállni az új egészségbiztosítási rendszerbe. Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős szabad demokrata államtitkár a Népszavának azt nyilatkozta: ez annyit jelent, hogy ha szerződéseiket az állam felmondja, akkor visszakapják befektetett pénzüket.
Kérdés azonban, hogy a pénz-visszafizetési garancia mire vonatkozna. Csak arra az összegre, amelyet a befektető a piacra kerülés, azaz a 49 százalékos üzletrészek megvásárlására fordít, vagy esetleg a későbbi beruházásaikra, például az infrastruktúra-fejlesztésre vagy a marketingköltségekre is.
A befektetőknek kezdetek óta az egyik legnagyobb aggályuk, hogy egy esetleges politikai változás mit eredményezhet ezen a területen. A Fidesz politikusai többször is jelezték, hogy ha megnyerik a 2010-es országgyűlési választásokat, akkor megszüntetik a nyereségérdekelt biztosítói rendszert és visszaállítják a jelenlegi, egy állami biztosítóra épülő modellt.
Horn Gábor azt is elmondta, hogy a befektetőkkel hosszú távú magánjogi szerződéseket kötnének, ezekben szabályoznák a működés feltételeit, többek között a pénz-visszafizetési garanciát is.
– Tartanak az egyeztetések, egyelőre a szakmai kérdésekre keressük a válaszokat – így reagált Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a pénz-visszafizetési garancia ötletére. Hozzátette: az biztos, hogy olyan garanciákra van szükség, amelyek kellő stabilitást biztosítanak. – Ezeket a garanciális elemeket nemcsak a befektetőknek, hanem a biztosítottaknak, a szolgáltatóknak és az államnak is meg kell kapnia – tette hozzá. Részleteket azonban nem árult el. Arra a kérdésünkre, hogy a magánjogi szerződések nem akadályozzák-e meg, hogy a nyilvánosság részleteiben is megismerhesse az új egészségpénztárak működési feltételeit, a tárcavezető úgy felelt: a pénztárak alapításának folyamata nyilvános lesz, és abszurd azt gondolni, hogy nem lesznek megismerhetők olyan információk, mint például a menedzsmentjogok megoszlása vagy a vezetőség összetétele.
Kökény Mihály, az MSZP egészségpolitikusa is azt hangsúlyozta, hogy jelenleg a szabályozási koncepció kialakítása zajlik. A munka még nem tart ott, hogy bárki ígéretet tehetne a pénz-visszafizetési garanciára. Ebben a kérdésben még nem dőlt el semmi, persze vélemények vannak. Ugyanakkor elhamarkodottnak tartja bármire is ígéretet tenni. Arra a kérdésre, hogy a szocialisták támogatnák-e ennek a garanciális elemnek a bevezetését, úgy felelt, ebben még nincs döntés. Kökény károsnak tartja, hogy a Fidesz lépten-nyomon kinyilatkoztatja: kormányra kerülése esetén milyen változásokat vonna vissza.
Pesti Imre fideszes politikus úgy reagált lapunknak: egyértelműen látszik, az SZDSZ több-biztosítós modelljének célja nem az, hogy kialakítsa az embereknek a lehető legjobb egészségbiztosítási rendszert, hanem az, hogy biztosítsa a maga számára a gazdasági hatalmat. – Ezért igyekeznek a szabad demokraták mindenáron keresztülverni az MSZP-n és a parlamenten a saját elképzelésüket – tette hozzá. Leszögezte: nem riadnak vissza attól sem, hogy a piactól távol álló garanciákat adjanak a befektetőknek.
Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértője lapunk kérdésére elmondta: jól látszik, hogy a kormány csapdahelyzetben van. Létkérdés számára, hogy legyenek olyan üzleti befektetők, amelyek hajlandók részt venni az új egészségbiztosítási modellben. Enélkül ugyanis elmaradna a váltás, vélik a szabad demokraták, az egész konstrukció nem érne semmit, aminek súlyos politikai következményei lennének. Úgy látja, a piacra lépés iránt érdeklődő biztosítótársaságok tisztában vannak azzal, hogy az ő térfelükön pattog a labda. Erőfölényük miatt a részletekről szóló vitában az állami oldal kedvezőtlen helyzetbe kerülhet. A pénz-visszafizetési garanciáról szólva Sinkó Eszter azt mondta, hogy az önmagában nem ördögtől való dolog, kérdés persze, mire vonatkozna. Hozzátette: rengeteg módja van annak, hogy a kormány bebetonozza a magánbiztosítókat az egészségbiztosítás rendszerébe. Könnyen köthet olyan szerződéseket a kabinet, amelyek lehetetlenné, de legalábbis rendkívül költségessé teszik, hogy egy új kormány alapjaiban visszafordítsa az új rendszert.

Meghalt egy beteg. Járó betegnek minősítette a győri megyei kórház portása azt az agyvérzéses beteget, aki saját lábán ment be segítséget kérni. A recepciós ezért azt javasolta, menjen át az ügyeletre. Onnan rohammentő vitte vissza a beteget az intézménybe, ahol már nem tudtak rajta segíteni. A kórház takarékossági intézkedések miatt szervezte ki a portaszolgálatot. Hétfő este 11-kor vitték a kórházba az alig lélegző, súlyosan beteg fiatal férfit a társai. A biztonsági őr a járóbeteg-ügyeletre irányította a kétségbeesett csoportot, mondván, ő nem orvos, majd ott eldöntik, szükséges-e a kórházi kezelés. A jegyzőkönyv szerint a beteg ekkor még magánál volt, alig fél órával később azonban már életveszélyes állapotban szállította vissza a rohammentő a 33 éves fiatalembert a Petz Aladár Megyei Kórházba, ahol az életét már a gyors beavatkozás sem tudta megmenteni. A győri kórház, az állami normatívák megvonása miatt kialakult hiányán egy éve sorozatos leépítésekkel próbál faragni. Első lépésben kiszervezték a portaszolgálatot és a takarítást, majd 600 egészségügyi szakembert bocsátottak el, egy ideje a biztonsági szolgálatot is külső cég látja el. (Hír TV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.