Ismét habzik a Rába. Erre Labritz Béla szentgotthárdi önkormányzati képviselő bejelentése alapján derült fény a múlt héten. Az eset miatt Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter mérések elvégzését kezdeményezte mindkét ország hatóságainál, miután Rábapatonán tájékozódott a folyó szennyeződéséről.
Fodor nehezményezte, hogy az osztrák fél elmulasztotta tájékoztatni Magyarországot a már korábban is a habzásért felelős egyik bőrgyár leállítás előtti karbantartásáról, illetve az ezzel járó szenynyezésről. – A két ország közötti megállapodás értelmében Ausztriának jeleznie kellett volna – mondta a miniszter –, hogy a folyó alacsony vízhozama miatt ismét habszennyezés várható, még ha az kisebb is a korábbinál.
Őri István, a zöldtárca kabinetfőnöke, a két ország akciócsoportjának magyarországi vezetője a hét végén azt közölte a távirati irodával, hogy a szennyezés mértéke valószínűleg azért kisebb, mert az elmúlt időszakban magas volt a folyó vízhozama, és visszafogták a bőrgyárak termelését. Emlékeztetett arra, hogy Ausztria őszre ígért a kérdéses szennyezés határértékeivel kapcsolatban jogszabály-módosítást. – Ugyancsak ígéret van arra, hogy szűrőket szerelnek fel a bőrgyárakban, ez jelenti majd a hosszú távú megoldást – tette hozzá.
A kabinetfőnök felhívta a figyelmet arra is, hogy a hab mellett sószennyezés is tapasztalható, ami legkésőbb 2009-ben szűnik meg a kibocsátó geotermikus erőmű bezárásával. A két ország által a friss szennyezéssel kapcsolatban elvégzett mérések eredményei a jövő hétre várhatók.
Fodor Gábor megismételte korábbi kijelentését, miszerint Magyarország a leghatározottabban fellép a szennyeződések megszűntetéséért. Felhívta az osztrák felet arra, hogy fokozott ellenőrzéseket végezzen, és folyamatos, naprakész tájékoztatást kért a három osztrák bőrgyár üzemrendjéről is. A tárcavezető kérésére a magyar vízügyi szakemberek is mintát vesznek a Rábából, és folyamatosan elemzik a víz összetételét.
– Az elemzések és a vizsgálatok csak arra jók, hogy tovább gazdagítsák a laborok szakértőit – közölte lapunkkal Labritz Béla. A szentgotthárdi képviselő szerint nincs szükség további vizsgálatokra, hiszen a korábbi ellenőrzések során már kiderült, milyen szenynyezés érkezik a folyóba és honnan. – A bécsi műszaki egyetem már másfél éve létrehozott egy olyan szűrőberendezést, amellyel nagymértékben csökkenteni lehetne a Rába szennyezését, de az üzemek nem kérnek belőle, mert sok pénzbe kerül – állította a politikus. Labritz Béla tudomása szerint egy-két hónapos technológiaváltásra lenne szükség a szűrők beszereléshez, és erre az osztrák környezetvédelmi tárca is támogatást ígért, mégsem történik semmi. Úgy vélte, a kormánynak nem újabb vizsgálatokat kellene elrendelni, hanem az Európai Unió jogi és pénzügyi bizottságaihoz kellene fordulnia, hogy biztosítsák a magyarok egészséges környezethez való jogát, és fizessék ki a károkat.
Hatékonyabb fellépést várnak el a környezetvédők is. A Greenpeace például emlékeztetett arra, hogy májusban egy szúrópróbaszerű mintavételük során illegális szennyezést tapasztaltak az egyik bőrgyár szennyvízcsatornájában. Nemes Noémi, a szervezet munkatársa úgy véli, Fodor Gábornak el kellene kérnie az osztrák hatóságok legfrissebb vizsgálatainak eredményeit, és ha ismét illegális környezetkárosítást észleltek, már fel lehetne lépni jogi úton is a szennyező ellen. – Hibát követett el a magyar környezetvédelmi tárca akkor is, amikor nem rögzítette az osztrák féllel kötött megállapodásban, hogy a Rába habzásának azonnal meg kell szűnnie – fűzte hozzá a környezetvédő.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek