Lekerült a napirendről a nemzetbiztonsági szolgálatok öszszevonása – hangzott el tegnap az Információs Hivatal vezetői értekezletének ülésén. Értesüléseink szerint erre utaló kijelentést tett több felszólaló is, például Iváncsik Imre nemzetbiztonsági államtitkár és Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára is.
Mint ismert, a polgári és a katonai titkosszolgálatok egyesítéséről szóló javaslatot Szilvásy György polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter dolgoztatta ki még a kancellária vezetőjeként.
Lapunk úgy tudja, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal sorozatos kudarcai és az összevonások elmaradása miatt Szilvásy a jelenlegi tárca nélküli miniszteri posztjától is megválik az év végén. Azt tervezi ugyanis, hogy 2008. január elsejétől átveszi a Kincstári Vagyoni Igazgatóság, a Nemzeti Földalap és az ÁPV Zrt. feladatait jogutódként öröklő Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. irányítását.
A polgári és a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok összevonásáról több tervezet és egy kormányhatározat is született az elmúlt évben. Az elképzelések szerint a Nemzetbiztonsági Hivatalba integrálták volna a Katonai Biztonsági Hivatalt, az Információs Hivatal pedig a missziós felderítés kivételével átvette volna a Katonai Felderítő Hivatal feladatait a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat megtartásával. Az így kialakított – öt helyett három szolgálatból álló – nemzetbiztonságot Szilvásy György irányította volna a kormányfő bizalmi embereként. A javaslat azonban annak ellenére megbukott, hogy az ellenzék soraiban is támogatókra talált. A tegnapi hírszerző értekezleten egyébként részt vett Gyurcsány Ferenc is, aki az Információs Hivatal közleménye szerint „ismertette a hírszerzéssel szemben támasztott kormányzati igényeket és elvárásokat”.
Lappangó bizottságok. Az iratok felülvizsgálata folyamatban van, amint fejlemények lesznek, arról a sajtó munkatársai is értesülni fognak – válaszolta lapunknak a Kormányszóvivői Iroda arra a kérdésre, hogy mikor hozzák nyilvánosságra az úgynevezett olajügyek dokumentumait. A titkosítás feloldásával különbizottság foglalkozik. A kormány bizottságot alakít a Gripen-beszerzések vizsgálatára is. A testület szakértőinek azonban még folyik az átvilágítása. Az ügyben parlamenti vizsgálóbizottság is alakul ősszel, ahogyan a milliárdos csalással és csempészéssel gyanúsított Egymásért alapítvány és az NBH kapcsolatát is egy ilyen testület vizsgálhatja majd.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek