Gyurcsány Ferenc és a kormány áll a Fidesz szerint a rafinált lépés mögött, amelynek következtében az Országos Választási Bizottság (OVB) akár el is utasíthatja a patikán kívüli gyógyszerárusításról, a termőföldről és a kórházak magánosításáról szóló eredeti, fideszes kérdések hitelesítését. Pokorni Zoltán szerint azonban mégsem, hiszen mint fogalmazott: az OVB eddigi gyakorlata szerint a benyújtás sorrendje számít, így nem is kellene foglalkozniuk a három másik, magánszemély által elektronikus úton eljuttatott kérdéssel. A Fidesz alelnöke példaként hozta, hogy az idén áprilisban az OVB-hez ugyanabban a tárgykörben, a tb-kassza állami kézben maradásával kapcsolatban két népszavazási kérdést is benyújtottak, s a testület a sorrendben elsőként hozzá érkező kérdést tűzte napirendjére, annak hitelesítése után a másik hasonló kérdést nem is vitatta meg, hiszen a téma már védett lett a hitelesítés által. A jogszabályok értelmében ha az OVB már hitelesített egy kérdést, de még nem dőlt el annak a sorsa, új kérdést benyújtani ugyanabban a témában nem lehet.
A kérdés az, ki terjesztette be előbb a beadványát. A Fidesz részéről Pokorni Zoltán és Szijjártó Péter szóvivő személyesen, hétfőn pontban 16 órakor adta le újra a három kérdést a választási irodában – ekkor járt le ugyanis a korábban már hitelesített kérdések aláírás-gyűjtési ideje, vagyis a témájuk védettsége –, míg a magánszemély délután négy óra után egy perccel juttatta el beadványát. Arról ugyanakkor nem rendelkezik törvény, hogy melyiket tárgyalja először az OVB, bár az eddigi gyakorlat szerint az előbb beérkezettet kell. A Fidesz egyébként magabiztosan tekint a népszavazási kampány elé, erről tanúskodik Kubatov Gábor pártigazgató lapunknak adott interjúja is.
*
Ismert, a Fidesz azért nem kezdte meg az aláírásgyűjtést a három kérdésében, mert egy népszavazáson akarja feltenni mind a hat kérdését, amihez meg kellett várnia a tandíjra, a vizitdíjra és a kórházi napidíjra vonatkozó kérdések jogorvoslati procedúráit, hiszen az OVB az utóbbiakat kezdetben nem, csak az Alkotmánybíróság iránymutatása után hitelesítette.
Pokorni Zoltán tegnap arról beszélt, hogy a magánszemély által beadott népszavazási kérdések nem szolgálnak más célt, mint a zavarkeltését. Ezek ugyanis egyértelműen a kormány álláspontját tükrözik. A Fidesz alelnöke emlékeztetett, hogy a választási iroda vezetőjével, Rytkó Emíliával együtt várták meg hétfőn, hogy lejárjon 16 órakor a határidő, ezért úgy látják, előttük más nem nyújthatott be ugyanebben a tárgykörben kezdeményezéseket. – Nem tűnt föl, hogy Gyurcsány Ferenc vagy Hiller István ott ülne előttünk a sorban, és megelőzött volna minket, bár átfutott a fejemen, hogy ilyen csalafintaságon töri a fejét a szocialista párt – jegyezte meg Pokorni Zoltán. Az ellenzéki párt bízik abban, hogy az OVB nem akar ismét politikai színjátékba kezdeni, így a sorrendiség lesz a meghatározó, és nem vitatja meg a kormány kérdéseit.
Rytkó Emília kérdéseinkre úgy felelt, nem tud segíteni, majd az OVB július 18-án eldönti, melyiket hitelesíti. Mint fogalmazott: mind a két kezdeményezés a 16 órás határidő lejárta utáni pillanatokban érkezett. A nap folyamán a Klub Rádióban fedte fel kilétét az újabb három kérdés benyújtója, Kálmán László nyelvész.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője elismerte: az újabb kérdések jellegéből látszik, hogy azokat egy, a kormány politikájával szimpatizáló ember nyújtotta be. Cáfolta azonban, hogy ismerné a beadványt tevőt. A kormánypárti politikus szerint ezek a kérdések az MSZP céljaival egybeesnek, így ha az OVB hitelesíti ezt a kezdeményezést, javasolná is, hogy támogassák az aláírás-gyűjtési kampányt.
Szintén tegnap jelentette be Avarkeszi Dezső és Wiener György szocialista országgyűlési képviselő, hogy az MSZP minimum háromszázezer aláírás öszszegyűjtéséhez kötné az ügydöntő népszavazás kiírását, és szűkítené a tiltott népszavazási tárgyak körét.
MSZP-sek a referendumról. – Az MSZP arra szólítja fel a Fidesz politikusait, hogy vonják vissza a népszavazási kezdeményezést, spóroljanak meg az országnak egy újabb, vélhetően elmérgesedő kampányt, spóroljanak meg ötmilliárd forintot, és őrizzenek meg egy fontos, demokratikus intézményt – mondta Simon Gábor, az MSZP választmányi elnöke március 9-én, hangsúlyozva, „Orbán Viktor felelőtlenül bánik a demokrácia legfontosabb intézményeivel, amikor a népszavazás intézményét egyértelmű, nyílt politikai célokra használja fel”.
– Orbán Viktor pártelnök hatalmi trükkjei nem érnek meg ötmilliárd forintot, amennyibe a népszavazás kerül, ezért azt javasoljuk, hogy a Fidesz vonja vissza népszavazási kezdeményezését – nyilatkozta Nyakó István, az MSZP szóvivője.
– Ha érvényes és eredményes lesz a Fidesz–KDNP népszavazási kezdeményezése, akkor a kieső költségvetési bevételeket pótolni kell oly módon, hogy más területekről vonnak el pénzt, vagy pedig adó-, illetve járulékemeléssel – mondta a múlt heti kormányszóvivői tájékoztatón Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.
– Bornírt ötlet a népszavazás, amely kérdéseivel azt üzeni a magyar társadalomnak, hogy van ingyenebéd – hangoztatta a Fidesz kezdeményezte referendumról Gyurcsány Ferenc a köztelevízióban; szerinte 50 milliárd forint hiányt okozna a népszavazás kérdéseinek elfogadása az államnak.
interjú az 5. oldalon
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt