Teljesen jogtalanul használt a rendőrség tavaly ősszel olyan fegyvereket, amelyek nem voltak rendszerbe állítva, így nem nevezhetők törvényes kényszerítőeszközöknek – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elnöke. Hangsúlyozta: mindez egy igazságügyi fegyverszakértő vizsgálatából derült ki, aki a TASZ jogsegélyszolgálata által képviselt egyik ügyhöz készített jelentést. Az igazságügyi fegyverszakértő megállapította: a jelenleg is hatályos, 2002-es belügyminisztériumi utasítás „nem tartalmazza a rendszeresített termékek és tárgyi eszközök között sem a sörétes vadászpuskákat, sem a gumilövedékes, illetve granulátumos lőszereket”. (A Helyi Théma című lap cikke nyomán lapunk már hónapokkal ezelőtt írt a rendőrségnél nem rendszeresített gumilövedékes fegyverekről.)
Pelle Andrea, a TASZ jogsegélyszolgálatának vezetője rámutatott: ahhoz, hogy alkalmazni lehessen ilyen fegyvereket, úgynevezett rendszerbevételi eljárást kell folytatni, de ezt a rendőrség elmulasztotta. Hozzátette: a használatba vételt hatásvizsgálatok sem előzték meg, és a rendőrök vélhetőleg kiképzést sem kaptak erre a típusú lövedékre. Pelle Andrea a szakértői jelentés alapján elmondta: az érintett fegyverek célzási pontossága nem megfelelő, és csak olyan közelről lehet velük pontosan lőni, ahonnan már életveszélyes sérülést vagy akár halált is okozhatnak. Az igazságügyi szakértő jelentése arra is rávilágított: negyven méternél nagyobb távolságról „reménytelennek tűnt” eltalálni a 25-ször 45 centiméteres célfelületet, miközben ötven méterről a lövedék még behatol a bőr alá.
A TASZ által képviselt egyik sértettet október 23-án öt méterről lőtték szemen egy ilyen nem rendszeresített fegyverrel a Síp utcában, amikor hazafelé indult volna a kávézójából. Az ötgyermekes családapán azóta három retinaműtétet hajtottak végre, és már bizonyos, hogy a szemsérülése maradandó. Dénes Balázs TASZ-elnök szerint azok a sértettek, akiket ilyen nem rendszeresített, vagyis teljesen jogtalanul alkalmazott gumilövedékes fegyverekkel sebesítettek meg, vélhetőleg megnyerik majd a rendőrség ellen indított kártérítési perüket.
Bencze József országos rendőrfőkapitány tegnap nem tudott arra a kérdésre válaszolni, hogy az őszi események idején rendszeresítve voltak-e a rendőrségen ezek a fegyverek. Hozzátette: erre valószínűleg a Papp-jelentés ad majd választ, amelyet csak tegnap kapott kézhez. Bencze József kijelentése azért is különös, mivel a Papp Károly Rebisz-parancsnok vezényletével folytatott rendőrségi belső vizsgálat már korábban elkészült, azt a főkapitány elolvashatta volna. Tegnap a főkapitány csupán azt az állam- és szolgálati titkokat nem tartalmazó kivonatot kapta meg, amelyet majd a nyilvánosság elé tárnak. Hogy mikor, arra Bencze József ugyancsak nem tudott választ adni. Mindenesetre a TASZ és a Civil Jogász Bizottság a jelentés mihamarabbi és teljes egészében történő nyilvánosságra hozását sürgeti.
Eközben Balog Zoltán (Fidesz) tegnapi közleményében azt tudakolta, „mégis hogyan képzeli el a kormány a rendőrség erkölcsi megújulását, ha az e célból kinevezett főkapitány maga ismeri be: fogalma sincs arról, hogy az őszi brutális rendőrtámadások idején mivel lőtték az embereket”. Az Országgyűlés emberi jogi bizottságának elnöke arra szólította fel a kormányt, hogy ha már „képtelen kezelni a káoszt és a fejetlenséget a rendőri vezetésben”, legalább erkölcsi, anyagi és lelki kártérítést nyújtson azoknak az embereknek, akiknek súlyos, olykor maradandó sérüléseket okoztak a rendőrök ősszel, vagy több hónapig tartó, indokolatlan és megalázó eljárásban volt részük.
Morvai Attila, a Fővárosi Főügyészség szóvivője lapunknak elmondta: három újabb rendőr ellen emelt vádat az ügyészség hivatali eljárásban elkövetett bántalmazás és könnyű testi sértés bűntette miatt. A vádlottak szeptember 21-én a Teréz körút egyik lépcsőházában bántalmaztak brutálisan egy fiatal egyetemistát, majd amikor a földre került, térddel még orrba is rúgták. Eddig összesen 39 rendőrt gyanúsítottak meg bűncselekményekkel, közülük 15 ellen már vádat is emeltek. Eközben Bencze József tegnap bejelentette: elkészült a rendőri hivatás etikai kódexe, amely 13 pontban foglalja össze a rendőröktől elvárható magatartásformákat és általános érvényű elvárásokat.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében