Szabadfit cáfolja az ügyészség

Hiába állítja Szabadfi Árpád, az országos rendőrfőkapitány helyettese, hogy október 23-án jogszerűen vetett be a rendőrség gumilövedéket, hiszen a Budapesti Nyomozó Ügyészség már korábban megállapította, hogy a gumilövedékek és az azokat kilövő vadászfegyverek nem voltak rendszerbe állítva.

2007. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár a Legfőbb Ügyészség vizsgálja, megvalósítottak-e bűncselekményt a rendőri vezetők azáltal, hogy a rendőrség nem rendszeresített gumilövedékes fegyvereket vetett be tavaly október 23-án. Az ügy előzménye, hogy a Nemzeti Jogvédő Alapítvány több mint húsz különböző rendőri (köztük három elöljárói) bűncselekmény miatt decemberben feljelentést tett a Budapesti Nyomozó Ügyészségen. A feljelentésben, illetve annak kiegészítésében az azonosító jelvények hiánya és az alkalmatlan gázálarcok mellett azt is a rendőri vezetők hibájául rótták fel, hogy október 23-án lehetővé tették a rendőri állománynak a nem rendszeresített sörétes vadászpuskák és gumilövedékek bevetését a békés járókelők ellen, ráadásul sokszor túl közelről, fejre és nyakra célozva. A Nemzeti Jogvédő Alapítvány több ügyfelét ilyen fegyverből kilőtt lövedék sebesítette meg, köztük egy fiatalember a fél szemére megvakult, egy középkorú hölgy, a Fidesz-megemlékezésről hazafelé tartva, súlyos egészségkárosodást szenvedett, miután közelről nyakon lőtték.
A sértettek feljelentései alapján ismeretlen rendőrökkel szemben indult büntetőeljárást a Budapesti Nyomozó Ügyészség júniusban az elkövetők felderíthetetlenségére hivatkozva megszüntette, azonban megállapította, hogy sem az október 23-án használt vadászpuskák, sem a lőszerek használatához nem volt meg az ORFK jóváhagyása. A rendészeti miniszter is csak utólag, tavaly december 6-án járult hozzá, hogy az eszközöket rendszerbe állítsák.
Az egyértelmű ügyészségi álláspont ellenére Szabadfi Árpád, az országos rendőrfőkapitány helyettese hétfőn továbbra is azt hangoztatta, hogy a rendőrség jogszerűen vetett be gumilövedéket. Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője szerint elképesztő a rendőrség hozzáállása a gumilövedékügyhöz, hiszen az ügyészség már korábban fehéren feketén kimondta: nem voltak rendszeresítve ezek a fegyverek, így nem minősültek törvényes kényszerítő eszközöknek.
Az elöljárói bűncselekmények miatti eljárás megszüntetése ellen a Nemzeti Jogvédő Alapítvány június végén panaszt tett, amit a Katonai Főügyészség a napokban a „panaszlási jog hiányára” hivatkozva elutasított. A panasznak a nem rendszeresített vadászfegyverek és gumilövedékek használatára vonatkozó részét megküldték a Legfőbb Ügyészségnek, amely tehát tovább vizsgálja, a rendőri vezetők megvalósítottak-e elöljárói bűncselekményt azáltal, hogy a rendőrség nem rendszeresített eszközökkel lőtte a tömeget.
Amint arról beszámoltunk, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány után a Társaság a Szabadságjogokért és a Civil Jogász Bizottság is tiltakozott a gumilövedékes fegyverek jogtalan alkalmazása ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.