Immár a Legfőbb Ügyészség vizsgálja, megvalósítottak-e bűncselekményt a rendőri vezetők azáltal, hogy a rendőrség nem rendszeresített gumilövedékes fegyvereket vetett be tavaly október 23-án. Az ügy előzménye, hogy a Nemzeti Jogvédő Alapítvány több mint húsz különböző rendőri (köztük három elöljárói) bűncselekmény miatt decemberben feljelentést tett a Budapesti Nyomozó Ügyészségen. A feljelentésben, illetve annak kiegészítésében az azonosító jelvények hiánya és az alkalmatlan gázálarcok mellett azt is a rendőri vezetők hibájául rótták fel, hogy október 23-án lehetővé tették a rendőri állománynak a nem rendszeresített sörétes vadászpuskák és gumilövedékek bevetését a békés járókelők ellen, ráadásul sokszor túl közelről, fejre és nyakra célozva. A Nemzeti Jogvédő Alapítvány több ügyfelét ilyen fegyverből kilőtt lövedék sebesítette meg, köztük egy fiatalember a fél szemére megvakult, egy középkorú hölgy, a Fidesz-megemlékezésről hazafelé tartva, súlyos egészségkárosodást szenvedett, miután közelről nyakon lőtték.
A sértettek feljelentései alapján ismeretlen rendőrökkel szemben indult büntetőeljárást a Budapesti Nyomozó Ügyészség júniusban az elkövetők felderíthetetlenségére hivatkozva megszüntette, azonban megállapította, hogy sem az október 23-án használt vadászpuskák, sem a lőszerek használatához nem volt meg az ORFK jóváhagyása. A rendészeti miniszter is csak utólag, tavaly december 6-án járult hozzá, hogy az eszközöket rendszerbe állítsák.
Az egyértelmű ügyészségi álláspont ellenére Szabadfi Árpád, az országos rendőrfőkapitány helyettese hétfőn továbbra is azt hangoztatta, hogy a rendőrség jogszerűen vetett be gumilövedéket. Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője szerint elképesztő a rendőrség hozzáállása a gumilövedékügyhöz, hiszen az ügyészség már korábban fehéren feketén kimondta: nem voltak rendszeresítve ezek a fegyverek, így nem minősültek törvényes kényszerítő eszközöknek.
Az elöljárói bűncselekmények miatti eljárás megszüntetése ellen a Nemzeti Jogvédő Alapítvány június végén panaszt tett, amit a Katonai Főügyészség a napokban a „panaszlási jog hiányára” hivatkozva elutasított. A panasznak a nem rendszeresített vadászfegyverek és gumilövedékek használatára vonatkozó részét megküldték a Legfőbb Ügyészségnek, amely tehát tovább vizsgálja, a rendőri vezetők megvalósítottak-e elöljárói bűncselekményt azáltal, hogy a rendőrség nem rendszeresített eszközökkel lőtte a tömeget.
Amint arról beszámoltunk, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány után a Társaság a Szabadságjogokért és a Civil Jogász Bizottság is tiltakozott a gumilövedékes fegyverek jogtalan alkalmazása ellen.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal