Hivatalosan is átadták a budafoki borászati szakközépiskolát a Corvinus-egyetemnek. Az intézmény megmentéséről ünnepélyes keretek között írt alá megállapodást a fővárosi önkormányzat nevében Horváth Csaba szocialista főpolgármester-helyettes az egyetem rektorával, Mészáros Tamással. Mint ismeretes, a több mint száz éves Soós István Borászati Szakközépiskolát és Szakiskolát, ahol az ország legjobb borászainak sora tanulta ki a szakmát, a főváros meg akarta szüntetni, illetve összevonta volna a Pesti Barnabás Élelmiszer-ipari Szakközépiskolával. Ezek után lehetősége nyílott volna a fővárosnak a nagy múltú intézmény épületének értékesítésére. Ez a lépés azonban a szakmai önállóság elvesztésével járt volna, és elszakították volna az iskolát a budafoki pincészetektől, valamint Budapest egyetlen megmaradt szőlőskertjétől. A borászszakma egy emberként tiltakozott az intézmény ellehetetlenítése ellen, a tanárokkal és a diákokkal tüntetést is szerveztek a budafoki borászképzés megmentéséért. Szabolcs Attila XXII. kerületi fideszes polgármester a helyi borrendek képviselőivel együtt petíciót adott át a fővárosi önkormányzat képviseletében az iskolabezárások, illetve -átszervezések ügyével megbízott John Emese szabad demokrata képviselőnek. Az iskolát végül a szakma mentette meg, a Corvinus-egyetem kertészettudományi és élelmiszer-tudományi karaival már korábban kialakult együttműködés alapján a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa kezdeményezte a szakképző intézmény fenntartói jogának átvételét és azt, hogy önálló szervezeti egységként csatolják az egyetem szervezetéhez. Erről az intézmény szenátusa május 21-i ülésén döntött.
A napokban megkötött együttműködési megállapodás szerint a főváros harminc évre térítésmentesen adja az egyetem használatába a szakközépiskola épületét, az idei költségvetéséből pedig átadja bizonyos informatikai eszközök bérleti díját, üzemeltetési költségeit és a szakmai vizsgadíjak öszszegét. A döntés azt jelenti, hogy a jövőben a tanulók és tanáraik egy rangos felsőoktatási intézményhez tartozva, de változatlan körülmények között folytathatják Budafokon a munkájukat. Az viszont még kérdéses, hogy mi lesz a sorsa az iskola egyéb dolgozóinak. Az egyetem ugyanis csökkentené az adminisztrációs költségeket, és több újítást tervez.
Mészáros Tamás megemlítette, hogy kidolgoztak egy megtakarítási tervet, amely a számítások szerint az első évre 30-40 millió forintos költségcsökkentést eredményez; felnőttképzést vezetnek be az iskolában, ami állandó jövedelme lehet a borászképzőnek, és olyan ipari feladatokat is elláthatnak a jövőben, mint a palackozás.
Jámbor Imre rektorhelyettes elmondta azt is, hogy az iskola neve Soós István Borászati és Üzleti Szakközépiskola és Szakiskolára változik, mivel az üzleti képzést is bevezetik az intézményben. Ez nem előzmény nélküli ötlet, hiszen a borászati szakközépiskolában a felnőttek képzésére technikum működik, ahol a diákok tanulhatnak üzleti alapismereteket és marketinget is. Jámbor szerint külön „üzleti képzésre” is szükség van, mert a borászszakmának nem az okoz gondot, hogy jó bort termeljen, hanem az, hogy azt forgalmazni és eladni is tudja a világ piacain.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország