Vadai Ágnes botrányos szereplése

Megrökönyödést keltett újságírók körében, hogy Vadai Ágnes csak két kérdésre volt hajlandó válaszolni a Gripen-beszerzést vizsgáló kormánybizottságról szóló sajtótájékoztatóján. A szocialista politikus ráadásul nem nevezte meg azokat a szakértőket sem, akik a kormánynak írnak jelentést az ügyről. Simicskó István (KDNP) szerint a „titokzatos önvizsgáló bizottság” nem helyettesítheti a parlamenti vizsgálóbizottságot.

2007. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vadai Ágnes MSZP-s országgyűlési képviselő a lapunkhoz eljuttatott meghívó szerint a Gripen-vizsgálatról informálta volna a sajtót a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón. Ehhez képest a politikus Budai Bernadett kormányszóvivő közreműködésével diszkriminálta az eseményen megjelent újságírók nyolcvan százalékát. A Gripen-ügyben felállított kormányzati vizsgálóbizottsággal kapcsolatban csak az MTI és a Magyar Rádió tehetett fel kérdéseket, ezután Vadai távozott a Miniszterelnöki Hivatal sajtóterméből. Lapunk munkatársa egy másik újságíróval együtt megpróbálta feltenni a kérdéseit a képviselőnek a hivatal folyosóján is, de Vadai Ágnes kijelentette: nyugodtan kérdezhetünk, úgysem válaszol.
A HM kommunikációs és toborzó főosztályán közölték: Vadai Ágnes országgyűlési képviselői minőségében vállalta el a miniszterelnök felkérésére a Gripen-beszerzéseket vizsgáló kormánybizottság vezetését, ezért kérdéseinkkel forduljunk a kormányzati kommunikációs központhoz. Ezen az irodán azonban már senkit nem tudtunk elérni. Vadai azt mindenesetre a sajtótájékoztatón közölte, hogy a Gripen-beszerzés törvényességét és célszerűségét fogja vizsgálni az általa vezetett bizottság. A honvédelmi tárca államtitkáraként az első munkanapján azonnal be is kérte a beszerzésre vonatkozó iratokat, hogy „elolvassa és rendezgesse azokat”. A képviselő elmondta azt is, hogy rajta kívül még négy tagja lesz a testületnek: egy jogász, egy pénzügyi szakember, egy katonai beszerzésekkel foglalkozó szakértő és egy nemzetbiztonsági tiszt, akikkel együtt készítenek jelentést a kormány számára. Szerettük volna megtudni, a képviselő mit ért az „iratok rendezgetésén”, illetve azt is, hogy név szerint kik lesznek a bizottság szakértői, de a kérdéseinket a fent említett okokból nem tehettük fel.
Simicskó István (KDNP) példátlannak nevezte, hogy nem mondják meg, kik lesznek egy vizsgálóbizottság tagjai, és az újságírók közül csak ketten tehetnek fel kérdést egy ilyen fontos témáról szóló sajtótájékoztatón. – Titokzatos önvizsgáló bizottság állt fel, ami régi trükkje a szocialistáknak. A lényege, hogy ha nem tudunk megakadályozni egy számunkra kínos vizsgálatot, akkor álljunk az élére – tette hozzá. Hangsúlyozta: ez a testület nem helyettesítheti a KDNP által elsőként kezdeményezett független parlamenti vizsgálóbizottságot, mert a kellő objektivitás így garantálható, és ezt várja el a közvélemény is.
Mint mondta, a svéd televízió leleplező híranyaga rávilágított: a svéd vadászrepülők beszerzésének 2003-as módosítása hátrányos volt, kétszer annyiba került az országnak, hogy felesleges képességeket vásároltak meg. Az Orbán-kormány időszakában megkötött szerződés viszont előnyös volt, hiszen 110 százalékos gazdasági ellentételezést hozott az országnak, munkahelyeket, befektetéseket teremtett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.