A hírhedt Koszi klán tízéves története

A rendőrség szerint legkevesebb tíz éve működik a Koszi klánként elhíresült bűnbanda, amely jelentős, több száz milliós bevételre tett szert ipari mennyiségű üzemanyag ellopásából. A csoport és a hozzájuk kapcsolódó elkövetői kör között a bevétel elosztása miatt állandó hatalmi harcok zajlottak, amelyek más, erőszakos bűncselekmények kiváltó okai voltak. A 28 gyanúsított ellen vádjavaslat készült nemrégiben a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságon.

2007. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezárták a napokban a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozói a Koszi klánként elhíresült bűnbanda és a hozzájuk kapcsolódó érdi csoport ügyét. A széles körű nyomozásban kiderült, hogy a bűnszervezet vezetésével, működtetésével is gyanúsított Kosziék fő bevételi forrása az üzemanyag ipari mennyiségű ellopása. A történet 1997-ig nyúlik vissza, amikor Kosziék elkezdtek megszerveződni, és egy mezőszentgyörgyi telephelyen egy Mol-vezeték megfúrásával próbáltak meg olajat lopni. A megfúrás sikeres volt ugyan, de a telephelyre gyorsan felfigyeltek a rendőrök, majd 1999-ben a Mol jelzése alapján a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság eredményesen szüntette meg az ottani lopásokat.
A bűnszervezet ezután célirányosan a Mol felé kezdett terjeszkedni, belső embereket szervezett be, és így próbáltak minél nagyobb mennyiségű olajat ellopni. Hét évvel ezelőtt az olajipari cég belső munkatársának segítségével uszályon lopták az olajat, majd az uszály kamionba engedte a szállítmányt, ezután pedig egy meghatározott telephelyre vitték, és ott föld alatti tartályokba helyezték el. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján megállapítható, hogy az események felett a Koszi testvérek, Sz. István és Sz. Miklós gyakoroltak irányítást. Ők szervezték a telephelyet is, hogy az ott dolgozó emberük pontosan nyilván tudja tartani a lopott olaj mennyiségét. A forgalmazás után a bevétel nagy részét Sz. István és testvére kapta meg. A nyomozók szerint bárki, aki veszélyeztette vagy akadályozta az üzletet, azt súlyosan bántalmazta a klán. Ezt általában Sz. Istvánék saját vagy felbérelt verőemberei végezték el.
Kosziék az érdi végrehajtó brigád vezetőjével, C. Attilával és társaival közösen tervelték ki azt, hogy a Mol százhalombattai finomítóüzemében megszervezett belső csoport segítségével és együttműködésével föld alatti vezetéket fektetnek majd le, s azon keresztül lopják az olajat. Ehhez azonban a vezeték végpontjaként szükség volt P. István Ercsiben található kamionmosójára. A férfi vállalkozását megveretése után Kosziék elvették. Ezután P. Istvánt kötelezték a mosó további vezetésére, illetve felajánlották neki, hogy teljes együttműködés esetén idővel visszavásárolhatja azt. P. István a szállítmányokból anyagilag is részesült.
A kamionmosóhoz vezető csövek fektetése és az ezzel összefüggő munkálatok szemet szúrtak a Pipás becenevű F. Józsefnek és testőrének, K. Norbertnek. Pipás megzsarolta Sz. Istvánt és testvérét, valamint C. Attilát és P. Istvánt is: ha nem adnak neki több millió forintot, értesíti a rendőrséget. A későbbi áldozat azt remélte, hogy a pénzből befejezheti bűnözői pályafutását, és életét tisztes vállalkozóként folytathatja tovább. A két későbbi áldozat a beígért összeg átvételének reményében ment 2005. március 31. éjjelén a diósdi Pipacs és Vadrózsa utca kereszteződéséhez. A rendőrök szerint ott P. Sándor és K. Ferenc várt rájuk, akik közül az előbbi egy 9 mm-es pisztollyal és egy 10 mm-es Glock fegyverrel végzett mindkettejükkel. Az adatok alapján a megbízást a Koszi testvérek adták C. Attilának, aki a feladatot leosztotta a későbbi tettesekre. A diósdi helyszínen használt fegyvereket az Északi vasúti összekötő hídnál dobták a Dunába. Ezek felkutatása többszöri kísérlet után sem járt eredménnyel. Végül az elkövetők elleni hajsza okozta a Koszi klán vesztét.
A nagy mennyiségű olajlopást és a kettős gyilkosságot külön eljárásban göngyölítették fel a rendőrök. Igaz, az emberölési ügy mellett még számos más bűncselekményre, illetve az olajlopási eset további részleteire is fény derült a diósdi nyomozásban.
Az üzemanyagtolvajok ügye már bírósági szakban van. A vádlottak között van olyan, aki mindkét történet szereplője. Két érdi rendőrt és a Mol alkalmazottját, valamint a biztonsági őrség több munkatársát is vád alá helyezték. Az adatok szerint a már említett ercsi kamionmosót, valamint egy szállítmányozócéget vezető P. Istvánt az érdi C. Attila két embere, B. József és Sz. Károly megfenyegette, illetve nyolc emberrel megverette azért, hogy a társaság kamionjait és telephelyét a Mol finomítójából való olajlopásokhoz felhasználja. A férfival közölték: ha nem adja át a cégeket, végeznek vele és családjával. A bandának P. István kapcsolataira is szüksége volt, ugyanis a férfi jóban volt az olajfinomító fegyveres biztonsági őrségének egyik tagjával. P. István meg is kereste T. Imre Zoltánt, aki vállalta az együttműködést. Az érdiek a tervbe közben bevonták M. Róbertet, a P. István cégeit névleg átvevő Z. testvéreket, kamionsofőröket, illetve az érdi kapitányság két járőrét, K. Tibort és Sz. Istvánt is. Azt az üzemanyaglopást, amelyet a rendőrök lefüleltek, 2005. december 26-án éjjel követték el. A fentieken kívül a biztonsági őrség további négy tagja asszisztált a tolvajoknak, akik aznap éjszaka négy kamionban összesen 129,5 ezer liternyi benzint loptak el, amelynek értéke 27,8 millió forint. A járművek mozgását P. István és a két érdi rendőr biztosította. Eközben még rácsatlakoztak a finomító egyik gázolajvezetékére, amelyet a banda kamionmosójához vezettek. A rendőrök P. Istvánt és sógorát, H. Mártont fejtés közben érték tetten, a banda többi tagját pedig akkor kapták el, amikor újabb háromkamionnyi szállítmánnyal akartak kereket oldani. Ekkor már nemcsak a Mol saját fegyveres őrsége vett részt az akcióban, hanem a civil biztonsági szolgálat vezetője, H. Zsolt, illetve két, akkor szolgálatban lévő tagja, F. Róbert és L. Antal is. A Mol Rt. egyik dolgozója, G. Péter pedig egy belépőkártyát adott át a bandának, hogy nyugodtan közlekedhessenek a telepen. A finomítóból összesen 139 ezer liter üzemanyagot tulajdonítottak el, 39 millió forint értékben. A gázolajvezetéken keresztül leeresztett 51 ezer literrel 12,8 millió forint kárt okoztak.
A diósdi kettős gyilkosság nyomozásában a C. Attila vezette végrehajtó bandáról kiderült, hogy nemcsak Kosziéknak dolgoznak, hanem saját szakállukra is követnek el bűncselekményeket, mások megbízásait is teljesítik. Persze ha Kosziék keresték meg őket, mindig elsőbbséget élveztek a többiek előtt. Az adatok szerint öt éve, október 27-én este kilenc körül az M7-es autópálya gazdagréti kihajtójánál C. Attila és társai megállítottak egy pénzszállító autót, majd fegyverrel és kézigránáttal kiszállásra kényszerítették a pénzkísérő őröket. Az autóban lévő pénz megszerzése után elmenekültek a helyszínről. Egy évvel később, december 1-jén reggel Budapesten, a XVII. kerületi III. utca egyik háza előtt P. Sándor több lövéssel megkísérelte megölni a Volvójában ülő Sáska Lászlót. Gyurcsány Ferenc korábbi cégének, a Fortus Rt.-nek a vezérigazgatóját életveszélyes állapotban szállították kórházba. Sáskára hat lövést adtak le, de túlélte a támadást. A háttérben az üzemanyag-szállítmányozási piacon kialakult konkurenciaharc játszott szerepet. A megbízást az emberölésre K. Antal 38 éves sóskúti fuvaros vállalkozó adta C. Attilának.
2004. augusztus 9-én reggel a fővárosi, XI. kerületi Szerémi úton egy pénzszállító páncélautót színlelt csatorna-karbantartási munkálat miatt egy szervizútra tereltek. Ezután az elkövetők egy VW Transporterrel eltorlaszolták a szervizút kijáratát, így a pénzszállító járművet megállásra kényszerítették. A kocsira az egyik elkövető egy Skorpio sorozatlövő fegyverből több lövést adott le, majd a másik egy M52-es kézigránátot robbantott fel a pénzszállító közelében. Még egy vállról indítható rakétájuk is volt, azt azonban nem tudták beindítani. A pénzszállító jármű vezetője hátramenetben menekülni kezdett, így a támadóknak a pénzt nem sikerült megszerezniük. Két éve szeptemberben a társaság két bankot is megtámadott, de csak az egyikből tudtak pénzt elhozni. Az utóbbi, óbudai helyszínen a biztonsági őr megsérült.
Tavaly nagy sajtóvisszhangot kapott két alternatív mentőszolgálat vezetőjének meggyanúsítása. A rendőrség szerint 2003-ban megbízást adtak C. Attilának, hogy ölesse meg Takács Zoltánt, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) idén menesztett vezetőjét, aki akkor még saját mentőszolgálatát igazgatta. C. Attila elkezdte megszervezni a gyilkosságot, ám közben Takácsot a kormány felkérte az OMSZ vezetésére, így a megbízást visszavonták. A rendőrség a gyilkosságtól való elállás miatt megszüntette a nyomozást a két mentőszolgálatos ellen, de az előkészületeket felrótták C. Attila terhére. A diósdi ügycsoporttól elkülönítve, jelenleg is vizsgálják, hogy a banda végzett-e 1998-ban egy százhalombattai vállalkozóval. T. István Porschéjába pokolgépet helyeztek el, amely megölte a férfit. Információink szerint ezenkívül több más bűncselekményt is vizsgálnak, amely vélhetőleg a bűnszervezet számláját terheli.
Amikor két éve, októberben az érdi csoportot felszámolták, M. Tamás családi házából csaknem 3000 lőszert, tizenegy gépkarabélyt, hat géppisztolyt, hat pisztolyt, négy jugoszláv kézigránátot és egy vállról indítható rakétát foglaltak le. M. Tamás a fegyverek megőrzését C. Attila megbízásából végezte, amelyekből C. és társai az egyes bűncselekményekhez rendszeresen használtak. Szintén gyanúsított az ügyben a 37 éves, gyömrői M. György, aki P. Sándor vallomása szerint a diósdi kettős emberölés elkövetéséhez alakított vissza hatástalanított lőfegyvereket, illetve korábban több alkalommal javított P.-nek lőfegyvereket. Az eljárásban felderítették M. György azon kapcsolatait is, amelyek révén a fegyvereket szerezte, illetve akitől azok visszaélesítését megtanulta. Utóbbi évekkel ezelőtt öngyilkosságot követett el.
A diósdi ügyben 28 gyanúsítottat és 378 tanút hallgattak ki, közülük heten előzetes letartóztatásban vannak, hárman jogerős szabadságvesztést töltenek, heten pedig házi őrizetben vannak. Két gyanúsítottat más ügyben tartóztattak le, a többiek szabadlábon védekeznek. Az eljárásban összesen tizenhét bűncselekményt derítettek föl a nyomozók: emberölések, fegyveres rablások, zsarolás, testi sértés, önbíráskodás, hivatalos eljárás akadályozása, rongálás, lőfegyverrel, lőszerrel visszaélés. A nyomozati irat 75 kötetből és 30 000 számozott oldalból áll. A Pest megyei rendőrök egy háromfős csoportot is elfogtak, amely az előzetes letartóztatásban lévő, a hatósággal együttműködő gyanúsítottak egy részét próbálta meg családjuk fenyegetésével a vallomásuk visszavonására és az együttműködésük befejezésére rábírni. A csapat ellen a Budapesti Nyomozó Ügyészség folytatott eljárást.

ElBocsátott főnyomozó. A Hír TV információi szerint indoklás nélkül elbocsátották a diósdi ügyet nyomozó csoport vezetőjét, Varga Béla századost. A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője nemrégiben a sajtó nyilvánossága előtt tüntette ki a nyomozásban kiemelkedő munkát végzett rendőröket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.