A kommunista diktatúra gárdája, az Ifjú Gárda 1989-ben oszlott fel, tagjai egyenruhát viseltek, általános honvédelmi kiképzésen és politikai foglalkozásokon kívül szakági felkészítésen is részt vettek, mint például honvéd, határőr, polgári védelmi, munkásőr, rendőr, tűzoltó. Az Ifjú Gárdába önkéntesen léphettek be a fiatalok, s a KISZ – Gyurcsány Ferenc egykori szervezete – felügyelte. Mesterházy Attila kérdésünkre nem mondott véleményt az egykori gárdáról. A Magyar Gárdával kapcsolatban ellenben közölte, az MSZP továbbra is várja az egyértelmű állásfoglalásokat, mert szerintük bűn hallgatni a „fasisztoid jelenségek” megjelenésénél. A politikus ugyanakkor elismerte, jogszerűen jegyezték be a bíróságon a Magyar Gárda Egyesületet, ám szerinte külsőségekben a legsötétebb történelmi korokat idézi. Úgy vélte, Sólyom László államfő ürügyet keres arra, hogy ne kelljen megnyilvánulnia a gárdáról. – Sólyom az elmúlt hónapokban minden számára fontos, szimbolikus ügyben megszólalt, elmondta véleményét – jegyezte meg Mesterházy, majd feltette a kérdést, vajon ebben az ügyben miért hallgat. Ismert, az államfő korábban úgy nyilatkozott főosztályvezetőjén keresztül: elítéli a félelemkeltésre alkalmas rendezvényeket és a félelemmel való manipulációt is.
Az MSZP frakcióvezető-helyettese közölte, a Fidesz is csak késéssel, „ímmel-ámmal” határolódott el a Magyar Gárdától, de közben felmentést is adott a szervezet létrehozására. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője az államfőnél tartott ötpárti egyeztetés után átnyújtotta tegnap azt a levelet, amelyben a szocialisták elnöksége álláspontja kifejtésére kéri Sólyom Lászlót a Magyar Gárda ügyében.
A Fidesznek továbbra is az a véleménye: bárkinek joga van egyesületet létrehozni az alkotmány alapján, azonban az erre hivatott állami szerveknek biztosítaniuk kell, hogy minden személy és szervezet betartsa a törvényeket, amely kormányzati felelősség. Szijjártó Péter szóvivő megismételte Pokorni Zoltán szavait, amely szerint a Magyar Gárda létrejötte nagyon jó Gyurcsány Ferencnek, ennek ürügyén ugyanis a kormányzat hisztérikus, félelemkeltő kampányt tud folytatni, amivel eltereli a figyelmet az oktatás, az egészségügy vagy a gazdaság súlyos problémáiról, a válsághelyzetről. Úgy tudjuk, a Fidesz szombati választmányi ülésén is szóba kerülhet a gárda ügye, bár a mostanitól nem tér majd el lényegesen a párt álláspontja.
Az MDF nemzetközi sajtóértekezlet összehívását kezdeményezi a gárdáról péntekre, amelyen az öt párt fejtené ki véleményét. Valamennyi párt jelezte, részt vesz az eseményen. Dávid Ibolya MDF-elnök szerint egy közös nyilatkozatot is elfogadhatnak az ügyben, így eljelentéktelenítenék az egyesületet. A Fideszt bírálva hozzátette: nem érti, meddig tűri meg sorai között a Fidesz Bencsik Andrást és Wittner Máriát, akik mindketten részt vettek a gárdisták avatásán.
Törölte a Magyar Gárdát az iWiW nevű közösségi portál. Az üzemeltető T-Online szóvivője azt mondta: bármelyik regisztrációt indoklás és figyelmeztetés nélkül törölhetik, ha a felhasználó nem természetes személy, vagy a regisztrációra a közösségen belülről érdemi panasz érkezik. Mint mondta, sok panasz érkezett a gárdára. Tény ugyanakkor, hogy számos párt alapszervezete, s más nem természetes személy is regisztrálva van a portálon. A Magyar Gárdát két napja még több mint 16 ezren jelölték be támogatóként ismerősnek.
Publicisztika a 7. oldalon
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében