Castro megtervezte a jövőt?

A venezuelai ellenzéki El Universal írása szerint az Egyesült Államok kénytelen-kelletlen elismerte, hogy a kubai állam- és pártvezér, Fidel Castro haláláról pénteken elterjedt szóbeszédek a szigetországból indulhattak el.

2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok most is riasztotta a floridai parti őrséget, mint egy éve, Castro műtétjének hírére: Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter asszony akkor azt a furcsa figyelmeztetést intézte a kubaiakhoz, hogy ugyan döntsék meg a kubai diktatúrát, de azért eszükbe ne jusson elindulni Floridába. Mert az Egyesült Államoknak úgyis van elég baja az eddig érkezett spanyol ajkú bevándorlókkal.
A tény valószínűleg arra utal, hogy Castro még lábadozik, és ha nem is jelenik meg a nagy nyilvánosság előtt – az utolsó felvételek június elején készültek róla –, attól ő még dolgozik, de a műtét(ek) és a kora miatt nyilván jóval kevesebbet. És hangsúlyozni kell, Castro már a kubai forradalom előtt bebizonyította, hogy kitűnő érzékkel bánik a sajtóval, és mindig nagyon elemében érzi magát, ha kínos helyzetbe kell hozni győzelme utáni legfőbb ellenfelét, az Egyesült Államokat. Például a tavalyi műtét óta a CIA nemegyszer adta hírül a valódinak beállított (remélt) „biztos” információt: Castro már meghalt, halálos beteg vagy éppen jobban van, de nem fogja megérni a 2008-as esztendőt.
Fidel Castro előrelátólag készült a halála utáni lehetőségekre, és több forgatókönyvet dolgozott ki az utódlásra. Egyelőre nem tudni, melyik lép majd életbe, de többek között a szíriai, észak-koreai vagy kínai példa átvétele is szempont lehetett. A szigetországi zűrzavaros átmenet forgatókönyvét (amelyben végül az Egyesült Államok tesz rendet) az új piacra váró külföldi befektetők – például az Európai Unió, élükön a különutas, közvetítő Spanyolországgal – lehetőleg szeretnék elkerülni, hiszen így ki tudják iktatni a sok problémát okozó és bosszúra éhes floridai emigránsokat, meg aztán nem utolsó szempont, hogy ebben az esetben a kárpótlásuk sem kerül napirendre egyhamar. Európai szakértők szerint akár tetszik, akár nem, Kubának és az Európai Uniónak is ez állna érdekében, még ha emiatt az új rendszer kapcsolata Washingtonnal továbbra sem lesz felhőtlen, ha jobb is lesz a mostaninál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.