Csikorog a városligeti Időkerék

Kidobott 350 millió forint volt az uniós csatlakozáskor az Ötvenhatosok terén felállított Időkerék – véli Rétvári Bence, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, aki megjegyezte, havonta egymillió forintot költenek a szerkezet fenntartására, miközben az építményt lassan egy éve nem tudják eladni.

2007. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állam rossz vagyongazdálkodását bizonyítja a 2004. május 1-jén átadott Időkerék, amelynek tulajdonjogát a tulajdonos, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság az év eleje óta szeretné eladni – jegyezte meg Rétvári Bence, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, aki hozzátette, a vevők nem tolonganak, talán azért is, mert nagyon szerencsétlen az Időkerék jogi helyezte: a beépített vas, kő és üveg anyagoknak a Kincstári Vagyoni Igazgatóság a tulajdonosa, míg a szellemi tulajdonos, vagyis a műtárgy körüli programok szervezésének és annak mozgatásának joga a Kronosz Alapítványé. Az Időkerék jelenleg elhanyagolt állapotban van, a magyar és angol nyelvű információs tábláról lekopott a szöveg, környezete szemetes, és semmilyen programnak nem része, nem vált a város részévé.
Ismeretes, az idő múlását és egy új korszak kezdetét szimbolizáló alkotást 2004-ben építették csaknem 350 millió forintért, a műtárgyat a fővárosi Ötvenhatosok terén állították fel. Tulajdonosa az állam, de közel egy éve olyan vállalkozót keresnek, aki hajlandó üzemeltetni. Az egyik cél az lenne, hogy kevesebbe kerüljön, jelenleg ugyanis havonta egymillió forintot költenek rá. Ezenkívül szeretnék, ha haszna is lenne. Az időkereket Magyarország 2004-es uniós csatlakozása alkalmából avatták fel, de csak alig 4 hónapig működött. A szerkezetet néhány hét alatt szó szerint kikezdte az idő vasfoga. Az időkerék egy 8 méter átmérőjű, 2,5 méter széles, 60 tonnás homokóra. A benne lévő 4,5 köbméternyi homok, illetve üveggranulátum pontosan egy év alatt peregne le, erre azonban még nem volt példa. Az átfolyást számítógép vezérelné, erre a hőtágulás és a szökőévek okozta időeltérés kompenzálása miatt van szükség.
Megvalósításához annak idején a Miniszterelnöki Hivatal 240 millió forintot adott, további 80 millió forint a magánszférából származik. Az emlékmű felállítását a Kronosz Alapítvány végezte, annak koordinációját a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium vállalata, a Magyar Turizmus Rt. szervezte. A Kronosz Alapítvány sajtófőnöki munkáját Gréczy Zsolt, a Népszabadság munkatársa, Gyurcsány Ferenc jelenlegi kommunikációs főtanácsadója látta el.
Gréczy Zsolt neve egyébként korábban számos más produkciónál is felbukkant, például elvállalta a Sorstalanság című film sajtófőnöki munkáját is. Mint ismeretes, a Sorstalanság forgatását 2004. áprilisban le kellett állítani, miután elfogyott a pénz. Egy 200 millió forintos hiány miatt le is váltották Barbalics Pétert a produkció pénzügyi irányító posztjáról. Az ügy akkor nagy vihart kavart, hiszen a férfi az MDF elnökének, Dávid Ibolyának a sógora. Gréczy, aki közelmúltban a Népszabadság munkatársa volt, egyébként nagyon megszerette a sajtófőnöki tisztséget, ugyanis korábban a Madách Színháznál is betöltött ilyen pozíciót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.