– Az új költségvetési intézmény legyen valóban független, olcsó fenntartású, s működését egyeztessék össze az Állami Számvevőszékkel – szorgalmazta Varga Mihály. A Fidesz alelnöke szerint fölösleges lenne több száz fős új apparátus létrehozása, s jó volna elkerülni a hatásköri átfedést a számvevőszékkel. A Fidesz indítványozni fogja a kiadási plafon bevezetését, az államháztartási kiadások nominális növekedésének korlátozását.
*
Ezentúl az önkormányzatok esetében a működési és a felhalmozási kiadások szétválasztását is szorgalmazzák. Navracsics Tibor frakcióvezető arról beszélt, hogy fontos lenne megállapítani azoknak az embereknek a felelősségét, akik az utóbbi években a költségvetési politika kapcsán csak lazán vagy egyáltalán nem tartották be a törvényeket. Emlékeztetett, az államfő számára 2005 augusztusában a magyar gazdaság állapotáról készült pénzügyminisztériumi tájékoztató lényegében hazugságkötet volt valótlan, illetve eltitkolt adatokkal.
Ismert, Sólyom László államfő egy napilap augusztus 18-i számában megjelent interjúban közölte, hogy tárgyalásra hívja a parlamenti pártokat a költségvetés alkotmányos korlátok közé szorítása, a túlköltekezés és megszorítás ciklusaiból való kitörés érdekében.
Az MSZP olyan intézményt hozna létre a költségvetés ellenőrzésére, amely beárazná a pártok különféle országgyűlési indítványait, azaz kiszámolná, ez mennyivel terhelné meg a költségvetés kiadásait. Lendvai Ildikó (MSZP) szükségesnek nevezte olyan jogszabály elfogadását, amely a magyar államadósságot határolná be. Mint fogalmazott, szigorú korlátok közé szorítanák a deficitet, garantálnák az adósságszolgálat nélküli költségvetési eredmény pozitív voltát. Mivel mindegyik parlamenti párt érzi a közpénzekkel való gazdálkodás óriási felelősségét, az MSZP frakcióvezetője reményt lát a költségvetést ellenőrző intézmény felállítására. Gusztos Péter (SZDSZ) úgy vélte: ha minden párt elfogadja, hogy nem lehet egyszerre szigorú költségvetési politikát követelni s közben óriási ígéretcsomagokat a parlament elé terjeszteni, akkor tudnak megállapodásra jutni. Hozzátette, pártja támogatja az elsődleges hiányra, a hároméves tervezésre, illetve a független költségvetési hivatalra vonatkozó elképzeléseket is. Semjén Zsolt KDNP-elnök szerint a legfontosabb kérdés a vétójog érvényesítése, vagyis a költségvetési hivatalnak ilyen jogosítványt kellene adni, a három évre megállapított költségvetési számoktól pedig csak kétharmados egyetértéssel térhetne el az Országgyűlés. Az MDF nem támogatja új hivatal felállítását, Herényi Károly frakcióvezető szerint elégséges lenne a jelenlegi törvények betartása, illetve az Állami Számvevőszék megerősítése.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját