Felesleges ötletek százmillióért

Az állam feladatainak meghatározásához olyan javaslatokért fizet ki a kormányzat majdnem százmillió forint közpénzt egy külső szakértői csoportnak, amelyeket az állam saját szervezeteiből is megkaphatna, ráadásul ingyen. A szakértők méregdrága ötletei között akad olyan, amelyiket már egy ideje a gyakorlatban is alkalmazzák.

2007. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Draskovics Tibor által vezetett, munkáját júniusban befejező Államreform-bizottság még a télen írt ki hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárást olyan szakértői javaslatcsomag elkészítésére, amely a nemzetközi tapasztalatok alapján számba veszi azokat az állami feladatköröket, amelyeket – Draskovics szavaival élve – „el lehetne hagyni, másként lehetne csinálni”. A kormányzat ezt racionalizálásnak nevezi, az ellenzék szerint viszont inkább arról van szó, hogy az állam a megmaradt kevés feladatától is próbál megszabadulni. A közbeszerzési eljárást a KPMG Hungária Tanácsadó Kft., a Telkes Zrt. és az IFUA Horváth & Partners Kft. nyerte meg. Ténykedésükért áfával együtt 96 millió forintnyi közpénzt vehetnek föl. Több jel mutat azonban arra: ismét felesleges, az egyes minisztériumok munkatársai által is elvégezhető (vagy már elvégzett) munkáért fizettek ki tetemes közpénzt.
A kiszivárgott javaslatcsomag többek között megszüntetné a forintalapú lakáshitelek támogatását, megvonná a közalkalmazotti státust s vele a 13. havi fizetést egyes egészségügyi dolgozóktól. A helyi adók beszedését az önkormányzatok helyett az adóhatóságra bízná, vagy párhuzamos buszjáratok esetén eltörölne mindenfajta ártámogatást.
Draskovics Tibor a javaslatok között említette a gyógyászati segédeszközök kölcsönzési rendszerének ötletét is, amely arról szól, hogy ha valakinek csupán néhány hónapig van szüksége például egy tolókocsira, akkor ne kelljen megvennie ezt a drága eszközt jelentős tb-támogatással, hanem a használat idejére kölcsönözhesse is. Így az állam és a beteg is jobban járna – sugallta Draskovics. Lapunk azonban kiderítette: a gyógyászatisegédeszköz-kölcsönzés kérdésével korábban már foglalkozott az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Olyannyira, hogy 2000–2001-ben az OEP kísérleti jelleggel beindította a kölcsönzési rendszert, 2005-ben pedig pályázatot írtak ki nyolc termékcsoport esetében ugyanerre.
Az OEP sajtóosztályának tájékoztatása szerint jelenleg oxigénkoncentrátorok kölcsönzésére van lehetőség. Mindez azt jelenti, hogy már részben működő rendszer „bevezetésére” tett javaslatot a Draskovicsék által fölkért szakértői konzorcium, amely a jelek szerint odáig sem jutott el, hogy az OEP-nél érdeklődjön a kölcsönzés bevezetésének lehetőségeiről. Ugyanis ha érdeklődött volna, kiderül, hogy a külső szakértőknek szánt közpénz kidobott pénz.
A javaslatok között szóba került a polgármesteri rendszer átalakítása is. Ezzel kapcsolatban megkerestük az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot, ahol rámutattak: éppen a közelmúltban készült el egy szakértői anyag e rendszer megváltoztatásának lehetséges irányairól. Ez a dokumentum felkerült a tárca honlapjára, ráadásul a kormány és az önkormányzatok közötti egyeztető fórumon is témaként szerepel – mutattak rá. A minisztériumi tisztviselők tehát már ellátták ezt a feladatot, így ezért sem kellene fizetni.
Pénzügyminisztériumi forrásunk egyenesen úgy jellemezte az ötleteket: újdonság nem volt köztük, és jó részüket megvalósíthatatlannak tartják, vagy nem értenek azokkal egyet.
A Heti Válasz e heti száma arról ír: a külső szakértők bevonásának értelmét az is megkérdőjelezi, hogy eredetileg arról volt szó, azért kell a kormánytól – úgymond – független tanácsadókat alkalmazni, mert egyik minisztertől sem várható el, hogy javaslatot tegyen saját hatáskörének szűkítésére. Ehhez képest a kiszivárgott tervek miatti felzúdulást csillapítandó, Draskovics Tibor azt közölte: csak olyan javaslatok kerülnek a kormány elé megfontolásra, amelyekről éppen a napokban kezdeményezett egyeztetést a tárcák vezetőivel. A kormánytól való „függetlenség” pedig erősen megkérdőjelezhető olyan cég – nevezetesen a Telkes Tanácsadó Zrt. – esetében, amely rendre sok tíz millió forintos állami megbízásokat söpör be. Amint arról lapunk beszámolt, a Telkes Zrt. az egyik szervezője a Szetey Gábor-féle személyügyi államtitkárság munkakör-elemzési tréningjeinek, amelyekért a Hay Group Kft.-vel közösen 115 millió forintot kap. Emellett a Telkes Zrt. a kancelláriát is évek óta tanácsokkal látja el: a legfrissebb szerződés áprilistól december végéig szól, és a társaság összesen 23,5 millió forintot kap munkájáért.
Bár a javaslatcsomagot az eredeti ütemterv szerint július 15-ig a kormány elé kellett volna terjeszteni a szakértőknek, ezzel lassan két hónapot csúsztak. A Kormányszóvivői Irodán mindenesetre azt közölték: semmivel sincsenek elkésve, mivel a miniszterek szeptember 30-ig nyújthatnak be javaslatokat a 2008-as költségvetési törvényhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.