Az emberi tisztesség azt diktálja, hogy a kormány kezdeményezzen peren kívüli egyezséget, és kártalanítsa a tavalyi tűzijáték öt halálos áldozatának hozzátartozóit, illetve a több mint 300 sérültet – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Lázár János. A Fidesz politikusa hozzátette: a kártalanítás során a kormány legyen „reálisan tisztességes”, ne pedig „pitiáner és kisszerű”. Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke szerint ez nem politika, hanem tisztesség kérdése. Lázár úgy vélte, a kormány az idei augusztus 20-i tűzijáték előkészítésekor alapos, körültekintő munkát végez, és figyelembe veszi a tavalyi tragédia miatti ombudsmani és szakmai kritikákat is, de ezzel egyúttal beismeri, tavaly is megtehette volna ugyanezt. – Ennek konzekvenciája – hangsúlyozta –, hogy a kormányzatnak kártalanítania kell azokat, akik a tavalyi tűzijáték idején megsérültek, vagy elveszítették hozzátartozóikat.
Lázár János emlékeztetett, a példátlan tragédiáért mindenfajta felelősséget elhárított magától a kormány, és egy köztisztviselőre, egy meteorológusra és a katasztrófavédelem egyik munkatársára próbálta hárítani azt, holott az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jelentése megállapította: a történtekért a fő felelősség a Miniszterelnöki Hivatalt (MeH) terheli. Az ellenzéki képviselő cinikusnak tartja, hogy Gál J. Zoltánt, a MeH államtitkárát nevezték ki az idei rendezvény főszervezőjének és egyszemélyi felelősének, miközben korábbi felettese, Szilvásy György volt kancelláriaminiszter tavaly augusztus 21-én elismerte, Gál J. leállíthatta volna az előző esti tűzijátékot. Ennek fényében arra kérte a kormányt és Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, gondolja át újra Gál J. Zoltán megbízását.
Daróczi Dávid kormányszóvivő szerint a peren kívüli megállapodás feltételei nem adottak, mivel a megegyezéshez és a felelősség megállapításához arra lenne szükség, hogy a felperesek képviselői teljeskörűen előterjesszék az összes általuk ismert tényt. „Ez azonban a mai napig nem történt meg, ahogy az összegszerű követeléseiket sem határozták meg a felperesek” – olvasható Daróczi Dávid közleményében.
Ezzel szemben tény: a többek között a MeH ellen indított kártérítési perben a felperesek első lépésként (közbenső ítéletként) a felelősség megállapítását kérik a bíróságtól, és csak ezután terjesztik majd elő pontos kártérítési követelésüket. – Erre a perrendtartás lehetőséget ad – nyilatkozta lapunknak Hantos Ádám, a felperesek jogi képviselője. – Ráadásul több felperes gyógyulási folyamata még nem zárult le, így a pontos követelést sem lehet egyelőre meghatározni. Hantos visszautasította, hogy nincsenek kellően részletezve a baleseti leírások. – A felperesek továbbra is nyitottak a peren kívüli megegyezésre – fűzte hozzá az ügyvéd.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében