Bencze József országos főkapitány fegyelmi eljárást indított a posztjáról májusban eltávolított Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány ellen. Erről Szabadfi Árpád, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) helyettes vezetője tájékoztatta szombaton a távirati irodát. Elmondása szerint a Budapesti Rendőr-főkapitányságnál (BRFK) végrehajtott ellenőrzés során néhány szerződésben hiányosságokat találtak, és ezeknek a tisztázására indult a fegyelmi eljárás, amely legfeljebb 60 napig tarthat.
– A belső vizsgálat mellett névtelen bejelentések is érkeztek az ORFK-hoz az ügyben – közölte Szabadfi Árpád. Hozzátette: egyelőre nem lehet tudni, hogy további – jelenlegi vagy egykori – rendőri vezetők ellen is indul-e majd eljárás. Az országos főkapitány helyettese rámutatott, fegyelmi eljárás esetén nem szabható ki börtönbüntetés. A legszigorúbb szankció az állományból való elbocsátás, a lefokozás, és ha valakit így távolítanak el a szervezetből, akkor annak 57 éves koráig nem jár az előnyugdíjazás lehetősége sem. – Gergényi Péter azonban ennél idősebb, és felmentési idejének lejártával, novemberben egyébként is elhagyja az állományt – tette hozzá Szabadfi Árpád. Az ORFK helyettes vezetője azt nem árulta el, mely szerződésekben találtak hiányosságokat.
Az RTL Klub információi szerint a kifogásolt megállapodások között van az a tavaly novemberben aláírt megbízási szerződés, amelyet Gergényi kötött egyik jelenlegi üzlettársával. A tunéziai férfi, akit havi 200 ezer forintért a Nemzetközi Rendőrszövetség útjainak szervezésével, a tagok utaztatásával és tolmácsolással bíztak meg, jelenleg az egyik tulajdonosa annak az utazási irodának, amelyben Gergényinek érdekeltsége van. Fölvetődött, hogy a vizsgált megállapodások között van az is, amelyet a BRFK vezetője a fővárosi rendőrségi objektumok védelmére kötött a kiváló szocialista kapcsolatokkal rendelkező volt budapesti főkapitány, Bodrácska János cégével, a Reál Véd-Delta Kft.-vel. Ezt rendőrségi forrásunk cáfolta.
Mindenesetre tény: a májusban aláírt szerződés nagy port kavart a rendőrség háza táján. A két évre szóló megállapodás évi mintegy kétszázmillió forintos bevételt jelentett volna Bodrácska cégének, de miután lapunk beszámolt a botrányos ügyletről, a felek „közös megegyezéssel” szerződést bontottak.
Garamvölgyi László ORFK-szóvivő lapunknak elmondta: a fegyelmi eljárás megindításáról szóló határozatot múlt hét kedden küldték el Gergényi Péternek. Tájékoztatása szerint a vizsgált szerződések között tavalyiak és ideiek is vannak, de hogy konkrétan melyek ezek, arra ő sem adott választ. Arra a kérdésünkre, hogy a Papp-jelentésben Gergényi tevékenységével kapcsolatban megfogalmazott súlyos kritikák, illetve a nem rendszeresített gumilövedékek jogsértő alkalmazásáról szóló ügyészségi állásfoglalás is szerepet játszik-e a fegyelmi eljárásban, Garamvölgyi László nemmel válaszolt.
Emlékezetes, Gergényit május 20-án mentették fel május 31-i hatállyal. Felmentési ideje november 30-ig tart, addig rendelkezési állományban van, utána pedig nyugdíjazzák. Több szakértői vizsgálat (köztük a rendőrség által készített Papp-jelentés) is súlyos kritikákkal illette Gergényit az őszi brutális rendőrségi fellépés miatt.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal