Mint minden résztvevőnek, Gyurcsány Ferencnek is öt perc állt volna rendelkezésére véleménye kifejtésére, ám a kormányfő már meglehetősen agresszívre sikeredett, jelentős fasisztaveszélyt vizionáló beszéde elején jelezte, hogy az időkeretet jócskán túl fogja lépni. Így is tett. Mondandója elején bejelentette, a vallási, etnikai, illetve szexuális orientáció miatt kisebbségben lévők védelmében kezdeményezi a polgári törvénykönyv módosítását. Szerinte erre azért van szükség, hogy a sértő vagy lealacsonyító megnyilvánulásokkal szemben bírósághoz fordulhassanak. A többi párt képviselője nyitott a javaslatra, ám konkrétumok híján nem tudták megmondani, támogatják-e azt.
*
Folytatás az 1. oldalról >
Gyurcsány Ferenc beszédét arra próbálta kihegyezni, hogy bebizonyítsa: a Magyar Gárda, a szélsőjobb a Fidesszel együttműködve fejti ki tevékenységét. Kijelentette, a gárdisták a nemzetiszocializmust, a nácizmust képviselik.
– Le kell győzni a fasizmust, és ez nem ijesztgetés – fogalmazott Gyurcsány, aki szerint a fasiszták nem a kertek alatt, hanem a köztársasági elnök palotája előtt gyülekeznek. A legnagyobb ellenzéki pártra utalva úgy vélekedett: szervezetszerűen próbálnak menteni fasiszta jellegű megnyilvánulásokat, kommunikációs eszközökkel próbálják megkerülni a világos politikai álláspont kialakítását. – A szélsőjobb ma a politikai, közjogi rendszerhez kapcsolódik. Az ellenzék vezetői arcukat adják egy nyilvánvalóan fasiszta nézeteket valló újsághoz, amelynek főszerkesztője a Fidesz kulturális tagozatának aktív tagja – fogalmazott a Demokrata című hetilapról és Bencsik Andrásról a kormányfő. Hozzátette azt is: a Fidesz közeli médiabirodalom az egyik legnagyobb támogatója a Magyar Gárdának.
A Magyar Nemzet azon kérdésére, miért nem zárták ki az MSZP-ből a nyíltan zsidózó, önkormányzati funkciókban lévő politikusokat, a kormányfő úgy reagált: minden pártban vannak buta, alkalmatlan emberek, akik olyat mondanak, amivel nem lehet azonosulni. – Baj akkor van, ha ez a szemlélet intézményeket fertőz meg – mondta. Hozzátette: Zuschlag János személyesen kért bocsánatot a Mazsihisztől.
Másik felvetésünkre, hogyan vélekedik az Ifjú Gárdáról, amely a KISZ felügyelete alatt működött (Gyurcsány Ferenc vezető KISZ-titkár volt – a szerk.), a miniszterelnök úgy fogalmazott: az Ifjú Gárda egy politikai szervezethez volt köthető a rendszerváltás előtt, amelynek megítélését a múlt rendszerrel együtt kell kezelni.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerint Gyurcsány Ferenc nem ért a kormányzáshoz, csak egyvalamihez, a hisztériakeltéshez, a mai megszólalása is ennek a példája volt. – Kétségtelen, hogy a Magyar Gárda rossz az országnak, szükségtelen, a Fidesz kezdettől fogva azon az állásponton van, hogy a jogállamot védeni kell, és a jogállamnak meg kell védenie magát. A Fidesz a törvény és a rend pártja, nem pedig a hisztéria pártja, mint az MSZP – hangsúlyozta a politikus. Mint Navracsics Tibor fogalmazott: Gyurcsány Ferenc egy lapra tesz fel mindent. – Ha Gyurcsány Ferenc-i mélységekbe mennék le, azt mondanám, hogy az MSZP egy antiszemita párt, mert nem zárja ki tagjai közül az antiszemitákat, de nem mondom ezt, mert nem szállok le gyurcsányi mélységekbe – jegyezte meg. A legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetője emlékeztetett: a Fidesz 1988-ban azért alakult meg, hogy demokrácia legyen Magyarországon, míg Gyurcsány ebben az időben a KISZ főállású funkcionáriusa volt. – Most pedig Gyurcsány Ferenc gyanúsít minket azzal, hogy diktatúrát akarunk kiépíteni. Hogy jön ehhez Gyurcsány Ferenc? – kérdezte Navracsics Tibor. Majd így folytatta: hogy jön ahhoz a kormányfő, hogy a Fideszt azzal gyanúsítja, hogy nemzeti szocializmust akar megvalósítani. – Hogy jön Gyurcsány Ferenc ahhoz, hogy lefasisztázza a magukat jobboldalinak, nemzetinek, konzervatívnak valló embereket, mint tette ezt néhány napja?! – kérdezte a fideszes politikus. Hozzátette: az elmúlt egy évben a kormány szétrombolt mindent, ami még működött Magyarországon, és a miniszterelnök nem hajlandó semmit sem tenni a megoldás érdekében, mert ő maga is tudja, hogy alkalmatlan a kormányzásra. Navracsics Tibor megvédte a Magyar Gárda alakulásán a szeretet erejéről beszélő Wittner Mária halálra ítélt ’56-os szabadságharcost, majd kijelentette: miközben Gyurcsány Ferenc kioktat minket a demokráciából, nap mint nap egy olyan villából indul dolgozni, amit először a nyilasok, majd a kommunisták raboltak el zsidó tulajdonosától. – Méghozzá, aki ezt a rablást megszervezte, egy olyan kommunista vezető volt, aki mások mellett vérbe fojtotta a forradalmat – utalt Apró Antalra a Fidesz frakcióvezetője.
A nemzetközi sajtótájékoztatót kezdeményező Dávid Ibolya, az MDF elnöke arról beszélt: egyértelművé kell tenni Magyarország és a demokratikus világ számára, hogy a békés többség nemet mond a törpe kisebbségeket képviselő gárdákra és a rossz emlékű szimbolikát másoló csoportokra. Minden európai államban léteznek szélsőséges csoportok, de ezeket a demokraták karanténba zárják. Az MDF elnöke a pártok közös fellépésének szükségességét hangsúlyozta.
Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezetője úgy vélekedett: ma Magyarországon nincs fasizmus- és fasisztaveszély, csak fasiszták vannak, mint más nyugat-európai országokban. Eörsi azt hangsúlyozta, hogy az Országgyűlésben sincsenek fasiszta pártok. A szabad demokrata frakcióvezető megismételte Kóka János pártelnök ajánlatát, miszerint azokban az önkormányzatokban, ahol a legnagyobb ellenzéki párt a Jobbikkal van szövetségben, bontsák fel a koalíciót, cserében számíthatnak az SZDSZ-el való együttműködésre. Navracsics Tibor erre azt válaszolta: ha az SZDSZ felmondja az MSZP-vel a koalíciót, akkor a Fidesz segít új többségi kormányt alakítani.
Harrach Péter, a KDNP alelnöke azt hangoztatta, hogy pártja értékrendje hiteles, cselekedetei kiszámíthatóak, így nincs szükségük elhatárolódásra. – Gyurcsány Ferenc és a kormány rontott el mindent, s most sokan jelentkeznek, hogy rendbe tennék az országot, így a Magyar Gárda is – jegyezte meg Harrach Péter, aki szerint bűn öszszemosni a szélsőjobboldalt a polgári oldallal, mint ahogy bűn a félelemkeltés is.
Nincs hivatalos USA-reakció. A Magyar Gárda megalakulására Washington eddig hivatalosan nem reagált, és a nagykövetségre nem érkezett érdeklődés – mondta Somogyi Ferenc új washingtoni nagykövet pénteken, hozzátéve, hogy Tom Lantos budapesti nyilatkozata hivatalos amerikai álláspontként értelmezhető. (MTI)
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le