Új missziós feladatok és az afganisztáni magyar szerepvállalás meghosszabbítása vár a honvédségre az elkövetkezendő években. A kormány ugyanis egyetértett Szekeres Imre honvédelmi miniszter azon javaslatával, hogy további két évvel hosszabbítsuk meg az afganisztáni tartományi újjáépítési csoportunk (PRT) szolgálatát Baglán tartományban. Erre a hivatalos közlések szerint azért van szükség, mert az év végétől már elindulhatnak azok a civil programok, amelyekre évente 500 millió forintot különítenek el a központi költségvetésből. A civil szakértők és emberjogi szervezetek munkájához viszont szükség lehet a katonáink segítségére, akik egyébként eddig is számos fejlesztést hajtottak végre a térségben, iskolákat, klinikát újítottak fel, kutakat fúrtak, törpeerőműveket létesítettek. Az afganisztáni misszió meghosszabbítása milliárdokat emészt fel a Honvédelmi Minisztérium költségvetéséből. Azt azonban sikerült elérni, hogy a készenléti alakulataink, az európai uniós harccsoportunk és a NATO-nak felajánlott gyorsreagálású erőink bevetését a központi költségvetésből finanszírozzák.
Az afganisztáni misszió meghosszabbításáról egyébként nemrég bejelentést tett Göncz Kinga külügyminiszter is, miután hazaérkezett a magyar missziónál tett látogatásáról. Szekeres Imre az afganisztáni katonáinknál tett utolsó látogatásán ígéretet tett arra is, megpróbálják megoldani a külszolgálatra utazó katonák légi szállítási gondjait is, C–17-es amerikai szállítórepülők közös vásárlásával és működtetésével. A honvédelmi tárca tervei között szerepel, hogy ezek közül a gépek közül ötöt a pápai repülőtéren állomásoztassanak és üzemeltessenek a jövőben. Információink szerint a németországi Ramstein mögött a második helyen vagyunk a versenyben a gépekért. A németeknél már nincs sok lehetőség a repülőtéri fejlesztésekre további öt szállítórepülő befogadását követően, a pápai bázis viszont még bővíthető, így esélyünk lehet a NATO megbízására. A szövetségnél pályázunk a kabuli repülőtér üzemeltetésére is, ami újabb negyven katona kiküldését jelentheti Afganisztánba. Ez azért sem mindegy, mert értesüléseink szerint az itt szolgálók minden más magyar misszió tagjainál jobban keresnek, alapbérük eléri a 2300-2500 dollárt havonta.
A közép-ázsiai országban jelenleg 225 katonánk szolgál, ebből 191-en a PRT-alakulatot erősítik, 34-en pedig a németek által vezetett központi parancsnokságon szolgálnak. Koszovóban közel 400 katonánk van jelen, a további ENSZ- és EBESZ-missziókban szintén több százan teljesítenek szolgálatot. Afganisztánon kívül a legerősebb a magyarok szerepvállalása Pristinában (297 fő), Szarajevóban (170 fő), Pecben (145), Cipruson (84 fő) és a Sínai-félszigeten (41 fő). Irakban a szállítóalakulatunk kivonulása óta húsz összekötő katonánk és törzstisztünk vállal szolgálatot, mivel a NATO kiképzőtábora jelenleg nem szövetséges katonákkal működik.
Afrikában 8 katonai megfigyelőnk tevékenykedik Nyugat-Szaharában és Kongóban. Az augusztusi adatok szerint összesen 1029 katonánk szolgál külföldön, ebből 722 honvédünk a NATO misszióiban vállalt feladatot. Ez a felkészülőkkel és a váltással együtt mintegy 3000 katonánk állandó lekötését jelenti a határainkon kívül.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!