Haderő missziós szolgálatban

Több mint ezer katonánk szolgál külföldön, amely közel 3000 honvédünk állandó lekötését jelenti a külföldi missziós feladatokra. A honvédelmi tárca ennek ellenére újabb feladatokat vállalna Afganisztánban, és működtetné a NATO egyik repülőterét is Magyarországon.

2007. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új missziós feladatok és az afganisztáni magyar szerepvállalás meghosszabbítása vár a honvédségre az elkövetkezendő években. A kormány ugyanis egyetértett Szekeres Imre honvédelmi miniszter azon javaslatával, hogy további két évvel hosszabbítsuk meg az afganisztáni tartományi újjáépítési csoportunk (PRT) szolgálatát Baglán tartományban. Erre a hivatalos közlések szerint azért van szükség, mert az év végétől már elindulhatnak azok a civil programok, amelyekre évente 500 millió forintot különítenek el a központi költségvetésből. A civil szakértők és emberjogi szervezetek munkájához viszont szükség lehet a katonáink segítségére, akik egyébként eddig is számos fejlesztést hajtottak végre a térségben, iskolákat, klinikát újítottak fel, kutakat fúrtak, törpeerőműveket létesítettek. Az afganisztáni misszió meghosszabbítása milliárdokat emészt fel a Honvédelmi Minisztérium költségvetéséből. Azt azonban sikerült elérni, hogy a készenléti alakulataink, az európai uniós harccsoportunk és a NATO-nak felajánlott gyorsreagálású erőink bevetését a központi költségvetésből finanszírozzák.
Az afganisztáni misszió meghosszabbításáról egyébként nemrég bejelentést tett Göncz Kinga külügyminiszter is, miután hazaérkezett a magyar missziónál tett látogatásáról. Szekeres Imre az afganisztáni katonáinknál tett utolsó látogatásán ígéretet tett arra is, megpróbálják megoldani a külszolgálatra utazó katonák légi szállítási gondjait is, C–17-es amerikai szállítórepülők közös vásárlásával és működtetésével. A honvédelmi tárca tervei között szerepel, hogy ezek közül a gépek közül ötöt a pápai repülőtéren állomásoztassanak és üzemeltessenek a jövőben. Információink szerint a németországi Ramstein mögött a második helyen vagyunk a versenyben a gépekért. A németeknél már nincs sok lehetőség a repülőtéri fejlesztésekre további öt szállítórepülő befogadását követően, a pápai bázis viszont még bővíthető, így esélyünk lehet a NATO megbízására. A szövetségnél pályázunk a kabuli repülőtér üzemeltetésére is, ami újabb negyven katona kiküldését jelentheti Afganisztánba. Ez azért sem mindegy, mert értesüléseink szerint az itt szolgálók minden más magyar misszió tagjainál jobban keresnek, alapbérük eléri a 2300-2500 dollárt havonta.
A közép-ázsiai országban jelenleg 225 katonánk szolgál, ebből 191-en a PRT-alakulatot erősítik, 34-en pedig a németek által vezetett központi parancsnokságon szolgálnak. Koszovóban közel 400 katonánk van jelen, a további ENSZ- és EBESZ-missziókban szintén több százan teljesítenek szolgálatot. Afganisztánon kívül a legerősebb a magyarok szerepvállalása Pristinában (297 fő), Szarajevóban (170 fő), Pecben (145), Cipruson (84 fő) és a Sínai-félszigeten (41 fő). Irakban a szállítóalakulatunk kivonulása óta húsz összekötő katonánk és törzstisztünk vállal szolgálatot, mivel a NATO kiképzőtábora jelenleg nem szövetséges katonákkal működik.
Afrikában 8 katonai megfigyelőnk tevékenykedik Nyugat-Szaharában és Kongóban. Az augusztusi adatok szerint összesen 1029 katonánk szolgál külföldön, ebből 722 honvédünk a NATO misszióiban vállalt feladatot. Ez a felkészülőkkel és a váltással együtt mintegy 3000 katonánk állandó lekötését jelenti a határainkon kívül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.