Tovább csökkenthetik a honvédelmi tárca költségvetését, amely már az idén is alig haladja meg a nemzeti össztermék (GDP) egy százalékát – tudtuk meg. Miközben Szekeres Imre honvédelmi miniszter egy lapunknak 2006-ban adott interjújában még arról beszélt, hogy a tervezett 1,18-dal szemben 1,27 százalék lett a védelmi kiadás a GDP-hez képest, 2007-től pedig tovább kívánják növelni a Honvédelmi Minisztérium (HM) forrásait, az év végi számadás könynyen azt az eredményt hozhatja, hogy éppen csak meghaladja a tárca büdzséje a GDP egy százalékát. A Pénzügyminisztérium múlt héten kiadott tervezési körirata ugyanis információink szerint a honvédség költségeinek további lefaragását írná elő, és ez alapján kell tervezni a következő évek pénzügyi forrásait a minisztérium szakértőinek.
Előfordulhat, hogy a HM költségvetése még a 2010-es választási időszakra sem közelíti meg a tavalyi szintet. A NATO védelmi felülvizsgálati bizottsága nemrég arra ösztönözte magyarországi tárgyalópartnereit, vizsgálják meg annak lehetőségét, hogyan lehetne a védelmi költségvetést emelni, és tovább racionalizálni a honvédség szervezetét.
*
A NATO-nak ugyanis már évekkel ezelőtt azt ígértük, hogy védelmi költségvetésünk részesedése a GDP-ből eléri majd a 2 százalékot, vagyis a jelenlegi források dupláját fordítjuk a honvédségre. A szövetség újabb kritikájáról John Colston, a NATO védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős főtitkárhelyettese nyilatkozott, miután meglátogatta a Magyar Honvédség csapatait.
Mint ismeretes, kevésbé volt azonban diplomatikus az a brit ellenzéki képviselő, aki nemrégiben felvetette hazánk NATO-tagságának felfüggesztését, mert keveset költünk védelmi kiadásokra. Liam Fox, az ellenzék árnyékkormányának védelmiminiszter-jelöltje a Financial Timesnak beszélt a hazánk elleni szankciók szükségességéről. Szekeres akkor úgy nyilatkozott, hogy a képviselő Magyarország hírnevével játszik, de azt a szaktárca is elismerte, hogy nem teljesítettük költségvetési ígéreteinket. Az Orbán-kormány ugyanis évente fokozatosan növelte volna a védelmi büdzsé részesedését a GDP-ből, de ez a folyamat az első Gyurcsány-kabinet idején megtorpant, és minden eddiginél mélyebbre süllyedt a katonai fejlesztésekre költhető források mértéke.
A 2007-es költségvetésről a HM lapunknak csak annyit nyilatkozott: annak végrehajtása folyamatban van, így az éves védelmi kiadások tényleges alakulásáról nem szolgálhatnak megalapozott információkkal. A 2008 és 2011 közötti időszak költségvetésének tervezése pedig a Pénzügyminisztérium tervezési körirata alapján jelenleg folyik, úgyhogy erről szintén nem nyilatkozhatnak – tették hozzá. A NATO igényeiről a szaktárca annyit közölt: a szövetség a GDP 2 százalékát elérő védelmi kiadásokat tartja egy olyan szintnek, amely elérésére az országoknak – a lehetőségek figyelembevételével – törekedniük kell. „Mindez azonban nem előírás, csupán egy ajánlás, amelyhez közelíteni szükséges a tagállamoknak, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a védelmi költségvetés alakulása az államháztartás helyzetének és a nemzetgazdaság teljesítőképességének függvénye” – húzta alá a HM kommunikációs osztálya.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek