Kaptak-e már a magyar vállalkozók, kis-, közepes vagy nagy cégek olyan mértékű állami támogatást, mint amilyet a dél-koreai Hankook gumigyártó cég kapott? – tette föl a kérdést Kóka János gazdasági miniszternek tegnapi sajtótájékoztatóján Soltész Miklós. A honatya felidézte: az állam 2011 közepéig összesen 26 milliárd forinttal nyúlt a Hankook hóna alá, ebből 16 milliárdot az építkezés támogatására, 10 milliárdot pedig adó- és járulékkedvezmények formájában adott a külföldi mamutcégnek. Ezért a társaság 2010 végéig 1500 munkahely megteremtését ígérte. A politikus emlékeztetett: miközben Kóka János az évtized beruházásának minősítette a Hankook Magyarországra hozatalát, Szlovákia nem volt hajlandó beengedni a dél-koreai céget határain belülre. „Ha dübörög a gazdaság, akkor más is kapjon ilyen állami támogatást” – hangsúlyozta.
A kereszténydemokrata politikus arra is kíváncsi, hogy a Hankook gumigyár dolgozói megkapják-e valós bérüket, és hogy miért dolgoztatják őket 6 + 2 napos rendszerben. Ez utóbbi foglalkoztatási formát a Kereszténydemokrata Néppárt elfogadhatatlannak tartja, mert véleménye szerint a családok életének teljes szétveréséhez vezet.
Amint arról lapunk beszámolt, a Hankook sorozatosan megsérti a munkaügyi előírásokat, problémák vannak a bérszámfejtéssel, a bérkifizetésekkel, a túlórákkal, a hét végi munkával, de a június közepén megalakult szakszervezet szerint szabálytalanok az elbocsátások, illetve az is, hogy magának az érdekvédelmi szervezetnek a működését akadályozni próbálják. Eközben a dolgozók panaszainak kivizsgálására a munkaügyi felügyelet vizsgálatot kezdeményezett.
Soltész Miklós tegnap azt kérdezte a munkaügyi felügyelőségtől, kivizsgálták-e már az említett panaszokat, és tettek-e valamilyen konkrét lépést az áldatlan állapotok megszüntetésére. Ehhez kapcsolódva az ellenzéki politikus arra vár választ Kóka Jánostól, hogy amennyiben további foglalkoztatási szabálytalanságokat tapasztalnak a Hankooknál, visszavonják-e a tízmilliárd forintos adó- és járulékkedvezményt. Soltész Miklós hangsúlyozta: a magyar jogszabályok szerint az a vállalkozás nem kaphat állami támogatást, amelyik nem tartja be a munkajogi előírásokat.
Az Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Főfelügyelőségnél úgy reagáltak: mivel az ellenőrzés még nem zárult le, ezért egyelőre nem tudnak felelni a kérdésre.
A gazdasági tárca tegnap nem válaszolt a föltett kérdésekre. A minisztériumban annyit azért elárultak, Kóka János és a tárca szóvivője is szabadságon van. Ugyanakkor tény: amikor Kóka még nem volt szabadságon, akkor sem volt hajlandó reagálni a botrányos Hankook-beruházással kapcsolatban föltett kérdésekre.
Amint azt lapunk föltárta, a Leisztinger Tamás MSZP közeli vállalkozó négy bizalmi embere által jegyzett Pentele Kft. négyzetméterenként 800-900 forintért jutott hozzá ahhoz a dunaújvárosi földterülethez, amelyet a művelés alóli kivonás után négyzetméterenként 3100 forintért (tehát majdnem négyszeres áron) adott el a Hankooknak. Az ügyleten körülbelül 300 millió forintos kár érhette az MSZP-s vezetésű várost. Ezek után lapunk arra várt választ (hiába) Kókától, miért építette meg az állam azt a bekötőutat, amelynek kivitelezését a lapunk birtokában lévő dokumentumok szerint a Pentele Kft. elvállalta, illetve hogyan képezhette a fedezetét a Hankooknak nyújtott állami támogatás a Pentele és a Hankook közötti adásvételi szerződésnek. Az ingatlanpanama ügyében a rendőrség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanújával indított nyomozást.
Beszámoltunk arról, hogy miközben a Hankook magyarországi munkahelyteremtésre kapott támogatást, aközben külföldi (dél-koreai és szlovák állampolgárságú) munkásokat is alkalmaz.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal