Kezdetben az őszi emberi jogi jogsértések kivizsgálására jött létre a Civil Jogász Bizottság (CJB), a jövőben azonban a jogvédelem más területeire is kiterjeszti tevékenységét. Ennek első lépéseként országos bojkottot hirdettek tegnap az Auchan áruházlánc ellen. A jogvédő szervezet A magyarok méltóságáért, emberi jogaiért nevű programban azért kezdeményezett bojkottot, mert tapasztalata szerint a francia tulajdonú cég egyik áruházában átvizsgálják azoknak a táskáját, akik nem vásárolnak semmit. Morvai Krisztina, a CJB társelnöke a tegnapi sajtótájékoztatón kiemelte: a minden indoklás és „gyanúok” nélküli táskaátvizsgálás durván és tömegesen sérti a magyar emberek méltósághoz fűződő alkotmányos alapjogát, és diszkriminatív is, hiszen nyugati országokban hasonló eljárásnak nem merik alávetni a vásárlókat. A szervezet az állampolgári jogok országgyűlési biztosához fordul.
Juhász Imre, a CJB tagja rámutatott: a személy- és vagyonvédelemről szóló törvény egyértelműen rögzíti, hogy a biztonsági őr csak akkor vizsgálhatja át a vásárló táskáját, ha „megalapozottan feltehető, hogy bűncselekményből származó árut tart magánál”.
Gillemot Katalin, az Auchan Magyarország Kft. vezérigazgatóságának munkatársa lapunknak elmondta: az átvizsgálásokra azért van szükség, mert az áruházi tolvajok ellen sem a biztonsági őrök, sem a videokamerák nem nyújtanak százszázalékos biztonságot, a lopásgátlókat pedig a tolvajok le tudják szedni a termékekről. Kiemelte: szúrópróbaszerű ellenőrzésekről van szó, amelyek nem csupán azokat érintik, akik nem vásároltak semmit. Gillemot Katalin azt állította: az Auchan gyakorlata egyáltalán nem tér el más hazai és nemzetközi cégek gyakorlatától.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: az említett eljárás nem csupán a nagyobb, hanem a kisebb áruházakra is jellemző, és a kiváltó oka, hogy évente százmilliárd forintos kárt okoznak a bolti tolvajok. Hangsúlyozta, a táskák átvizsgálásakor a biztonsági őrök nem sérthetik meg a vásárlók személyiségi jogait, nem nyúlhatnak bele a csomagjukba, nem turkálhatnak abban, és nem alkalmazhatnak erőszakos eszközöket. Vámos György rámutatott: a vásárló megtagadhatja táskája kinyitását, ami ellen a biztonsági őr – ha alapos oka van rá – mindössze annyit tehet, hogy rendőrt hív.
Morvai Krisztina tegnapi sajtótájékoztatóján azt is hangsúlyozta: a profithajhászást mindenek fölé helyező külföldi nagyvállalatok közül nem csupán az Auchan az, amely durván és tömegesen megsérti a magyar vásárlók, sőt saját munkavállalói jogait. Emlékeztetett például arra, hogy a Hankook dél-koreai gumigyártó cég akadályozza a szakszervezet működését. (Lapunkban azt is feltártuk, hogy a Hankook megsérti a munkaügyi előírásokat, problémák vannak a bérszámfejtéssel, a túlórákkal és a hét végi munkával is.) A jogvédő szervezet azt tervezi, hogy a Hankook és más olyan társaságok ellen is bojkottot hirdet majd, amelyek semmibe veszik a magyar emberek jogait. – A bojkott alkalmat teremt arra, hogy a magyar emberek tudatosan kezdjenek gondolkodni a vásárlásaikról, és a magyar termékeket részesítsék előnyben – fűzte hozzá Morvai.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal