Oxigénhiánytól pusztulnak a halak

Többezernyi pisztrángivadék pusztult el Lillafüreden. A közhiedelemmel ellentétben azonban nem a nagy hőség, hanem az oxigénhiány okozza a halak pusztulását kánikula idején. A szakemberek a víz forgatásával, permetezéssel, a növényzet visszaszorításával védekeznek a halpusztulás ellen.

2007. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi napokban többezernyi pisztrángivadék és különböző halak tetemét halászták ki a szakemberek a mesterséges és az élővizekből. Megviseli, sőt sok esetben el is pusztíthatja a tavakban, folyóvizekben élő halakat a nagy hőség. – A felmelegedett vízben csökken az oldott oxigén mennyisége, és a halak megfulladnak – tájékoztatta lapunkat a Dráva Szövetség elnöke. Toldi Miklós elmondta: gyakori megoldás, hogy a tóból kiszivattyúzott vizet slauggal visszapermetezik, s a cseppek oxigénnel dúsítva érkeznek vissza a tóba. Legnagyobb veszéllyel hajnalban kell számolni: a légnyomás csökken, az algák, a növényzet oxigént von el a környezetéből, ilyenkor a halak „pipálnak”, azaz a levegőből próbálnak oxigénhez jutni.
Fréz András, a százhalombattai Tehag agronómusa arról számolt be, hogy a kánikula időszakában tavaikon 24 órás ügyeletet tartottak, éjszaka csónakokkal, szivattyúkkal keverték a vizet. A növényeket nappal távolították el, hogy a rothadási folyamat ne súlyosbítsa a helyzetet. Az agronómus elmondta: hasonló vagy még nagyobb bajt okozhat a kánikulát követő hirtelen lehűlés. Néhány nappal ezelőtt 15 fokot csökkent a hőmérséklet. Az iszapban lévő gázok felszabadultak, a kén-hidrogén súlyosan károsította a halak kopoltyúját. A veszély csökkentése érdekében nagy teljesítményű motorcsónak mögé kötött boronát húztak végig az iszapban, hogy a gázok ne egyszerre, nagy mennyiségben szabaduljanak fel.
– A lillafüredi pisztrángtelepen 25-26 ezernyi pisztrángivadék pusztult el a nagy meleg miatt az elmúlt két hétben – mondta a távirati irodának Hoitsy György, a telep tulajdonosa. A nagy hőség miatt szinte teljesen kiszáradt a Garadna-patak, ami a pisztrángok egyik otthonát, a két és fél ezer négyzetméternyi vízterületű felső tavat táplálta. Az oxigénhiány mellett a víz hőmérséklete jelentősen megemelkedett, elérte a 24 Celsius-fokot, amely már halálos a pisztrángokra, különösen a sebes fajtára. Védekezésképpen az alsó tavakból vizet pumpáltak a felső részbe, a felső tó saját vizét is forgatták, és árnyékolták a felületet, de így sem sikerült megakadályozni a pusztulást. A halakat az alsó tavakba menekítették, egy-egy medencében többtonnányi, különböző korú és méretű pisztráng van vegyesen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.