Piszkos trükk

Szerencsés Károly
2007. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meg kell akadályozni, hogy Pfeifferék a Kossuth téren gyűlésezzenek! – adta ki az utasítást Rákosi Mátyás. A kommunisták vezére nyugtalannak látszott. Fel s alá járkált a párt Akadémia utcai székházának teremnyi szobájában, és inkább hangosan gondolkodott, mintsem a helyiségben lévőkhöz szólt. Érződött, hogy ezt a problémát is neki kell megoldania. Néha a hatalmas ablak előtt álló öblös fotelra tekintett, ahol Bethlen Istvánt látta többször megjelenni szorosan a mellére font karokkal. Ilyenkor szoktak a jó ötletek kipattanni az agyából.
– Már betiltottam a választási gyűléseket, Rákosi elvtárs! – csapta össze észrevehetetlenül a bokáját Rajk László belügyminiszter az ajtónál.
Mindez ezerkilencszáznegyvenhét nyarán történt, az ország sorsdöntő választások előtt állt. A kommunista párt mindent bevetett – hazugságot, pénzt, csalást –, de a legderűlátóbb előrejelzések szerint is legfeljebb 25 százalékra számíthatott. Ellenben a polgári oldalon egyre markánsabban rajzolódott ki egy teljesen új párt, amely kvalifikált és bátor emberek vezetésével újra meghirdette a nemzeti demokrácia programját. Ez volt a Pfeiffer Zoltán vezette Magyar Függetlenségi Párt. Az új alakulat a korábban szétvert szabadságpárt nyomdokain haladt, s látszott, hogy komoly veszélyt jelenthet a baloldali pártokra, illetve az ezekkel elvtelenül együttműködő – akkor már csak nevében független és polgári – kisgazdapártra. A függetlenségi párthoz csatlakozott Zsedényi Béla, az Ideiglenes Nemzetgyűlés egykori elnöke, Miklós Béla volt miniszterelnök, Moór Gyula európai hírű jogászprofesszor és számos más kiemelkedő közéleti személyiség. A párttal szemben a kommunisták brutálisan léptek fel: Pfeiffer Zoltánt például augusztus 25-én Csongrádon a teherautókon oda szállított csőcselék biciklilánccal súlyosan bántalmazta egy választási gyűlésen.
De a függetlenségi párt nem akart meghátrálni. A legfőbb bázisa Budapest volt, ezért augusztus 28-ra – a választásokat augusztus 31-én tartották – a fővárosi Kossuth térre nagygyűlést hirdetett. Este 8 órára kértek engedélyt a rendőrségtől a kampányzáró rendezvényre, és ezt korábban meg is kapták. Sokféle csatornán azonban áradt a hír a kommunista párt központjába: hatalmas demonstráció készül a baloldal és a koalíciós kormány ellen. Ekkor fogalmazta meg Rákosi a fent említett gondolatot. Az íróasztalán hevert ugyanis a függetlenségi párt plakátja, amelyen szerepelt, hogy a gyűlés szónokai: Pfeiffer Zoltán, Zsedényi Béla, Dálnoki Miklós Béla és Vásáry József lesznek.
– Pfeiffer már aligha – vetette közbe Péter Gábor egy süppeteg bőrfotel mélyéről jellegzetes hangsúlylyal. – Ágynak esett szegény…
Ezt poénnak szánta a sötét főrendőr, de látva Rákosi szikrázó pillantását, hamar megbánta „szellemességét”.
– Akkor sem engedhetjük meg, hogy Budapest összes reakciósa és fasisztája összegyűljön a Kossuth téren. Túl sokan vannak, tudjátok jól – dühöngött Rákosi, aki, mint minden srófos agyú ember, talán komolyan is gondolta, hogy aki nem baloldali, az csak reakciós lehet, s onnan már csak egy lépés a fasiszta. Persze kilógott a lóláb, mert a kommunista lapok magát Pfeiffer Zoltánt nevezték a „fasiszta fősámánnak” – holott mindenki tudta, hogy Pfeiffer a Bajcsy-Zsilinszky Endre vezette magyar antifasiszta ellenállás kiemelkedő tagja volt…
– Föl kell morzsolni, illegalitásba kell kényszeríteni – nyögte halkan Révai József, megigazítva aranykeretes szemüvegét, mint akinek személyes fizikai fájdalmat okoz a függetlenségi párt említése.
– Később, Révai elvtárs, később. A választások tisztaságának látszata most sokkal fontosabb. Ne nyissunk még egy frontot. Elég volt a hatszázezer ember kizárását lenyomni a torkukon, s még jön a kék cédula. Valami finomabb megoldást kérek – intette le Rákosi.
– Rákosi elvtárs, én már betiltottam… – próbálkozott újra Rajk, de nem figyeltek rá. Mintha nem is fennhangon mondta volna. Levegőnek nézték.
– Egyszerűen tiltsuk be a nagygyűlést – pattant ki Farkas Mihály elméjéből az „új” ötlet. – Az engedélyt az államrendőrség budapesti főkapitányságának IV/V. kerületi kapitánysága adta ki. Bírálja ezt felül a főkapitány.
– Jó, de milyen indokkal? – kérdezte Rákosi, s közben már a fülén volt a telefonkagyló. Hívatta Münnich Ferenc budapesti rendőrfőkapitányt. Véletlenül őt is a szovjet párt küldte erre a posztra, s a rend bolondja volt. Márpedig nem kommunista tömegek az utcán: ez maga az anarchia. (Az anarchisták pedig már elárulták Münnich elvtársat a spanyol polgárháborúban a Madrid környéki harcokban…)
Mire Münnich befutott, megvolt az ürügy is, amire hivatkozni lehet. Egy másik párt már kapott engedélyt gyűlésre a Kossuth térre erre a napra! S hogy ne lógjon ki a lóláb: egy másik „polgári” párt, sőt egy másik „független” párt! Már hahotáztak az elvtársak.
Zseniális!
Gyorsan egy telefon Balogh páternek, hogy azért tudjon róla, az ő pártja a Független Magyar Demokrata Párt.
– Micsoda nagy ötlet volt „ösztönözni” a pátert, hogy lépjen ki a kisgazdáktól, és alakítson saját pártot! – lelkendezett Péter Gábor Rákosinak címezve a bókot. Ezt most megelégedéssel nyugtázta a vezér.
– Talán ez is benne volt a Szovjetunió Kommunista (Bolsevik) Pártja rövid történetében, amit ott tart az íróasztalában, hogy tudja, milyen forgatókönyv szerint zajlanak az események Magyarországon – szellemeskedett Farkas, de alig mosolyogtak.
Gyorsan megszövegezték a főkapitányi iratot, amely megtiltotta a Magyar Függetlenségi Párt nagygyűlését, mondván, hogy a Balogh-féle párt erre a napra 7 órára már megkapta az engedélyt, s a gyűlés legalább két órán át fog tartani.
Az iratot futár vitte a függetlenségi párt egy sarokra lévő Báthory utcai központjába, amely azonos volt Pfeiffer Zoltán lakásával. Pfeiffer a betegágyból diktálta az újabb kérelmet: ha így áll a helyzet, hadd tartsák meg a gyűlést a közeli Szabadság téren. Igen ám, de Münnich budapesti rendőrfőkapitány megtiltó véghatározata – Rákosiék előre megfontolt szándéka szerint – csak augusztus 27-én reggel érkezett meg a Báthory utcába. Így Pfeifferék újabb kérvényüket csak ugyanezen a napon délelőtt 11-kor nyújtották be a rendőrségen. S innen már a demokratikus jogszabályok szerint járhattak el Rákosiék. Hiszen a jog kimondta, hogy a bejelentésnek a tervezett gyűlés előtt 24 órával meg kell történnie. Sajnálattal elutasítva a törvény szerint.
A függetlenségi párt így nem tarthatta meg kampányzáró nagygyűlését.
– De mi legyen Baloghék gyűlésével? – töprengett hangosan Gerő Ernő. – És ha az ő gyűlésükre is összegyűlik a csőcselék? Erre nem gondoltak.
– Gerő elvtárs, én már betiltottam a választási gyűléseket 28-án 0 órától! – jelentkezett kissé meghajolva Rajk, a belügyminiszter.
– Akkor rendben van – válaszolt szórakozottan Gerő –, végül is vigyázni kell, mind egy követ fújnak.
Ebben maradtak. Így akadályozták meg 1947-ben, hogy a nemzeti demokraták gyűlést tartsanak a budapesti Kossuth téren. Augusztus 31-én pedig megtartották a választásokat a magyar történelem legnagyobb választási csalásával, aminek következtében bő negyven évre el is illant a demokrácia esélye Magyarországról. De ez már egy másik történet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.