Reformját dicséri Horváth

Miközben Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a kormány egészségügyi reformjára hivatkozva azzal dicsekedett, hogy javult az egészségügyi ellátás színvonala, mert a statisztikák szerint csökkent az infarktusos betegek száma, továbbra is bizonytalan, mikor egyezik meg az MSZP és az SZDSZ a nyereségérdekelt több-biztosítós modell részleteiről. Az alkudozás szerdán folytatódik, de a Fidesz szerint a kormányzat nem néz szembe azzal a pusztítással és káosszal, amit ámokfutásával okozott.

2007. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Javult az egészségügyi ellátás színvonala a reformnak köszönhetően az elmúlt egy évben, amelyet az is bizonyít, hogy 10 százalékkal kevesebb az infarktusos beteg 2007 első öt hónapjában, mint egy évvel ezelőtt ugyanebben az időpontban – nyilatkozta lapunk kérdésére Horváth Ágnes. Azzal kapcsolatban, hogy milyen tanulmány vagy kimutatás kapcsán jutott erre a megállapításra, egy mindössze egyoldalas táblázatra hivatkozott, amely szerint csökkent a szívinfarktusos betegek aránya. Az egészségügyi miniszter a fővárosi Péterfy Sándor utcai kórházban tett látogatásán kijelentette: 137 magyarországi kórház fele rendben gazdálkodik, negyedénél azonban anyagi gondok vannak. A kórházak adósságállományának 80 százalékát 25-30 kórház halmozta fel – tette hozzá. Adósságkonszolidációra azonban nem készül az egészségügyi tárca. Mint Horváth fogalmazott: a fenntartók, vagyis döntő többségükben az önkormányzatok felelőssége, hogy az intézményeket rábírják a helyes gazdálkodásra. Budaházy Emil, a Péterfy Sándor utcai kórház főigazgatója arról beszélt, hogy a Fővárosi Közgyűlés hamarosan dönt arról, hogy összevonják-e az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetet (OBSI) a Péterfy utcai kórházzal. A fúzió a gazdasági és műszaki adminisztrációt, valamint a traumatológiát érinti, utóbbi az OBSI-hoz kerülne.
– Ha a magyar orvosok úgy vizitelnének, mint ahogy azt Horváth Ágnes tette a mai napon, a betegeknek kevés esélyük lenne a gyógyulásra – jelentette ki tegnap Szijjártó Péter. A Fidesz szóvivője szerint Horváth Ágnes rendkívül cinikus és arcátlan volt, hiszen most sem nézett szembe azzal a pusztítással és káosszal, amit a magyar egészségügyben a kormányzat ámokfutása okozott, ehelyett az önkormányzatok és az intézmények felelősségéről beszélt. Horváth Ágnesnek akkor lesz joga bárkinek a felelősségéről beszélni, ha visszaadja az egészségügynek az onnan kormányzati pénzbehajtással kivont 250 milliárd forintot.
– Nem járt le tegnap semmiféle dátum az egészségbiztosítási rendszer átalakítása ügyében, az augusztus 24. valószínűleg egy közigazgatási belső munkaanyagban szerepelhetett, azt a koalíciós megállapodás sem tartalmazza – közölte lapunk érdeklődésére Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának MSZP-s elnöke, aki szerint az SZDSZ-szel kötött egyezség csupán azt írja elő, hogy a vonatkozó törvénytervezetet a parlament őszi ülésszakának kezdetén kell beterjesztenie a kormánynak. Lendvai Ildikó augusztus 16-án az MTV Nap-kelte című műsorában úgy nyilatkozott, hogy „nagyjából 2009 elejére be is indulhat az új rendszer”. Ehhez azonban meg kellene egyezniük a kormánypártoknak a biztosítási régiókról, amelyekről hiába tárgyaltak kedden Gyurcsány Ferenc és Kóka János részvételével.

Sólyom nem vitázik, befolyásol. A köztársasági elnök nem vesz részt szakpolitikai alternatívák megvitatásában, ezeket a vitákat az Országgyűlésben kell lefolytatni – közölte Kumin Ferenc, az elnöki hivatal főosztályvezetője, miután a Fidesz Sólyomhoz fordult, kérve: minden tekintélyét vesse latba, hogy az egészségügy eddigi színvonalából ne lehessen visszalépni. Kumin ugyanakkor kiemelte, a köztársasági elnöknek közjogi értelemben lehetősége van arra, hogy befolyásolja a folyamatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.