Tömeges agyhártyagyulladás kecsketejtől

Veszélyesek lehetnek a kullancsinvázió miatt a házilag készített kecsketejtermékek. Öszszesen húszan betegedtek meg a feltehetőleg forralatlan kecsketej okozta vírusos agyhártyagyulladásban.

2007. 08. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Zala Megyei Kórházban tizennégy személyt kezelnek, tegnap két újabb beteg érkezését várták, egy embert pedig, aki már gyógyulóban volt, nem kellett felvenni – tájékoztatta lapunkat Ribiczey Pál, az intézmény fertőző- osztályának vezetője. Elmondta: a betegek állapota súlyos, de szövődményekre utaló jeleket senkinél nem találtak. Szombathelyen tegnap – szintén agyhártyagyulladás miatt – hárman szorultak ápolásra. Mint utóbb kiderült, mindanynyian ugyanabból a gazdaságból származó nyers tejet itták, mint a zalaiak. Ribiczey Pál elmondta: a vírusos agyhártyagyulladás lázzal, erős fejfájással, gyakori hányással és nagyon rossz közérzettel jár. Sem a termelők, sem a fogyasztók nincsenek felkészülve az elszaporodott kullancsok elleni védekezésre. Pedig az anyatejjel felérő tápanyagtartalmú kecsketej fogyasztása nagyon egészséges, csak a biztonság kedvéért fel kellene forralni.
*
Ribizcey Pál elmondta: az agyhártyagyulladás az esetek egy százalékában vezet halálhoz, és a betegek négy-öt százalékánál okoz bénulást. Az emberrel ellentétben az állatokon semmilyen nyomát nem látni a kullancsfertőzésnek, a vírus nem betegíti meg őket. Egymásnak nem adhatják át a kórokozót, és az ember is csak a tejüktől betegedhet meg – mondta el lapunknak Berencsi György, az Országos Epidemológiai Központ laborvezetője. Az erdőszélen, szabadban tartott kecskéknél fordulhat elő, hogy az élősködő megfertőzi őket, de pasztörizálással ez a baj kiküszöbölhető. A virológus szerint a kecsketartó gazdáknak érdemes lenne beoltatniuk magukat a betegség ellen, mert így védve lennének a vírustól. Az állatok néhány hét alatt kiürítik szervezetükből a kórokozót, de mivel nem betegednek meg, nem is látható a változás rajtuk.
A szakember elmondta: a gazdaságokban a kecskék tejét általában összeöntik, egyetlen állat fertőzése nagyobb mennyiségű folyadékot tehet tönkre, így a vírus a nem pasztőrözött tejből készült sajtba, túróba, vajba és egyéb termékekbe is bekerülhet, ezek az áruk is hordozhatják a betegséget.
Elterjedt, hogy az úgynevezett biotejet forralás nélkül is lehet fogyasztani, mert így benne maradnak a vitaminok és ásványok. Valójában azonban semmilyen tejet nem ajánlatos nyersen inni, mert nem attól bio, hogy pasztörizálatlan, hanem a fejős állatok egészséges tartási körülményeitől – figyelmeztetett Tasáry Ilona, az ÁNTSZ kommunikációs osztályának vezetője. Számtalan vírus és baktérium tenyészhet a nyers birka-, kecske- és tehéntejben, a kullancs terjesztette agyhártyagyulladás kórokozója ezek közül csak az egyik – tájékoztatta lapunkat Kapiller Zoltán állatorvos-zoológus, az állatorvosok és biológusok alapította Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület elnöke. Elmondta: harminc évvel ezelőtt Szlovákiában hatszáz ember betegedett meg egy elromlott pasztőrözőberendezés miatt. A magyarországi falvakban sokan készítenek sajtot házilag, de kevesen rendelkeznek a szükséges háttérrel. A legritkább esetben gondolnak arra, hogy a tejet előbb pasztörizálni kell, és nem hiszik el, hogy a nyers tej bajt okozhat.
A kullancs közvetítette fertőzések a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a rovarral való közvetlen találkozással, azaz csípéssel, hanem testváladékkal is, legalább fél- tucatnyi módon terjednek – fűzte hozzá a szakember. A legelő állat szervezetébe a fején keresztül jut, mi pedig a forralatlan tejjel megisszuk. Fertőzhet a vírushordozó rovar széklete is, amely például a kerti pad takarításakor, sepregetéssel felszálló porral együtt az orrba vagy a szembe jut.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.