Valóban független szakértői vizsgálat?

A Fidesz szerint nem nevezhető függetlennek a kormány Gripen vadászrepülőgépek beszerzését vizsgáló bizottsága, pedig Vadai Ágnes honvédelmi államtitkár tegnap éppen azzal indokolta a testület fölállításának egy hónapos késését, hogy nehéz volt „valóban független” szakértőket találni. A testület tegnap a sajtó kizárásával tartotta meg első ülését.

2007. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtartotta első ülését tegnap délután a kormány Gripen vadászrepülőgépek beszerzését vizsgáló bizottsága a Honvédelmi Minisztériumban. A megbeszélésről teljesen kirekesztették a sajtó munkatársait. Még az ülés előtt Vadai Ágnes (MSZP), a tárca államtitkára megnevezte a bizottság tagjait: a katonai beszerzéssel Kapusy György nyugállományú mérnök ezredes, a nemzetbiztonsági kérdésekkel Buzálné Szabó Mária, a Gripen-beszerzés pénzügyi vonatkozásaival pedig Petőfi László foglalkozik majd. Ő 1968 és 2002 között a közlekedési, majd az informatikai tárcánál dolgozott különböző beosztásokban, míg Buzálné a Miniszterelnöki Hivatal nemzetbiztonsági irodájának a tanácsadójaként és vezetőjeként is ténykedett. Vadai Ágnes közlése szerint a bizottságnak tagja lesz egy jogász is, akinek nemzetbiztonsági átvilágítása még folyamatban van. Az államtitkár azzal indokolta a bizottság fölállításának egy hónapos csúszását, hogy nehéz volt „valóban független” szakértőket találni a feladatra, ráadásul alapos nemzetbiztonsági átvilágításon kellett átesniük a tagoknak. Vadai azt ígérte: a késés ellenére a testület szeptember 15-ig elkészíti jelentését.
Lázár János (Fidesz), az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke kiemelte: Vadai Ágnesnek nem sikerült független szakértőket találnia, hiszen a tagok között talált olyan nevet, akinek kormány iránti elkötelezettsége nem lehet kérdéses. Arra a kérdésre, melyikükre gondolt, azt válaszolta: a Fidesz nemzetbiztonsági szakértői erről később részletesen beszámolnak majd a sajtónak.
Az ellenzéki párt bízik benne, hogy „nemcsak az előre megírt, Fideszt elmarasztaló, koncepciózus eljárásnak lehetünk újra tanúi, hanem érdemi vizsgálat zajlik” majd – fogalmazott Lázár János. Hozzátette: szeretnék, ha megvizsgálnák, mi történt 1998 előtt a Horn-kormány idején a repülőgépek fejlesztése kapcsán, illetve mi indokolta 2003-ban a Gripen-szerződés azonnali módosítását, és az milyen többletterheket jelentett a költségvetésre nézve.
Ismert, az SVT svéd televízió június elején arról számolt be: mintegy nyolcmillió dolláros jutalékra tehetett szert Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban kifejtett közvetítői tevékenységével. A műsor a Gripen gépeket gyártó BAE Systems–SAAB brit–svéd konzorcium titkos megállapodásaira és dokumentumaira alapozta állítását. Ezután az MSZP és a KDNP is vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte az ügyben. A kereszténydemokraták annak a szerződésmódosításnak a körülményeit vizsgálnák, amely a Medgyessy-kormány idején született meg, és amely 108 milliárdról több mint 214 milliárd forintra emelte a beszerzés költségeit. A szocialisták az eredeti kontraktus megkötésének időszakát vizsgálnák, amikor állításuk szerint „Orbán Viktor személyesen döntött” arról, hogy hazánk az amerikai F–16-os vadászgépek helyett a svéd Gripenek bérléséről kössön szerződést. Ugyanakkor tény: 2001-ben az MSZP még üdvözölte a döntést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.