Megtartotta első ülését tegnap délután a kormány Gripen vadászrepülőgépek beszerzését vizsgáló bizottsága a Honvédelmi Minisztériumban. A megbeszélésről teljesen kirekesztették a sajtó munkatársait. Még az ülés előtt Vadai Ágnes (MSZP), a tárca államtitkára megnevezte a bizottság tagjait: a katonai beszerzéssel Kapusy György nyugállományú mérnök ezredes, a nemzetbiztonsági kérdésekkel Buzálné Szabó Mária, a Gripen-beszerzés pénzügyi vonatkozásaival pedig Petőfi László foglalkozik majd. Ő 1968 és 2002 között a közlekedési, majd az informatikai tárcánál dolgozott különböző beosztásokban, míg Buzálné a Miniszterelnöki Hivatal nemzetbiztonsági irodájának a tanácsadójaként és vezetőjeként is ténykedett. Vadai Ágnes közlése szerint a bizottságnak tagja lesz egy jogász is, akinek nemzetbiztonsági átvilágítása még folyamatban van. Az államtitkár azzal indokolta a bizottság fölállításának egy hónapos csúszását, hogy nehéz volt „valóban független” szakértőket találni a feladatra, ráadásul alapos nemzetbiztonsági átvilágításon kellett átesniük a tagoknak. Vadai azt ígérte: a késés ellenére a testület szeptember 15-ig elkészíti jelentését.
Lázár János (Fidesz), az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke kiemelte: Vadai Ágnesnek nem sikerült független szakértőket találnia, hiszen a tagok között talált olyan nevet, akinek kormány iránti elkötelezettsége nem lehet kérdéses. Arra a kérdésre, melyikükre gondolt, azt válaszolta: a Fidesz nemzetbiztonsági szakértői erről később részletesen beszámolnak majd a sajtónak.
Az ellenzéki párt bízik benne, hogy „nemcsak az előre megírt, Fideszt elmarasztaló, koncepciózus eljárásnak lehetünk újra tanúi, hanem érdemi vizsgálat zajlik” majd – fogalmazott Lázár János. Hozzátette: szeretnék, ha megvizsgálnák, mi történt 1998 előtt a Horn-kormány idején a repülőgépek fejlesztése kapcsán, illetve mi indokolta 2003-ban a Gripen-szerződés azonnali módosítását, és az milyen többletterheket jelentett a költségvetésre nézve.
Ismert, az SVT svéd televízió június elején arról számolt be: mintegy nyolcmillió dolláros jutalékra tehetett szert Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban kifejtett közvetítői tevékenységével. A műsor a Gripen gépeket gyártó BAE Systems–SAAB brit–svéd konzorcium titkos megállapodásaira és dokumentumaira alapozta állítását. Ezután az MSZP és a KDNP is vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte az ügyben. A kereszténydemokraták annak a szerződésmódosításnak a körülményeit vizsgálnák, amely a Medgyessy-kormány idején született meg, és amely 108 milliárdról több mint 214 milliárd forintra emelte a beszerzés költségeit. A szocialisták az eredeti kontraktus megkötésének időszakát vizsgálnák, amikor állításuk szerint „Orbán Viktor személyesen döntött” arról, hogy hazánk az amerikai F–16-os vadászgépek helyett a svéd Gripenek bérléséről kössön szerződést. Ugyanakkor tény: 2001-ben az MSZP még üdvözölte a döntést.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal