Bejelentés kéthetes késéssel

Buzálné Szabó Mária már két hete lemondott a Nemzetbiztonsági Iroda vezetéséről, de Szilvásy György titokminiszter erről csak tegnap adott ki hivatalos közleményt. A kommüniké szerint a szakember saját kérésére távozott a posztról, az ellenzék viszont úgy véli, hogy a szocialisták belharca állhat a háttérben.

2007. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Saját kérésére távozik a Nemzetbiztonsági Iroda (NBI) eddigi vezetője, Buzálné Szabó Mária – állította tegnap Szilvásy György. A polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter közleménye szerint az irodavezető „nem kívánt élni azzal a lehetőséggel”, hogy további hat évre a szervezetet irányítsa, a miniszter által kiírt pályázat eredményének kihirdetéséig az NBI vezetésére Aradi Flórián kapott megbízást. Lapunk úgy tudja, a megbízott vezető az Információs Hivataltól került az NBI élére. A hirtelen döntésről Vadai Ágnes, a honvédelmi tárca államtitkára informálta az újságírókat a szerdán.
Értesüléseink szerint Buzálné lemondása meglepte a nemzetbiztonsági szakemberek és a szakpolitikusok nagy részét. Az ellenzék szerint a vezető leváltása az MSZP-n belüli hatalmi harc része, ami elkezdődött a szolgálatok összevonásának tervével, folytatódott a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatójának lemondásával és főosztályvezetőinek lemondatásával, nyugdíjazásával.
Az kétségtelen, hogy Buzálné megbízatása akkor kezdődött, amikor Tóth András, Horn Gyula egykori kabinetfőnöke volt a polgári titkosszolgálatokat irányító miniszter, és Galambos Lajos NBH-főigazgató helyébe is a kormányhoz lojálisabbnak tartott Laborc Sándor került megbízott főigazgatóként.
Simicskó István, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának KDNP-s elnöke szerint már a polgári és a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok összevonásának hátterében is Szilvásy és Szekeres Imre párharca állt, amely végül a „régi szocialista” honvédelmi miniszter javára dőlt el. A belharc most a polgári szolgálatokon belülre szorult. A szervezetben csak a Gyurcsány Ferenchez száz százalékig hű emberek maradhatnak, akinek ellenvéleménye van, annak ajtót mutatnak – véli a képviselő. Megjegyezte: ha az olyan állami intézményeket, mint a nemzetbiztonsági szolgálatok, nem hagyják a politikától függetlenül dolgozni, az könnyen az ország biztonságának rovására mehet.
Az NBI vezetése nem az a beosztás, amelyet befolyásolhatnak politikai belharcok. Ismereteim szerint személyes döntés volt Buzálné részéről, hogy a pályáját a civil szférában folytatja – közölte lapunkkal Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s alelnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.