Büntethetik a kórházakat és a szakrendelőket

Szeptembertől csak csökkentett összeget fizet az egészségbiztosító azoknak a szakrendelőknek és kórházaknak, amelyek nem ellenőrzik minden páciensük biztosítotti jogviszonyát. Ilyen esetekben a beteg ellátása után járó finanszírozás tíz százalékát vonják le az intézményektől.

2007. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még nem tudni, előfordul-e, és ha igen, milyen arányban, hogy a járóbeteg-szakrendelők vagy a kórházak nem ellenőrzik betegeik biztosítotti jogviszonyát. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sajtóosztályán arról tájékoztatták lapunkat, hogy a teljesítményjelentést mindig csak a következő hónapban – a szeptemberit októberben – kell beküldeniük az intézményeknek, s azt futtatják majd össze a jogviszony-lekérdezéseket rögzítő adatbázissal. Az összevetésből derül majd ki, hogy voltak-e olyan betegek, akiket anélkül láttak el, hogy ellenőrizték volna jogviszonyukat. (Bizonyos esetekben, például otthoni szakápolásnál az ellenőrzésre nincs szükség.)
Szankcióra számíthat az a szakrendelő vagy kórház, amelyik elmulasztotta a lekérdezést. Ez esetben egy márciusi kormányrendelet alapján az adott beteg ellátása után járó finanszírozásnak csak a 90 százalékát utalja az OEP. Miután a finanszírozás folyósítása három hónappal a teljesítés után történik, ezért az intézmények decemberben szembesülnek majd először azzal, hogy esetleg pénzt vontak le tőlük. A jogviszony-ellenőrzés elvileg már április óta kötelező, de csak szeptembertől lehet szankcionálni a mulasztókat. A háziorvosokra továbbra sem vonatkozik a büntetés.
Egyelőre nem szenvednek hátrányt azok, akiknél a számítógépes rendszer pirossal jelez, azaz azt mutatja, hogy nincs érvényes biztosítotti jogviszonyuk. Őket ugyanúgy ellátják, mint azokat, akiknél zölddel jelez a lámpa. Az Egészségügyi Minisztérium és az OEP vezetői korábban többször is úgy nyilatkoztak, hogy jövőre várhatóan nem veheti igénybe az egészségügyi ellátásokat tb-finanszírozással az, akinek nem rendezett a jogviszonya. Ez azt jelenti, hogy maguknak kell kifizetniük a költségeket. Ezt azonban azóta sem szabályozza a jogszabály, így egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogy mi lesz az érintettek sorsa.
Varga Ferencnek, a Magyar Kórházszövetség elnökének nincs tudomása olyan intézményről, amely elmulasztaná az ellenőrzést. Hozzátette: még mindig számos példa van arra, hogy piros lámpa esetén a beteg értetlenkedik, s állítja, hogy neki van biztosítotti jogviszonya. Ilyen helyzetben egyébként az intézményeknek ki kell állítaniuk és alá kell íratniuk a pácienssel egy dokumentumot, amelyben az áll, hogy az illető tudomásul veszi a tájékoztatást, és felveszi a kapcsolatot az OEP-vel, hogy tisztázza helyzetét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.