Megalapozottan gyanítom, hogy bűncselekmény történt önöknél is, de nevekkel, időpontokkal, egyéb részletekkel egyelőre nem szolgálhatok – közölte a Népszabadság brüsszeli tudósítójával Christer van der Kwast svéd államügyész azzal kapcsolatban, hogy a korrupciógyanús Gripen-beszerzések vizsgálatát kiterjesztette Magyarországra is. Hozzátette: „irathalmon kell átrágnia magát”, és a nyomozás eredményessége attól is függ, hogy mennyire segítik információkkal.
A magyar kormányt és egyetlen minisztériumot sem kerestek meg a svéd államügyészség részéről, hogy dokumentumokkal segítsék a vizsgálatukat, és egyelőre arról sincs szó, hogy svéd vizsgálócsoport érkezne Magyarországra – közölte lapunkkal Budai Bernadett kormányszóvivő. Mint elmondta, a svédek otthon végzik a saját nyomozásukat, és ezzel párhuzamosan folyik egy magyar szakértőkből álló kormánytestület vizsgálata, amelyet Vadai Ágnes vezet. A Honvédelmi Minisztérium (HM) szocialista államtitkárának kérésére ez a bizottság az eredetileg tervezettnél egy hónappal később, október 15-re teszi le a jelentését a kabinet asztalára – tette hozzá.
A korrupciós ügyekben illetékes vezető svéd ügyész kedden jelentette be a Reutersnek, hogy Magyarországra is kiterjeszti a nyomozást a Saab Gripen harci repülőgépek eladása ügyében. A Saab szóvivője elszomorítónak minősítette a döntést, de közölte, hogy a cég segíteni fog a nyomozásban a hatóságoknak.
A Gripenekkel kapcsolatos vizsgálatok azután indultak el, miután egy svéd televíziós riportban azt állították, hárommilliárd svéd korona (27 milliárd forint) kenőpénzzel fizettek le cseh hivatalnokokat a vadászgépüzlet megkötésekor. Ausztria a „griffek” helyett végül Eurofighter vadászgépek mellett döntött, miután parlamenti különbizottság alakult a Gripen-beszerzéseket körüllengő korrupciós vádak megalapozottságának vizsgálatára Bécsben. A svéd riport gyanúba keverte Alfonz Mensdorff-Pouilly grófot, aki lobbistaként nyolcmilliárd forintnyi dollár kenőpénzt kaphatott. Az előkelőség a hírek szerint egy vadászkastélyban többször járt Magyarországon is, ahol vendégeket fogadott.
Mint ismeretes, az Orbán-kormány 2001-ben döntött a Gripen JAS gépek beszerzéséről, bár korábban a nemzetbiztonsági kabinet az F–16-os vadászgépek beszerzése mellett tette le a voksát. A Medgyessy-kabinet pedig módosította a Gripen-szerződést, olyan kiegészítőket vásárolva, mint a hazánk védelméhez fölösleges légi utántöltés. Ezzel közel 100 milliárd forinttal növelte a HM kiadásait.
A Fidesz üdvözli a Gripen-beszerzéssel kapcsolatos, Magyarországra is kiterjesztett svéd vizsgálatot – mondta az Országgyűlés honvédelmi bizottságának fideszes elnöke. Lázár János szerint így kiderülhet, hogy 2003-ban a szocialisták miért módosították az ország számára kedvező szerződést úgy, hogy a beruházás költségei a duplájára emelkedtek. A politikus a reményét fejezte ki, hogy „a svéd államügyészség a 2003-as szerződésmódosítás körülményeit részletesen felfedi, és tisztázni fogja a szocialisták felelősségét”. A képviselőnek nincs kétsége afelől, hogy a Vadai Ágnes-féle Gripen-bizottság azt állapítja majd meg, hogy minden rossznak az okozója a Fidesz vagy adott esetben Orbán Viktor. A testület jelentésére kár várni, azt már régen megírták, és egyértelmű a szövege, a szakértők személye pedig nem jelent garanciát az elfogulatlanságra és a pártatlanságra – jelentette ki a képviselő a kormány vizsgálatát értékelve.
Az Svédország kompetenciájába tartozik, hogy náluk milyen vizsgálat folyik a Gripen-beszerzések ügyében, az ezt vizsgáló magyar kormánybizottság viszont nem él prekoncepcióval, a döntéshozatal teljes folyamatát vizsgálják – reagált Vadai Ágnes a svéd államügyész bejelentésére tegnapi kormányszóvivői tájékoztatóján. Az államtitkár bejelentette azt is, azért kell elhalasztani a bizottság jelentésének elkészítését, mert gondokat találtak ugyan a beszerzéssel kapcsolatban törvényességi, szakmai és gazdasági értelemben, de az ezeket igazoló információk nagy részéhez még nem tudtak hozzájutni, hogy hiteles jelentés készülhessen. Kiemelte, az eddigi vizsgálatok során három személyt is meghallgatott a bizottság. Ezeknek a szakértőknek a kilétéről azonban az államtitkár nem nyilatkozott. Közölte viszont, hogy Buzálné Szabó Mária lemondott a Nemzetbiztonsági Iroda vezetéséről, ezért nem vállalta a részvételt a Gripen-bizottság munkájában sem. A helyét Aradi Flórián nemzetbiztonsági szakértő vette át a bizottságban, és ő vezeti megbízottként a Nemzetbiztonsági Irodát. Az elkészülő jelentést Aradi minősíti majd, és a meglévő dokumentumokat is átvizsgálja.
Egy bizottsági tag átvilágítása ugyanakkor még mindig nem fejeződött be, és ez is némileg lassítja a munkát – tette hozzá a szocialista politikus. Az államtitkár kitérően válaszolt arra a kérdésünkre, hogy találtak-e olyan dokumentumot, amely bármilyen bűncselekmény elkövetésére utalna.
Vadai Ágnes július elején jelentette be, hogy megalakul a kormány Gripen vadászrepülőgépek beszerzését vizsgáló bizottsága. A kormány június 20-án határozott a vizsgálatról.
Simicskó István (KDNP) ebben az időszakban bejelentette azt is: parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik a szerződésmódosítás ügyében. Ezután Göndör István (MSZP) közölte: a szocialisták szintén ilyen testület felállítását kezdeményezik, de ez az Orbán-kormány szerződését venné górcső alá.
Simicskó Istvántól megtudtuk, hogy feltehetőleg egy összevont parlamenti vizsgálóbizottságot alakítanak majd, de egyelőre egyeztetés folyik a testület elnökének személyéről és az összetételéről.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek