Magyarázzák a kínai túrát

A kommunista Kína teljes támogatásáról biztosította a Gyurcsány-kormány törekvéseit: így hazánkban valósulhat meg a Kínai Márkás Áruk Központja. A kormányszóvivő szerint tisztán szakmai alapon döntenek arról, hogy a kabinet munkáját kritikusan figyelő sajtóorgánumok az adófizetők pénzéből ne kísérjék el a kormánydelegációt a külföldi utakra.

2007. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy sikernek értékelte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és a kormányküldöttség kínai látogatását Várkonyi László, a Külügyminisztérium szakállamtitkára és Daróczi Dávid kormányszóvivő. Elhangzott az is, hogy a kommunista ország politikai vezetése teljes támogatásáról biztosította a magyar törekvéseket. A magyar delegáció e heti kínai látogatásán egyebek mellett két nagyszabású üzleti fórum, két koncert és két kiállítás volt, utóbbiak a kínai magyar kulturális évad részeként. Várkonyi László a megállapodások közül kiemelte a Kínai Márkás Áruk Központjának magyarországi megnyitását, ahol több száz, akár az ezret is meghaladó kínai cég képviseltetheti magát.
Lapunk kérdésére, miszerint nem volt-e szerencsétlen, hogy a magyar képzőművészetet a Színes álmokra emlékezők című kiállítás keretében csak roma festők képviselik, a határainkon belüli és kívüli magyar művészek alkotásai nem jutottak ki a magyar évadra, Daróczi azt válaszolta: nem szerencsétlen, hiszen ez egy hosszú programsorozat, a Magyar Nemzet pedig csak egy kiállítást emelt ki kérdésében. Ehhez képest a tervezett programokból kitűnik, hogy a magyar képzőművészek nem mutathatják be alkotásaikat Kínában, ugyanis nem lesz több Magyarországról szóló képzőművészeti tárlat.
Arra a kérdésünkre, hogy milyen elv alapján döntenek arról, mely sajtóorgánumok képviselőit viszi külföldi útjaira közpénzből a kormány – tendenciózusan nem hívják meg a kormánnyal szemben bírálatot is megfogalmazó médiumokat, mint például a Hír TV-t és a Magyar Nemzetet –, a kormányszóvivő azt felelte: színtisztán szakmai alapon válogatnak. Daróczi felsorolta azokat a médiumokat, kiadókat, amelyek Gyurcsány Ferenc kormányfő kíséretében Kínába látogathattak az adófizetők pénzéből: MTV, MTI, Blikk, Axel Springer, Népszabadság, Világgazdaság, TV2. Lapunk szerette volna megtudni Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke véleményét is, miként értékeli a polgári sajtóorgánumok diszkriminálását, ám őt tegnap nem sikerült utolérni.
Mint arról beszámoltunk, Gyurcsány Ferencet és Kóka Jánost is elkísérte a távol-keleti útra felesége, illetve az SZDSZ elnökének barátnője. Várkonyi László kérdésünkre közölte: a miniszterelnök feleségét, Dobrev Klárát hivatalosan is meghívta a kínai fél, Kóka János partnere pedig munkahelyén szabadságot vett ki, s kifizette az útiköltséget. Szandrocha Kamilla egyébként korábban a gazdasági tárca befektetési főosztályán dolgozott, jelenleg a minisztérium háttérintézményeként működő ITDH kereskedelemfejlesztési közhasznú társaság munkatársa, ahová mellesleg egy átszervezés keretében átkerült a GKM befektetési főosztálya is. Protokollszakértők megerősítették, nem szokás, hogy minisztereket hivatalos külföldi tárgyalásukra külön meghívás nélkül elkísérje a felesége, barátnője.
A Gyurcsány vezette magyar kormánydelegáció egyébként tegnap érkezett vissza Magyarországra, Kóka János és barátnője – utóbbi Szöulban is együtt tárgyalt a Hankook gumigyár beruházásáról a gazdasági miniszterrel – további egy napot tölt a távol-keleti országban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.