Nagy sikernek értékelte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és a kormányküldöttség kínai látogatását Várkonyi László, a Külügyminisztérium szakállamtitkára és Daróczi Dávid kormányszóvivő. Elhangzott az is, hogy a kommunista ország politikai vezetése teljes támogatásáról biztosította a magyar törekvéseket. A magyar delegáció e heti kínai látogatásán egyebek mellett két nagyszabású üzleti fórum, két koncert és két kiállítás volt, utóbbiak a kínai magyar kulturális évad részeként. Várkonyi László a megállapodások közül kiemelte a Kínai Márkás Áruk Központjának magyarországi megnyitását, ahol több száz, akár az ezret is meghaladó kínai cég képviseltetheti magát.
Lapunk kérdésére, miszerint nem volt-e szerencsétlen, hogy a magyar képzőművészetet a Színes álmokra emlékezők című kiállítás keretében csak roma festők képviselik, a határainkon belüli és kívüli magyar művészek alkotásai nem jutottak ki a magyar évadra, Daróczi azt válaszolta: nem szerencsétlen, hiszen ez egy hosszú programsorozat, a Magyar Nemzet pedig csak egy kiállítást emelt ki kérdésében. Ehhez képest a tervezett programokból kitűnik, hogy a magyar képzőművészek nem mutathatják be alkotásaikat Kínában, ugyanis nem lesz több Magyarországról szóló képzőművészeti tárlat.
Arra a kérdésünkre, hogy milyen elv alapján döntenek arról, mely sajtóorgánumok képviselőit viszi külföldi útjaira közpénzből a kormány – tendenciózusan nem hívják meg a kormánnyal szemben bírálatot is megfogalmazó médiumokat, mint például a Hír TV-t és a Magyar Nemzetet –, a kormányszóvivő azt felelte: színtisztán szakmai alapon válogatnak. Daróczi felsorolta azokat a médiumokat, kiadókat, amelyek Gyurcsány Ferenc kormányfő kíséretében Kínába látogathattak az adófizetők pénzéből: MTV, MTI, Blikk, Axel Springer, Népszabadság, Világgazdaság, TV2. Lapunk szerette volna megtudni Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke véleményét is, miként értékeli a polgári sajtóorgánumok diszkriminálását, ám őt tegnap nem sikerült utolérni.
Mint arról beszámoltunk, Gyurcsány Ferencet és Kóka Jánost is elkísérte a távol-keleti útra felesége, illetve az SZDSZ elnökének barátnője. Várkonyi László kérdésünkre közölte: a miniszterelnök feleségét, Dobrev Klárát hivatalosan is meghívta a kínai fél, Kóka János partnere pedig munkahelyén szabadságot vett ki, s kifizette az útiköltséget. Szandrocha Kamilla egyébként korábban a gazdasági tárca befektetési főosztályán dolgozott, jelenleg a minisztérium háttérintézményeként működő ITDH kereskedelemfejlesztési közhasznú társaság munkatársa, ahová mellesleg egy átszervezés keretében átkerült a GKM befektetési főosztálya is. Protokollszakértők megerősítették, nem szokás, hogy minisztereket hivatalos külföldi tárgyalásukra külön meghívás nélkül elkísérje a felesége, barátnője.
A Gyurcsány vezette magyar kormánydelegáció egyébként tegnap érkezett vissza Magyarországra, Kóka János és barátnője – utóbbi Szöulban is együtt tárgyalt a Hankook gumigyár beruházásáról a gazdasági miniszterrel – további egy napot tölt a távol-keleti országban.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását