Megrótták Cserni bírót

Lezárult a Cserni János ellen a legnagyobb titokban indított fegyelmi és etikai eljárás, amelyben a Fővárosi Bíróság (FB) büntetőbíráját a legenyhébb fokozatú elmarasztalásban: figyelmeztetésben részesítették – tudta meg lapunk bírósági forrásokból.

2007. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amint arról beszámoltunk, Cserni János ellen azért indult eljárás a nyár elején, mert tavaly ősszel aláírt egy politikai nyilatkozatot, amely kifogásolta Sólyom László államfőnek az őszödi beszéddel kapcsolatos morális fenntartásait.
*
A nyílt levél aláírói (köztük Cserni János) úgy fogalmaztak: remélik, hogy az államfő belátja tévedését, és „nem áll be azok sorába, akik a törvényesen és demokratikusan megválasztott miniszterelnök megbuktatását még e pillanatban is fontosabbnak tartják, mint az alapnorma, a demokratikus intézményrendszer, a köznyugalom és nem utolsósorban az állampolgárok biztonságának védelmét”.
A jogszabályok tilalmazzák, hogy a bírók politizáljanak, ezért a nyílt levél aláírása bírói körökben is nagy vihart kavart. Bár köztudomású, hogy Cserni az FB elnökének, Gatter Lászlónak a bizalmi embere, de a botrány miatt az elnök kénytelen volt fegyelmit kezdeményezni ellene. (Ez egyébként Cserni második fegyelmi ügye.) Gatter korábban az FB elnökhelyettesi posztjára javasolta a büntetőbírót, de az Országos Igazságszolgáltatási Tanács nem fogadta el az előterjesztést. Bírói körökben arra számítottak, hogy Cserni János akár a legsúlyosabb fegyelmi büntetést kaphatja a politikai nyilatkozat aláírásáért: vagyis a köztársasági elnöknél kezdeményezik a felmentését.
Gatter László FB-elnök lapunknak ezúttal sem kívánta megerősíteni vagy cáfolni még a fegyelmi eljárás megindításának tényét sem. Mint mondta: szolgálati titok, indul-e bármelyik bíró ellen fegyelmi eljárás.
Emlékezetes, Cserni János több vitatott ítéletet is hozott. 2004-ben Mécs Imre kezdeményezésére a Demokrata főszerkesztőjét és újságíróját végrehajtható, illetve felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte. A döntést a Legfelsőbb Bíróság is felülvizsgálta, és a büntetést pénzbírságra változtatta. Cserni nevéhez fűződik az az ítélet, amelyet a Wekler Ferenc (SZDSZ) családjának botrányos ügyeiről szóló, lapunkban megjelent leleplező cikk nyomán hozott. Ebben úgy marasztalta el lapunkat, hogy nem engedte meg a valóság bizonyítását a cikk szerzőjének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.