Kacsalábon forgó, mediterrán stílusú, kétszintes villa erődítményszerű kerítésénél várakoztunk a napokban Papp Tibornéra, annak a csömöri teleknek a tulajdonosára, amelyen augusztusban nagy mennyiségű illegális hulladékot raktak le ártatlan feltöltésnek álcázva. A kamerákkal őrzött palota előtt parkoló furgonból egy idő után biztonsági őr lépett elő, hogy elküldje munkatársainkat az épülettől. A luxusingatlanban élő hölggyel azért akartunk szót váltani, mert eddig a sajtó csak a jogi képviselőjével beszélhetett, és sokakban felmerült a gyanú, hogy talán nem is tud arról, milyen környezetszennyezést követtek el a megbízottjai.
Mint arról több sajtóorgánum is beszámolt, papíron Papp Tiborné bízta meg ugyanis a Kres-Bau Kft.-t, hogy töltsék fel a soroksári úti fegyvergyár, a Fégarmy Kft. telephelyének bontásából származó hatvan-hetvenezer tonna sittel a Csömör határában egykor homokbányászatra használt gödröt. Az elkövetők először az eredeti állapot visszaállítására, rekultivációra kértek engedélyt a helyhatóságtól. Azt remélték ugyanis, hogy engedélyt kapnak úgynevezett inert anyagok (környezetre nem káros, laboratórium által bevizsgált feltöltési anyagok) elhelyezésére, és ezzel a papírral a zsebükben nyugodtan lepakolhatnak bármit Papp Tiborné telkére. A hulladékot ezek után letakarták volna humusszal, és befüvesítették volna, így később már a kutya sem vette volna észre, hogy mit rejtettek el a föld mélyére. A „vállalkozók” számításaiba azonban hiba csúszott. A helyiek Illés Zoltán, a Fidesz környezetpolitikusa segítségével tetten érték és feljelentették az illegális sittpakolókat. A csömöriek élőlánccal is megakadályozták a további kamionok érkezését. A „vállalkozók” reakciója az volt, hogy az eredetileg Csömörre szánt hulladékot Mogyoródra szállították, egy volt kavicsbányába, ahová szintén nem rakhatnának le bármilyen építési törmeléket.
A szállító Kres-Bau Kft. és a tulajdonos jogi képviselője, Pribeli Ferenc állítja: tévedés történt, a diszpécser rossz helyre küldte a kamionokat. A bontást végző vállalkozók megbízásából a Kres-Bau Kft. minden alkalommal a mogyoródi bányát írta a szállítójegyekre.
A kérdés ezek után már csak az, hogy a kamionok miért tértek le útközben Csömör felé. Különösen érdekes ez a „tévedés” akkor, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a tulajdonos férje, Papp Tibor üzlettársa a szállítók jogi képviselőjének. Pribeli Ferenc egykori cégétől, a Pribelimpextől vette át ugyanis 2002-ben Papp Tibor volt cége, a Gép-Acél Kft. azt a hulladékot, amely a Sportcsarnok bontásából származott, és rákkeltő azbesztet tartalmazott.
Talán az sem elhanyagolható körülmény, hogy Papp Tiborné a most feltöltött gödrös területet Bolcsik Györgytől, a Nemzeti Nyomozó Iroda vezetőjének testvérétől vásárolta. Illés Zoltán szerint ezért a hatóságoknak komolyan meg kell vizsgálnia, hogy nem éltek-e vissza Bolcsik Zoltánnak, a nyomozó hatóság vezetőjének nevével. Felmerülhet ugyanis, hogy ezzel az ismeretséggel védekeztek a szervezett bűnözői tevékenységhez hasonló stílusban tevékenykedő személyek más hatóságok előtt. A fideszes politikus egyébként az igazságügy-miniszterhez fordult, hogy kezdeményezzen soron kívüli eljárást az ügyben. A képviselő szerint a hatóság is húzza az időt a vállalkozók érdekében. A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség ugyanis – miután kezdeményezésére a Pest Megyei Földhivatal visszavonta a terület tulajdonosának engedélyét – felszólította Pappnét, hogy a hulladék befogadását fejezze be, és eljárást indított a Kres-Bau ellen a hulladékgazdálkodási törvény megsértése címén. A tulajdonost azonban még nem érte el a hatóság keze, egyelőre csak fúrásokat kell végeznie, hogy bizonyítsa, a lerakott anyag összetétele nem szennyezi a környezetet. – A terület tulajdonosát részleges környezetvédelmi felülvizsgálatra köteleztük – közölte lapunkkal a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség igazgatója. Szabó Sándor szerint szó sincs a hatóság időhúzásáról, csak a környezetvédelmi törvény előírásait tartják be, amikor akkreditált laboratórium vizsgálatát kérik a szennyezés mértékéről. – Enélkül ugyanis nem állapítható meg a károkozás, illetve az esetleges büntetés mértéke sem – tette hozzá az igazgató.
A rendőrség pedig – ahogy már megszokhattuk – ismeretlen tettes ellen nyomoz.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek